סדנת מומנטום לאזרחות

חייל יושב בסדנת מומנטום למשתחררים

מומנטום לאזרחות: סדנה לפני שחרור לאלפי חיילים בשנה

עשרות אלפי צעירים משתחררים מצה"ל מדי שנה. רבים מהם אינם ערוכים לחיי האזרחות, ללא כיוון להמשך וללא יכולת לקבל החלטות נכונות להמשך חייהם.

סדנת 'מומנטום לאזרחות' נכנסה בדיוק ל'ואקום' הזה והיא פועלת מול חיילי צה"ל, בתוך היחידות הצבאיות בכדי להעניק למשתחררים ידע, תרגול כלים, פיתוח מודעות אישית ותחושת מסוגלות אשר יאפשרו להם מעבר אפקטיבי  לחיי האזרחות.

מומנטום לאזרחות היא סדנה בת יומיים הנערכת לחיילים וחיילות ביחידותיהם כשלושה חודשים לפני שחרורם מצה"ל. סדנת מומנטום מועברת בעזרת מנחים מקצועיים שהוכשרו על ידי אנשי מקצוע שונים. הסדנה, שנבנתה על ידי מומחים מתחומים שונים, מקיפה קשת רחבה של נושאים ומעניקה כלים מעשיים בשלושה תחומי ליבה מרכזיים:

  • המעבר לאזרחות
  • תכנון העתיד
  • הכנה מנטלית

מה נתן לי השירות ואיך לתכנן את העתיד?

הסדנה מקנה לחיילים תובנות, ידע וכלים במגוון נושאים, ביניהם:

  • ערך השירות: סיוע לחיילים לראות את הערך האמתי בשירות שלהם. בסדנה לומדים החיילים דרכים חדשות לנתח את מהלך השירות הצבאי, באופן המסייע להם לאתר את הכלים שרכשו בצבא ולהבין כיצד תרם השירות לפיתוח אישיותם.
  • הצעדים הראשונים באזרחות: הסדנה מציידת את החיילים בידע ובכלים להתנהלות נכונה מיד לאחר השחרור. מה חובותיהם כאזרחים, אילו עניינים טכניים ופרוצדורליים עליהם להסדיר, וכמובן – מה זכויותיהם כחיילים משוחררים וכיצד לממש אותן.
  • השכלה: הסדנה פותחת לחיילים פתח לעולם ההשכלה ורכישת מקצוע: איך לבחור מה ללמוד, אילו סוגי מוסדות לימוד קיימים, אילו מלגות ניתן לקבל וכיצד ניתן להשלים בגרויות, להתכונן לפסיכומטרי ולהתקבל לקורסים של הכשרה מקצועית.
  • קריירה: החל בעבודות זמניות לאחר השחרור וכלה בפיתוח קריירה, ניסוח קורות חיים והתנהלות בראיונות עבודה – הסדנה מעניקה לחיילים כלים מעשיים לביצוע צעדיהם הראשונים לבניית קריירה.
  • תכנון וקבלת החלטות: במהלך הסדנה החיילים מקבלים כלים פרקטיים לתכנון עתידם בטווח הקצר והרחוק וכלים לקבלת החלטות שיסייעו להם בצמתים הרבים שהם עומדים בפניהם בעתיד הקרוב.
  • התנהלות כלכלית: אחד הקשיים הבולטים במעבר לאזרחות הוא המעבר החד בין אדם צעיר המקבל את כל צרכיו- מזון, ביגוד ומשכורת באופן אוטומטי, לבין אדם בוגר שצריך לדאוג למחייתו ולתכנן את עתידו הכלכלי. הסדנאות מכינות את החיילים גם להתנהלות כלכלית נכונה לאחר השחרור, לרבות תכנון הטיול הגדול.

סדנאות ב-70 יחידות צה"ל

החיילים שעוברים את הסדנה מדווחים כי הם יוצאים ממנה כשהם מכירים יותר בערך עצמם, מודעים לזכויות שלהם, ובעלי מודעות לצורך להיות פרו אקטיבי ולתכנן את צעדיהם באזרחות.

עד לשנת 2016, הועברה הסדנה ליותר מ-15,000 חיילים מ-70 יחידות שונות ומגוונות בצה"ל. הקשר עם החיילים לא נפסק עם תום הסדנה והם מוזמנים להישאר בקשר עם מומנטום ולקבל סיוע גם בהמשך הדרך, באמצעות פעילויות המשך, אתר האינטרנט והמדיה החברתית.