עשה זאת בעצמך: סדנא אישית לבחירת קריירה בלי לשלם ובלי לצאת מהבית

מחפשים קריירה? מתלבטים מה ללמוד ובמה לעבוד? באמצעות המתודולוגיה של חשיבה עיצובית תוכלו להעביר לעצמכם סדנא אישית ממוקדת, בלי לשלם לאף אחד ובלי לנסוע לאף מקום, שתעזור לכם לפתוח את הראש ולבחור את הקריירה שמתאימה לכם.

 

באדיבות: משה וייס, מומחה בתחום מתודולוגיות עבודה (אג׳ייל), חווית משתמש, ניהול פרוייקטים, פיתוח ועיצוב.

אם אתם מחפשים את העתיד המקצועי שלכם, בטח נתקלתם בעשרות פרסומים והצעות לסיוע בייעוץ והכוונה, ואכן ישנן לחיילים משוחררים אופציות מעולות לסיוע בבחירת הקריירה: ייעוץ תעסוקתי בחצי מחיר, קורס מומנטום לדרך ועוד.
למרות זאת, אולי כדאי לפני שמתחילים את המסע החוצה, להסתכל קודם פנימה. לשבת קודם עם עצמכם בצורה ממוקדת, לבחון מה אתם צריכים, לדמיין את העתיד על ידי הצעת פתרונות מגוונים ולבחון אותם בצורה יעילה ומקצועית. זה מה שמציעה החשיבה העיצובית.

מה זה חשיבה עיצובית?

חשיבה עיצובית היא מתודולוגיה חכמה לפתרון בעיות ולתכנון יעיל של כל ארגון שמכבד את עצמו. היא מזמינה את המשתתף "לחשוב מחוץ לקופסה", ליצור יותר רעיונות, ולבחור את הטובות שבתשובות.

אז אתם מוזמנים, ממש עכשיו, לעשות לעצמכם סדנה ממוקדת לבחירת קריירה, על פי שיטת החשיבה העיצובית. בלי לצאת מהבית, בלי לשלם כסף. זוהי סדנה שאתם עושים עם עצמכם. הקריירה שלכם היא אישית, וכך גם הסדנה.

מוכנים להתחיל בסדנא?

משך הסדנא האישית היא שעה וחצי. מצאו לעצמכם מקום שקט, כבו את הפלאפונים ואתם מוכנים להתחיל. בסיום הסדנא כיוון הקריירה שלכם אמור להיות ברור יותר, ותוכלו להעריך ומהם הצעדים הדרושים כדי להיות שם בקרוב.

סדר הסדנא:

*ההוראות כתובות בלשון זכר אך מכוונות לשני המינים.

  • יעדים ומטרות (5 דקות)
  • תקוות ופחדים (5 דקות)
  • מסע עבודה (20 דקות)
  • נקודות כאב (10 דקות)
  • חלומות גדולים (20 דקות)
  • סדרי עדיפויות (10 דקות)
  • לוח משימה (15 דקות)

יעדים ומטרות

משך: 5 דקות.
הגדר וכתוב על פתק את מה שאתה רוצה לקבל ממציאת מקום עבודה או בחירת קריירה. מהו הערך במציאת הקריירה? מה אתה מנסה להשיג?
לדוגמא: אני רוצה משכורת גבוהה, או: אני רוצה לעזור לאנשים.

תקוות ופחדים

משך: 5 דקות.
כתוב מה אתה מקווה שיקרה עם בחירת הקריירה ומציאת העבודה? מה הם הדברים שאתה מפחד מהם במהלך שכזה?
לדוגמא: אני מפחד שבוס של יהיה לא נחמד, אני מקווה שאמצא חברים חדשים.

מסע עבודה

משך: 20 דקות.
גם אם עוד לא מצאת את עבודת חייך, בטח כבר עבדת פעם במקום מסוים. חשוב על המקום האחרון בו עבדת או אתה עובד כעת, וחלק את יום העבודה שלך לשלבים: התעוררות, נסיעה לעבודה, קיום פגישות, עבודה, חזרה הביתה וכו'.
לכל שלב כתוב את הפעולות,הרגשות והמחשבות שלך, באופן שיגדיר בדיוק את יום העבודה הממוצע שלך ואת השפעתה על החיים שלך: מה אתה עושה, מה אתה מרגיש ומה אתה חושב.
לדוגמא: בשלב הנסיעה: אני לא אוהב שמתקשרים אלי כבר ברכב לשיחות עבודה. אני מקווה שאגיע לעבודה בלי פקקים. אני שומע מוזיקה ואני אוהב את השירים שבתחנת הרדיו.

נקודות כאב

משך: 10 דקות.
בכל שלב במסע העבודה שלך, סמן את נקודות הכאב שלך. נסה לתעדף אותם מהאחד המכאיב ביותר שאותו אתה רוצה לשנות במסע הבא שלך בקריירה, להכי פחות כואב.
סדר העדיפויות הוא חובה כאן, שכן קל יותר למצוא פתרונות על ידי התמקדות קודם על אלה הכואבים ביותר, ולא לנסות למצוא פתרונות עבור כולם, ולכן ההחלטות שלך על נתיב הקריירה הבא שלך צריך לפתור את הנקודות בעדיפות הגבוהה ביותר בראש סדר העדיפויות. אם זה יפתור את השאר – זה בונוס נהדר.
לדוגמא: נקודת הכאב הכי גדולה שלי היא שלב הקימה בבוקר, שאני מרגיש מותש עוד לפני שהתחיל יום העבודה. נקודת הכאב השנייה, שמתחתיה, היא פגישות לא מוצלחות.

חלומות גדולים

משך: 20 דקות.
זה השלב בו אתה יכול לחלום בגדול. קח את הפתק של הכאב הכי גדול שלך וכתוב רעיונות יצירתיים כיצד לתקן אותו. התחל מהפתק של הדבר הכואב ביותר והמשך בשאר הפתקים לפי סדר יורד.
לדוגמא: למצוא מנהל שותף שיעזור לי להתנהל במשימות, לעבוד 3 ימים בשבוע, להביא כל בוקר שוקולד למשרד, להתחיל כל יום במדיטציה של 20 דקות, לארגן תחרות מצחיקה בין כל הצוות.

סדרי עדיפויות

משך: 10 דקות.
ארגן את החלומות שלך על שני צירים: בציר מלמעלה למטה דרג את החלומות שלך מאלו שאתה הכי רוצה ועד לאלו שהכי פחות חשובים לך. בציר מימין לשמאל דרג את החלומות הכי ריאליים וקלים להשגה עד לחלומות הכי רחוקים וקשים למימוש.
כך תוכל לראות אותם בבירור ולקטלג אותם לפי:
חלומות שאפשר להגשים עכשיו
חלומות שאני שואף אליהם
חלומות שאני חולם אבל עוד לא מממש – אליהם יש לחזור בעוד כ-6 חודשים.

לוח משימה

משך: 15 דקות.
הגדר את המשימות כדי להשיג את הרעיונות הגדולים שנבחרו. שים דגש על החלומות בקטגוריות "לעשות עכשיו" ועל החלומות בקטגורית "שואף לשנות" שבחרת.
עבור כל משימה – החלט מה ניתן לעשות עכשיו, מה תוכל לעשות בטווח הקצר ומה תוכל לבצע בעתיד.
לדוגמא: בלהגשים עכשיו: להתקשר לחבר עם ניסיון כדי שייעץ לי. בחלומות שאני שואף אליהם: ללמוד מחומרים באינטרנט איך לגשת לראיון עבודה. בחלומות הרחוקים שעוד לא למימוש: להקים לעצמי אתר.

תוצאות הסדנא

התחלנו את הסדנא עם הרבה רעיונות לא ברורים, בלאגן בראש שלנו ומסלולים מרובים לבחירה: איך לדעת מה לבחור? מה השיקולים שצריכים להנחות אותי? ממה בכלל להתחיל?

מתודולוגיית חשיבה עיצובית סייעה לנו לפרק את הבלגן בראש שלנו לחתיכות קטנות, לחקור קודם את מה שכואב לנו כיום בעבודה ולהגדיר אותו, לפתור את הכאבים באמצעות "חלומות" מסוימים, לתעדף אותם ולפצל אותם למשימות אמיתיות. עכשיו יש לנו תוכנית מובנית ופעולות ממשיות כדי להשיג את העבודה שאתם רוצים או את הקריירה שתבחרו בה.

מוזמנים לשתף אותנו בתוצאות הסדנא האישית שלכם, והאם היא סייעה לכם בבחירת הקריירה, כאן בצור קשר שלנו.