חובות מול הבנק: איך מתמודדים?

כספומט - חובות מול הננק

 חובות מול הבנק: איך מתמודדים?

באדיבות ארגון 'פעמונים’, ארגון חברתי אשר מטרתו הינה לסייע לאנשים להגיע להתנהלות כלכלית נכונה.

אם הגעת למצב בו זמן קצר לאחר השחרור נכנסת לחובות מול הבנק, תוכל למצוא כאן מספר עצות להתמודדות עם המצב:

אל תתעלמו מהבנק

החוב ומצב העו"ש אינו משתנה וכמובן הבעיה לא תעבור בהתעלמות של מכתבים או טלפונים מהבנק. ולכן מומלץ להתייחס לכל מכתב או שיחה מהבנק כדאי להגיע להסדרים מידיים ופתרונות נוחים.

הגיעו מוכנים לבנק

יש חשיבות להכנת "שיעורי בית" לפני ההגעה לסניף הבנק ולכן יש להדפיס את מצב ההכנסות וההוצאות שלכם וכן לרכז חובותיכם. יש לרשום ולרכז את כלל הדברים על דף אחד. במידה ויש ריכוז של חסכונות או קופות שונות יש לדעת כמה כסף מופקד באפיק זה. מהו תאריך הפתיחה של אותה הקופה? ומהו ההפסד לפתיחה מוקדמת של הקופה?

ריכוז המידע של המצב הבנקאי יאפשר להגיע להסדר חובות בשני אופנים: הוא מציג בפני הבנק את רצינותכם לצאת ממעגל החובות. רצינות זו תעניק לכם יכולת מו"מ רחב יותר אל מול הבנקים ואפשרות לפעול לאורך זמן. כמו כן שיקוף המצב הכלכלי עשוי לשקף לכם את הפתרון וכיצד ניתן לצאת מהמינוס ובכך יסלול דרך הנוחה ביותר לשיחה עם הבנק ומתן פתרון למצב.

תאמו ציפיות מול הבנק

לאחר שהכנתם את "שיעורי הבית" ואתם מודעים למצבכם הכלכלי, עליכם לפנות לנתיבי פתרון למצבם אל מול הבנקים. בבדיקה עליכם לבחון את התנאים לאותו פתרון: מהו גובה הריבית שתשלמו? לאורך כמה זמן? ועוד. מצב זה יגשר על הפער בין הציפיות שלכם מהבנק לבין היכולת של הבנק להתגמש.

דברו עם גורם מוסמך

חשוב ביותר להגיע לגורם המוסמך כדי לאשר את הבקשה. לעיתים אתם עשויים לפעול מול פקיד בנק שאיננו מוסמך לאשר את הבקשה, דבר המבזבז זמן יקר, ועשוי לגרום לבלבול ולעצבנות מיותרת. ולכן יש לבדוק שפקיד הבנק אליו הגעתם מוסמך להעניק את הפתרון אליו אתם נדרשים.

נהלו משא ומתן

מומלץ לנהל משא ומתן עם פקיד הבנק על גובהה הריבית אותה אנו משלמים בזמן שהחשבון בחובה או עבור הלוואה. התחרות בין הבנקים מאפשרת לכל אדם לבדוק את אחוזי הריבית שהבנק המתחרה לוקח. מטרת הבנק הינה שתישארו לקוחותיו, ולכן כאשר תגיעו עם בסיס להשוואה לגבי אחוזי ריבית בבנקים מתחרים תוכלו להוריד את אותם אחוזי ריבית.

הכינו חלופות לשעת הצורך

במידה והבנק לא קיבל את הפתרונות אשר הצגתם, יש לדאוג להכין אלטרנטיבות וחלופות בטוחות. האלטרנטיביות יכולות להיות עָרֵבים טובים, משכון הבית או האוטו וכד'. גם בעת שימוש האלטרנטיבה לא מומלץ להציע את כל החלופות אלה בבת אחת אלא את החלופה שהכי נוחה עבורכם.