מס ערך מוסף: עסקים החייבים במע"מ

מע"מ: מס ערך מוסף 

מס ערך מוסף הוא מס שמשלמים על קנייה, כלומר: סכום שיש להוסיף על כל רכישה של מוצר או שירות. המע"מ בארץ כיום (2016) הוא 17%. לדוגמה: אם, למשל, אתם מוכרים בעסק שלכם מוצר בשווי 100 ₪, הצרכן שיקנה מכם את המוצר יצטרך לשלם לכם 117 ₪.

כצרכנים אין לכם עיסוק מול רשויות המע"מ, שכן המס מגולם באופן אוטומטי בתשלום על כל מוצרי הצריכה. כיזמים ובעלי עסקים אתם נדרשים לשלם את המע"מ ולהגיש דו"חות לרשויות.

מי חייב בתשלום מע"מ?

תשלום ישיר למע"מ רלוונטי רק למי שהנו בעל עסק עצמאי, המכונה ברשות המסים "עוסק". בפני "עוסק" עומדות אפשרויות לפתיחת תיק במע"מ:

  • עוסק פטור – עוסק שמחזורו השנתי אינו עולה על סך של 99,006 ₪ נכון לשנת 2016 והוא אינו חייב בתשלום מע"מ. עוסק פטור אינו נמנה עם בעלי המקצוע הבאים: אגרונום, אדריכל, הנדסאי, חוקר פרטי, טוען רבני, טכנאי, טכנא שיניים, יועץ לארגון, יועץ לניהול, יועץ מדעי, יועץ מס, כלכלן, מהנדס, מודד, מתווך נדל"ן, מנהל חשבונות, מתורגמן, סוכן ביטוח, עורך דין, רואה חשבון או שמאי, בעל מעבדה כימית או רפואית, רופא, פסיכולוג, פיזיותרפיסט, וטרינר, רופא שיניים, הנחיה, בניית תפאורה, הכנה בדיקה ופיקוח על מבחנים, הרצאה, הוראה, כתבנות, קצרנות, תרגום, כתיבה, עריכה, פישור, בעל בית ספר לנהיגה, מתווך מקרקעין, בעל בית ספר לרבות גן ילדים, סוחר ומתווך רכב.
  • עוסק מורשה – עוסק שמחזורו השנתי עולה על 99,006 ₪ או שהוא בעל מקצוע חופשי מתוך הרשימה המפורטת למעלה. עוסק פטור חייב במע"מ.
  • חברה בע"מ – קיימת אפשרות להירשם כחברה בע"מ. תהליך הקמת העסק ארוך יותר משום שיש להירשם קודם כל אצל רשם החברות (והוא כרוך בתשלום עבור הרישום ותשלום אגרה שנתית) ורק לאחר מכן ניתן לפתוח תיקים בשלושת הרשויות. להקמת חברה בע"מ ייתכנו יתרונות באחוזי המיסוי במס הכנסה (מס חברות) אך היא גוררת הוצאות שוטפות בניהול. לפני הקמת חברה בע"מ מומלץ להתייעץ על הכדאיות עם רואה חשבון. חברה בע"מ גם היא חייבת בתשלום מע"מ.

מי פטור מתשלום המע"מ?

מלבד עוסק פטור, ישנם עוד כמה מקרים בהם ישנו פטור ממע"מ:

  • השכרת נכס למגורים עד 25 שנה
  • שירותים של מוסדות פיננסים: בנקים, חברות ביטוח והבורסה לניירות ערך.
  • פטור לעמותות מסוימות
  • סחר ביהלומים ממוכר אחד למשנהו
  • פטור ממע"מ למוצרים שנמכרים באילת