מס ערך מוסף: עסקים החייבים במע"מ

מע"מ: מס ערך מוסף 

מס ערך מוסף הוא מס שמשלמים על קנייה, כלומר: סכום שיש להוסיף על כל רכישה של מוצר או שירות. המע"מ בארץ כיום (2016) הוא 17%. לדוגמה: אם, למשל, אתם מוכרים בעסק שלכם מוצר בשווי 100 ₪, הצרכן שיקנה מכם את המוצר יצטרך לשלם לכם 117 ₪.

כצרכנים אין לכם עיסוק מול רשויות המע"מ, שכן המס מגולם באופן אוטומטי בתשלום על כל מוצרי הצריכה. כיזמים ובעלי עסקים אתם נדרשים לשלם את המע"מ ולהגיש דו"חות לרשויות.

מי חייב בתשלום מע"מ?

תשלום ישיר למע"מ רלוונטי רק למי שהנו בעל עסק עצמאי, המכונה ברשות המסים "עוסק". בפני "עוסק" עומדות אפשרויות לפתיחת תיק במע"מ:

 • עוסק פטור – עוסק שמחזורו השנתי אינו עולה על סך של 100,491 ₪ נכון לשנת 2020 והוא אינו חייב בתשלום מע"מ. יש מקצועות שבכל אופן לא יכולים להיחשב עוסק פטור , וגם אם מרוויחים פחות ממה שצריך עדיין חייבים להירשם כעוסק מורשה:

  אדריכלי נוף, אדריכלים,
  הנהלת חשבונות,
  וטרינרים,
  חקירות,
  טכנאים (גז, מזגנים, קירור, טכנאים ומעבדות שיניים)
  יועצים (אבטחת איכות, יועצי בטיחות, יועצי ביטוח , יועצי השקעות , יועצי מזון, ייעוץ ארגוני, ייעוץ בטחוני, ייעוץ הנדסי, ייעוץ והכוונה מקצועית , יעוץ זוגי ומשפחתי, ייעוץ חקלאי , ייעוץ כלכלי, ייעוץ לגיל הזהב, ייעוץ מחשבים , ייעוץ מס ופנסיה, יעוץ נגישות, ייעוץ עסקי, ייעוץ תדמית , ייעוץ תיירותי),
  מהנדסים ( מהנדסי אינסטלציה, אלקטרוניקה, בניין, חשמל, כימיה עוסק מורשה, מחשבים, מיזוג אוויר, מהנדסי מים, מהנדסי מכונות, מהנדסי קרקע, מהנדסי תחבורה , מהנדסי תעשייה וניהול, מהנדסים אזרחיים מרפאות כאב
  עורכי דין
  פטנטים וקניין רוחני 
  פיזיותרפיה 
  פסיכולוגים
  רואי חשבון 
  רופאיםשירותי תרגום
  שמאים (מקרקעין, רכב , רכוש)

 • עוסק מורשה – עוסק שמחזורו השנתי עולה על 99,006 ₪ או שהוא בעל מקצוע חופשי מתוך הרשימה המפורטת למעלה. עוסק פטור חייב במע"מ.
 • חברה בע"מ – קיימת אפשרות להירשם כחברה בע"מ. תהליך הקמת העסק ארוך יותר משום שיש להירשם קודם כל אצל רשם החברות (והוא כרוך בתשלום עבור הרישום ותשלום אגרה שנתית) ורק לאחר מכן ניתן לפתוח תיקים בשלושת הרשויות. להקמת חברה בע"מ ייתכנו יתרונות באחוזי המיסוי במס הכנסה (מס חברות) אך היא גוררת הוצאות שוטפות בניהול. לפני הקמת חברה בע"מ מומלץ להתייעץ על הכדאיות עם רואה חשבון. חברה בע"מ גם היא חייבת בתשלום מע"מ.

מי פטור מתשלום המע"מ?

מלבד עוסק פטור, ישנם עוד כמה מקרים בהם ישנו פטור ממע"מ:

 • השכרת נכס למגורים עד 25 שנה
 • שירותים של מוסדות פיננסים: בנקים, חברות ביטוח והבורסה לניירות ערך.
 • פטור לעמותות מסוימות
 • סחר ביהלומים ממוכר אחד למשנהו
 • פטור ממע"מ למוצרים שנמכרים באילת