עבודה מועדפת: האם זה משתלם?

עט ופלאפון - בדיקת עבודה מועדפת

האם משתלם לכם לעבוד בעבודה מועדפת?

רבים מהחיילים המשוחררים מתלבטים האם משתלם לעבוד בעבודה מועדפת בשנה שלאחר השחרור מצה"ל. אז בוא נעשה לכם קצת סדר בעניין:

מה השכר השעתי בעבודה מועדפת?

ננסה להסביר את זה צעד – צעד: ברוב העבודות למשוחררים ללא ניסיון השכר המוצע הוא שכר מינימום, כלומר 25 ₪ לשעה, בין אם מדובר בעבודה מועדפת ובין אם מדובר בעבודה שאינה נחשבת כמועדפת.
שכר המינימום החודשי הוא 4,650 ₪. בהתאם לחישוב זה, מדי חודש ישנן 186 שעות עבודה, 9 שעות עבודה ליום. היות ועבודה מועדפת כוללת 150 ימי עבודה, המשמעות היא שבסך הכל מדובר על 1,200 שעות עבודה של עבודה מועדפת.
מענק עבודה מועדפת הינו 9,550 ₪ (נכון לינואר 2016) – המשמעות היא שלכל שעת עבודה מדובר בתוספת של 8.32₪.
השורה התחתונה היא שעבור כל שעת עבודה מועדפת תקבלו 33.32 ₪.

מענק חלקי: רק 4 חודשי עבודה

הזכאות למענק מלא ניתן למינימום תקופת עבודה של 6 חודשים מלאים (רצופים או לא רצופים) באחת מהעבודות שהוכרו כעבודה מועדפת, וזאת במהלך 24 חודשים מיום שחרורך משירות החובה.
עם זאת, בתחום החקלאות ניתן לעבוד 4 חודשים לפחות (100 ימים לפחות) ולקבל מענק חלקי בסכום של 6,367 ₪ (נכון ל- 01.01.2014).
ניתן להשלים את 100 ימי העבודה בחקלאות ב – 4 חודשי עבודה במשרה מלאה ועד 8 חודשי עבודה במשרה חלקית.
מי שעבד בעבודה מועדפת שאינה חקלאות לתקופה הקצרה מ- 6 חודשים, יהיה זכאי, בתנאים מסוימים, למענק חלקי. המענק יחושב באופן יחסי על פי מספר הימים בהם עבד בעבודה המועדפת. על מנת להיות זכאים למענק חלקי, יש לעבוד בעבודה שהוכרה כעבודה מועדפת, ואשר נמצאה כלא מתאימה עבורכם מבחינת המקצוע או המרחק.

  • אי התאמה מבחינת מרחק – הינך עובד בעבודה מועדפת המרוחקת לפחות 60 ק"מ מביתך (כפי שמעודכן בת.ז. שלך) והמעסיק אינו מספק עבורך מקום לינה ללא תשלום או הסעה מדי יום מביתך וחזור.
  • אי התאמה מבחינת מקצוע – אם הינך בעל תעודת מקצוע המוכרת על ידי משרד התמ"ת, כמו לדוגמא: טכנאי, חשמלאי וכדומה, ואתה עובד בעבודה שאינה במקצוע זה. לדוגמא: אתה עובד כמאבטח במפעל ואתה רשום כטכנאי במשרד התמ"ת.

כדי לקבל את המענק החלקי עליכם לעבוד לפחות 25 ימי עבודה רצופים במהלך 21 החודשים הראשונים מיום שחרורכם, או 3 חודשים רצופים בין החודשים ה- 22-24 מיום שחרורכם משירות החובה.

אז לסיכום – עבודה מועדפת או לא?

רוב העבודות לחיילים משתחררים הינן בשכר מינימום. במידה ולא מצאתם עבודה בשכר גבוה יותר, הרי שכדאי לכם לעבוד בעבודה מועדפת ולהרוויח 33.32 ₪ לשעה.
אם הצלחתם להניח ידכם על עבודה שווה אשר כוללת שכר גבוה מ- 33.32 ₪, אז לכו על זה.
זכרו שיש גם אפשרות לעבוד תקופה מופחתת ולקבל מענק חלקי, ובזמן הזה לחפש עבודה בשכר גבוה יותר. חשוב לדעת שישנן עבודות המוגדרות כמועדפת אשר מציעות שכר גבוה יותר ממינימום – ואז בכלל מועדפת משתלמת.
ולא פחות חשוב, נסו למצוא גם עבודה שתיהנו ממנה. כיום יש שפע של תכניות לעבודה מועדפת עם משמעות. בהן תוכלו לגור עם חברים, ללמוד בערבים ולהכיר מקומות חדשים. מידת העניין מהעבודה היא לא פחות חשובה מכסף!