קבלו טיפ ממשוחררים עם פז"ם באזרחות

במשך חודש וחצי אינטנסיבי הם למדו על החיים באזרחות, יצרו נטוורקינג וקשרים, עבדו כצוות ותכננו את העתיד שלהם. פגשנו את בוגרי תכנית 'מומנטום לדרך' כדי לקבל עצות שחשוב לדעת.

 

מומנטום לדרך

"אם יש לך רעיון, יוזמה, אל תפחד – לך על זה בכל הכח".

אור בן עזרא, 23 , משוחרר שנה וחצי.

"שירתתי בחיל איסוף קרבי , עשיתי פסיכומטרי, אחר כך הייתי בדרום אמריקה ואז הגעתי לתכנית מומנטום לדרך. תכל'ס כולנו חוטפים כאפה עם היציאה לאזרחות. לפני הצבא לא שילמנו ביטוח לאומי, הוצאות רכב, מס הכנסה, ורציתי להבין איך להתנהל עם כל זה ואיך לקדם עם החיים. איפה לבזבז, איפה להשקיע, איך לא לעשות טעויות שאגלה אותן בגיל 40 או 50. פגשתי כאן אנשים איכותיים, שאפשר לחלוק איתם ידע. תוך כדי הסדנא מצאתי עבודה חדשה, ואני בטוח שזה קשור גם למה שעברתי כאן. יש פה כלים וידע שלא לומדים בשום בית ספר. היום אני יודע שאם אני רוצה ליזום רעיונות חדשים, או פרויקטים – זו הקבוצה. כולם פה באותו שלב, מעבירים רעיונות על אפליקציות, זה מקום לקדם דברים".

מומנטום לדרך

"תופתעו לגלות שגם אנשים שאתם חושבים שהם לא נגישים, ואי אפשר להגיע אליהם – דווקא ישמחו לעזור לכם וללמד אתכם".

נועה ניסים, 21, משוחררת חצי שנה.

"הגעתי לתכנית חצי שנה אחרי שסיימתי את השירות הצבאי בחיל המודיעין. פגשתי כאן אנשים מדהימים ואני יוצאת מהתכנית עם המון כלים. איך לגשת למקומות עבודה, לאפשר לעצמי לפנטז על כיוונים חדשים וגם להיות ריאלית, זה פתח לי המון אופציות שלא חשבתי עליהן.
אני גיליתי פה שיטות של נטוורקינג, איך ליצור קשרים שיעזרו בחיים ואיך להתברג למקום שאני רוצה. ממליצה לכל משוחרר".

 

"תמצא סביבה תומכת ואנשים שיעזרו לך בהמשך"

איתי בן גדעון, 22, משוחרר חצי שנה

"הגעתי למומנטום לדרך אחרי חצי שנה באזרחות. בתכנית הכרתי המון אנשים, בדיוק באותו מצב שלי מבחינת עבודה, שאיפות וחששות. קיבלתי הרבה כלים כמו חינוך פיננסי, שכתוב קורות חיים, התנהלות עם עבודות, עם חיי האזרחות, חשבונות, דברים שלא התעסקתי איתם בתור חייל.
אני חושב שתכנית כזו חשובה לכל מי שמשתחרר, ככה תוכלו ללמוד יותר על מה שמצפה לכם ולהבין שהשד לא כזה נורא. ובאמת מקבלים כאן הרבה, המון ביטחון, וסביבה מאוד תומכת ומאוד משתפת של אנשים שיעזרו לך בהמשך."

 

"תזכרו מה עושה לכם טוב ותאמינו בעצמכם".

ליאת פרידמן, 22, השתחררה לפני שנה.

"שירתתי בר"מ 2 באשקלון, גם בתקופת צוק איתן, כך שהגעתי לאזרחות אחרי שירות מאוד משמעותי עבורי. התכנית של מומנטום לדרך תרמה לי המון:  לזכור מה עושה לי טוב ולהאמין בעצמי. אני, למשל, הגעתי לתכנית כשעבדתי בעבודה שאני לא נהנית ממנה ולא עושה לי טוב. תוך כדי עזבתי את העבודה הקודמת, ועכשיו אני בעבודה שהרבה יותר טוב לי בה. אין לי ספק שהסדנה עזרה לי לקבל את ההחלטה.
המשימות תוך כדי הסדנא לימדו אותי הרבה על עצמי. היתה למשל משימה לעשות מעין ראיון עבודה, שמראיינים אחד את השני, וכל אחד אומר לשני את הטעויות ואת הנקודות לשיפור. ישבתי שם עם מישהי ופתאום היא האירה לי כל כך הרבה דברים על עצמי.
עוד משימה שהייתה ממש משמעותית עבורי זו המשימה של למצוא אדם שעוסק בתחום שאנחנו רוצים לעסוק בו. הלכתי וחיפשתי, והגעתי לשני אנשים בכירים, שלא חשבתי שאצליח אי פעם להגיע אליהם. הייתי ממש בהלם שהם ענו, וזה המון בזכות הטיפים וההכוונה שנתנו לנו בקורס".

 

"כשאתה פוגש עוד אנשים במצב שלך ויש שיתופיות, הרבה יותר קל לא להיבהל מהאזרחות".

 שיר, 20, משוחררת טרייה

"שירתתי בחיל אוויר, בסיס חצור, וכבר בסוף הישרות שלי עברתי סדנת מומנטום לאזרחות דרך הצבא. ידעתי שאני רוצה להעמיק עוד ולכן הגעתי לתכנית מומנטום לדרך. הייתה לי פה חוויה ממש משמעותית. קיבלתי כלים של איך לחסוך את הכסף, איך להתנהל מול גורמים ומוסדות באזרחות, איך לכתוב קורות חיים, איך להתכונן לראיונות ולאן לפנות בעתיד מבחינת מקצוע ותואר.
אני מתחילה בקרוב ללמוד מדעי ההתנהגות והשאיפה שלי היא להיות פסיכולוגית בעתיד".