פינת המועדפת: בדרך הירושלמית

בכל חודש נחשוף בפניכם תכניות ואפשרויות מעניינות לעבודה מועדפת. והפעם: לחיות בירושלים עם צעירים כמוכם, לעבוד בחינוך או בתיירות בעיר וללמוד על עצמכם.
הכירו את 'בדרך הירושלמית'. כתבה ראשונה בסדרה.

 

בדרך הירושלמית

 

עבודה מועדפת נשמעת כמו תיאור של חצי שנה מייגעת ומשעממת, אך זה לא חייב להיות כך. כיום יש שפע תכניות ואפשרויות של שילוב עבודה מועדפת משמעותית עם חיי קבוצה וקהילה, מגורים מלאים, לימודי רוח והעשרה וייזום פרויקטים לקהילה.

אחת הדוגמאות לכך היא "בדרך הירושלמית", תכנית שמאפשרת לחיות בירושלים עם חבורה, לעבוד, להרחיב אופקים ובעיקר ללמוד לחיות מחוץ לבית בחיים עצמאיים.

ליווי אנשים עם צרכים מיוחדים או עבודה בתיירות?

העבודה המועדפת בתכנית היא בשני תחומים עיקריים:

  •  ליווי של דיירים בעלי צרכים מיוחדים בדירות חיים שלהם במטרה לעזור להם להיות כמה שיותר עצמאיים. יש הכשרה ותמיכה מטעם המעסיקים, וזו הזדמנות להכיר אנשים מיוחדים ולהיפתח לתחום תעסוקתי מאתגר ומשמעותי. העמותות שהתכנית עובדת איתן: "עמותת שק"ל" ו"הוסטל הראל".
  • תיירות ומלונאות – עבודה בתחום התיירות בבתי המלון המובילים בירושלים. סוגי העבודה: מלצרות, חדרנות, קבלה. העבודה בסביבת עבודה צעירה ואפשר לצבור נסיון בתחום מאוד מתפתח בירושלים.

אפשר גם לעבוד בעבודות אחרות אבל האחריות על מציאת העבודה היא של המשתתף/ת והיא צריכה להתאים למסגרת של התוכנית מבחינת השעות.

 

בדרך הירושלמית

 

הלימוד בתכנית הוא לימוד משותף של הקבוצה, ודרכו עוסקים בחברה הישראלית ובלימודי רוח. זו הזדמנות להיחשף לכיווני מחשבה חדשים ולחבר אותם אל תוך החיים של כל אחד ואחת.
בנוסף יש משפחות מאמצות ופרויקט קהילתי בשכונה, סדנאות התנהלות כלכלית עצמאית ומפגשים עם אנשי מקצוע בתחום.

"חוויה משמעותית לכל החיים"

ארבעה מחזורים כבר הסתיימו בתכנית הצעירה, שמרכזת כ-20 צעירים מכל הארץ, לחצי השנה המשמעותית.

גיא ברנגלר, עוד רגע בוגר מחזור ד של בדרך הירושלמית, מספר: "תכניות לעבודה מועדפת לא חסר, חלקן עם ערך מוסף וחלקן לא. בדרך הירושלמית היא בעיניי מעין חממה היוצרת פלטפורמה עצמאית לחיים מלאים ביצירה, בעשייה ואכפתיות.

מצד אחד יש צוות שמלווה את הקבוצה לאורך חצי השנה ומצד שני אנחנו עצמאיים. בין אם אתה משוחרר טרי ובין אם כבר שנה וחצי זו דרך לצאת לאוויר העולם מהמסגרות החונקות דרך חיבוק ונחיתה רכה.
בינינו, איפה עוד תמצא תכנית שתעניק לך קבוצה של חברים לחיים, לימודים, עבודה מועדפת עם ערך מוסף, עשיה קהילתית וחיי קבוצה וכל זה בירושלים שהיא מיוחדת בפני עצמה במסגרת שיש בה חופש(!) אישי וקבוצתי? לסיכום, בדרך הירושלמית היא מקום לשגשוג ופריחה בשלל תחומים, זו חוויה משמעותית ומלמדת לכל החיים".