צפו: טעויות נפוצות בכתיבת קורות חיים

אל תכתבו מגילות, חלקו לפסקאות וזיכרו למי מיועדים קורות החיים. ניצן פורת גוטוירץ, מנחה במומנטום למשתחררים, מסבירה מהן הטעויות הנפוצות בכתיבת קורות חיים, ואיך להימנע מהן.

 

צפו בניצן פורת גוטוירץ, מנחה במומנטום למשתחררים, מסבירה על הטעויות הנפוצות בכתיבת קורות חיים, ואיך להימנע מהן:

 

כדי שקורות החיים ישיגו את מטרתם, ומעסיקים יחזרו אליכם, יש כמה טעויות מהן כדאי מאוד להימנע. קורות חיים טובים יכולים למצב אתכם מעל למועמדים האחרונים, ולכן ריכזנו עבורכם 5 טיפים חשובים שיעזרו לכם לדעת מה לעשות, ובעיקר מה לא לעשות בכתיבת קורות החיים. ביקשנו מניצן פורת גוטוירץ, מנחה במומנטום למשתחררים, להסביר לנו מהן הטעויות הנפוצות בכתיבת קורות חיים, ואיך להימנע מהן.
מזכירים לכם שאנחנו עומדים לרשותכם, ובכל התלבטות אתם מוזמנים לשלוח לנו את קורות החיים שלכם – ואנחנו נחזיר לכם אותם מתוקנים ומשודרגים.

1. אל תכתבו יותר מעמוד אחד

קורות החיים צריכים להיות מזמינים ונעימים לעין. קורות חיים שנראים כמו מגילה – מעייפים את הקורא ומגדילים את הסיכוי שהוא לא יקרא עד הסוף. קורות חיים בלי כותרות וחלוקה מסודרת בין החלקים יוצרים גם הם עומס ובלבול. לכן חשוב שהמסמך יהיה מחולק לפסקאות, עם כותרות מסודרות וברורות בין החלקים השונים.
בשלב בו אתם נמצאים כיום, לאחר השירות הצבאי שלכם, קורות החיים שלכם צריכים להיות לא יותר מעמוד אחד. קורות חיים ארוכים יותר נחווים על ידי מראיינים ומגייסים כארוכים, והם פשוט ידלגו עליהם ולא יקראו אותם. לכן, חשוב מאוד לקצר ולתמצת במקומות הנכונים, וליצור מסמך שמשקף בצורה הכי טובה את הכישורים שלכם.

2. הסבירו מה עשיתם בצבא

פסקת השירות הצבאי היא אחת הפסקאות המשמעותית בקורות החיים שלכם, מאחר וזה אחד הדברים העיקריים שעשיתם בשנתיים או שלוש האחרונות. המטרה של החלק הזה היא לא רק לציין איזה תפקיד עשיתם, אלא ממש להסביר למי שקורא את קורות החיים מה הכוונה בתפקיד הזה. מה זה אומר להיות "מש"קית ת"ש", או "אחראי מערכות תקשוב", או "נהג מפקד"? נסו לשאול את עצמכם כיצד הייתם מסבירים למישהו מחו"ל מה עשיתם בצבא, תכתבו לעצמכם את הנקודות, ואז תנסו להפוך אותן ל-2-3 כוכביות מנוסחות היטב. שאלות שיכולות לעזור לכם: מה היו תחומי האחריות שלי? מה עשיתי ביום יום? מול מי עבדתי? באלו אתגרים נתקלתי? אלו כישורים ותכונות שלי באו לידי ביטוי בתפקיד?
הכנו עבורכם פורמט קורות חיים ללוחמים משוחררים, שגם תומכי לחימה יוכלו להיעזר בו בכתיבת קורות החיים.

גם בפירוט על עבודות עבר שלכם תצטרכו להסביר בכמה מילים מה כלל התפקיד. כמובן שזה יהיה יותר מתומצת מהחלק של השירות הצבאי (משפט אחד למשל מסביר מה עושה מלצר), אבל עדיין, חשוב שיהיה הסבר.

3. אל תאריכו בפרטים אישיים.

חשוב לציין שם מלא, כתובת , תאריך לידה, סטטוס (נשוי/רווק), פלאפון (רק נייד) ומייל, אך אין צורך לציין תעודת זהות ומספר קווי. במידה ויש לכם אזרחות זרה – שווה לציין זאת, ואם עליתם לארץ בגיל מאוחר – כדאי לציין גם ארץ לידה ושנת עלייה.

4. אל תכתבו בגוף ראשון

קורות חיים לא כותבים בגוף ראשון. כלומר, אל תכתבו: "שירתתי ב..", "עשיתי…", "הובלתי…". הניסוח המתאים הוא לא כפועל, אלא כשם עצם. "שירות ב..", "אחריות על…", "עשייה בתחום…".

5. התאימו את קורות החיים למשרה

מאחר וקורות החיים הם מסמך מצומצם, חשוב לנסות ולכוון אותו בצורה מדויקת לכתובת המתאימה. כלומר, כאשר אתם יודעים שקורות החיים שלכם הולכים לתפקיד מסוים, תנסו לשאול את עצמכם: אילו מיומנויות וכישורים מחפשים בתפקיד הזה? ומה מהדברים שעשיתי ומהכישורים שלי כדאי לי להדגיש?
למשל, אם עשיתי שירות כלוחמת ואני שולחת קורות חיים למשרה בביטחון, אני ארצה להדגיש את הניסיון המבצעי שלי, את קור-הרוח, את הכושר הגופני שלי, ואת היכולת לפעול לפי הוראות אבל אם עשיתי שירות כלוחמת, ואני שולחת קורות חיים למשרה של חינוך והדרכה, אולי כדאי לשים דגש על היכולת שלי לעבוד בצוות, להתמודד עם סיטואציות מלחיצות ברמה הבינאישית, ולעבוד מול מגוון של אנשים ואוכלוסיות.