פינת המועדפת: חקלאות בעמק המעיינות

מועדפת חקלאות בעמק

פינת המועדפת: חקלאות בעמק המעיינות

תמיד חלמתם לעבוד בקיבוץ? מחפשים מועדפת שמשלבת לימוד ערכי, קבוצה צעירה וכמובן הרבה מעיינות מסביב? הכירו את תכנית חקלאות בעמק המעיינות.

 

ישנן הרבה תכניות לעבודה מועדפת אחרי הצבא. מועדפת בעמק המעינות אינה שונה בכך שהיא מציעה עבןודה בענפי חקלאות שונים, אך דומה כי מייחדים אותה שני דברים עיקרים: המיקום, המאפשר בילוי במעיינות שופעים במספר דקות ממיקום התכנית, והעובדה שבוגרים רבים של התכנית בוחרים להמשיך לגור בעמק יחד.

מה זו תכנית חקלאות בעמק?

תכנית “חקלאות בעמק המעיינות” משלבת עבודה מועדפת במגוון ענפי חקלאות, במסגרת של חיי קבוצה בקיבוצי עמק המעיינות. התכנית מיועדת לצעירים בוגרי צבא ושירות לאומי אשר מעוניינים לשלב לימוד ערכי בנושאי ציונות, יהדות וחברה ישראלית עם חוויה של מעורבות בקהילת הקיבוץ, בילויים וטיולים בטבע של עמק המעיינות ואווירה משפחתית ומלוכדת. התכנית, מבית עמותת חיברותא בית שאן והעמק, הוקמה בשנת 2012 בכדי לתת מענה למחסור בידיים עובדות ישראליות בחקלאות בעמק המעיינות, ואכן בזה היא רושמת הצלחה רבה.

הזדמנות להמשך עשייה ומגורים בעמק

תכנית חקלאות בעמק היא התכנית הגדולה ביותר בארץ כיום עבור חיילים משוחררים המעוניינים לעבוד בעבודה מועדפת. כ-110 בוגרי התכנית בחרו להמשיך להתגורר בעמק לפרק זמן נוסף לאחר סיום התכנית וחוזרים אליו בתקופות שונות (אחרי הטיול הגדול, לפני ואחרי הלימודים ועוד). בימים אלה העמק מלא בצעירים נהדרים אשר מקיימים יחד קהילה פעילה ואטרקטיבית שהעמותה מלווה, תוך חיבור לישובים, ומציעה מסגרת של לימוד, המשך התנדבות ואפשרויות הכוונה ללימודים וכניסה לשוק העבודה.

אמרו לי שאתאהב, רק לא ידעתי במי

סתיו פלג מקיבוץ בית קמה, בוגרת טרייה של תכנית חקלאות בעמק, סיימה תכנית של 7 חודשים בקיבוץ נווה איתן וכמו רוב חברי קבוצתה בחרה להישאר לגור בעמק ולעבוד בחקלאות. “קשה לסכם תקופה שלא באמת מרגישה סוף. בת’כלס התוכנית היום נגמרה, אבל כולנו יושבים ב”זולה” בנווה איתן – באותם המקומות, באותם הבגדים ואותם האנשים . אני זוכרת איך ביום הראשון עמד מולנו בחור בלונדיני ודיבר בלי סוף על העמק ומבטיח לכולם שנמצא אהבה . אז כולנו הגענו מכוונים לחתונה, אבל הוא רק שכח להגיד שהכוונה האמיתית שלו היא שנתאהב בעמק. זריחה הופכת לשגרה, עייפות הופכת להרגל והקבוצה לדרך חיים . שלא יעבדו עליכם- חקלאות זה קשה, שובר פיזית ולפעמים גם נפשית אבל תמיד יש קבוצה מאחורה, שכולם מתמודדים עם אתגרים, נרדמים בשיעורים, אוכלים את מה שזול ולא מה שטעים, חיים ממעיין אחד לאחר ובעיקר לא רוצים להתבגר . כמעט כולנו נשארים באותו הקיבוץ, עם אותם השותפים אותה העבודה, מלא יין וחוסר קטן בשעות שינה. תודה על חוויה מדהימה, על השקט הנפשי שהמקום הזה נתן לי, על האפשרות לפתוח דף חדש ועל אנשים פתוחים ומקבלים שלא יצאו לי מהלב. ניפגש בעמק”.

לפרטים ולהצטרפות: צדוק – 053-9282076

רוצים להישאר מעודכנים? הירשמו לניוזלטר שלנו

המומלצים שלנו

דילוג לתוכן