פיזור השקעות: מה לעשות עם הכסף שקיבלתי מהצבא?

עם השחרור מצה"ל תקבלו מענק שחרור, בגובה של עשרות אלפי שקלים, ואיתו מגיעה השאלה: מה לעשות עם הכסף? לפתוח מסעדה? לשים את הכסף במניות? אולי בכלל לקנות דירה? רמי סגמן, יועץ פנסיוני מורשה, עושה סדר בנושא.

 

השקעות אחרי הצבא

 

עם השחרור מהצבא תקבלו מענק שחרור, בגובה של עשרות אלפי שקלים. זאת בנוסף למענקים שונים ולכסף שאולי חסכתם במהלך השירות. עם הכסף מגיעה השאלה: מה לעשות איתו? האם לפתוח מסעדה? אולי לשים את הכסף במניות? לקנות דירה?

פיזור סיכונים הוא המפתח להצלחה כלכלית. אפשר לחלק זאת לשלושה רבדים אחד על גבי השני: דאגה לפנסיה, שוק ההון ונדל"ן.

קודם כל פנסיה.

מחקרים שנעשו הוכיחו שהאנשים השלווים ביותר בפנסיה הם אלו שהשקיעו בקרן פנסיה שלהם, ודאגו להכנסה קבועה על פי הוצאות המשפחה הקבועות. קרן פנסיה זה כמו מעסיק שמשלם לכם כל חודש, ולכן דבר ראשון תשקיעו בעתיד שלכם. זה אמנם נראה רחוק, אבל הכסף שתשקיעו שם הוא יציב, ויישמר לכם כמקור חיצוני בלתי תלוי.

השקעות בשוק ההון

אם יש לכם כסף מיותר נוסף – השקיעו אותו בשוק ההון. רק כשיש לכם רובד בטוח והכנסה קבועה בכל חודש, אתם יכולים להיות רגועים ולהתחיל להשקיע בשוק ההון. שוק ההון רווי עליות וירידות, ולכן לא כדאי להשקיע בו אם אתם צריכים את הכסף בזמן הקרוב. אם תאלצו למשוך את הכסף – והשוק יהיה בירידה – הפסדתם. בשוק ההון כדאי להשקיע כאשר יש לכם זמן, כאשר אתם קובעים את הטיימינג למשיכת הכסף. כך תוכלו להוציא את הכסף רק שהמניות שלכם יעלו, בלי חשש להפסדים. אל תתפתו להשקעות בתשואות גבוהות. תשואות גבוהות משמעותן השקעה בסיכון גבוה, שכשם שהיא יכולה להוביל לרווחים רבים, היא בקלות יכולה להוביל גם להפסדים, שיגרמו לכם נזק גדול.

לקנות דירה להשקעה

הרובד השלישי הוא נדל"ן, ובו כדאי לכם להשקיע רק אם נותר לכם כסף אחרי ההשקעה בפנסיה ובשוק ההון. נדל"ן מייצר הכנסות, כאשר אם אני קונה דירה ומשכיר אותה, אני נהנה מהכנסה קבועה של שכירות.

המפתח: פיזור סיכונים

כמו שאמרנו בתחילה, הדבר החשוב ביותר הוא פיזור ההשקעות והסיכונים. שמרו על הכסף שחסכתם וקיבלתם אחרי הצבא והתנהלו איתו בחכמה.

צפו ברמי סגמן, יועץ פנסיוני, שמסביר על פיזור השקעות וסיכונים: