השתחררת? נהל את הכסף שלך בעצמך

ניהול כלכלי

השתחררת? מזל טוב. הגיע הזמן לנהל את הכסף שלך בעצמך

בשעה טובה השתחררת מהצבא, ואתה לגמרי ברשות עצמכם. מצאת דירה ועבודה, ואתה יוצא לעולם כבוגר, בלתי תלוי בהורים או בצבא לניהול עניינך ולכלכלתך. אתה צופה קדימה בהתרגשות, ואל ליבך מתגנב חשש כשעולות השאלות: כיצד אסתדר לבד? כיצד אדע לנהל את ענייני הכלכליים בצורה טובה? הדברים בסך הכול אינם כל כך מסובכים, מעט הגיון בריא, וטיפת סדר וארגון יעשו בשבילך את העבודה. כמו שאמרו חכמים, "הכול בראש".

אפשר לגור אצל ההורים, לפחות בהתחלה

ההסתגלות לשינויים לוקחת זמן. אל תדחק בעצמך, הרשה לעצמך להתרגל למציאות החדשה לאט. אינך חייבים לרוץ לשכור דירה ברגע שהשתחררת. אפשר להישאר קצת אצל ההורים, להבין מה אתה רוצה לעשות, לאן אתה שואף, ואז לצאת לדרך. לעומת זאת, אל תשכח שזה הזמן לקבוע נתיבים לעתידך, והשתקעות ארוכה מדי אצל אבא ואימא לא תוביל אותך לשם.

בחן את העתיד שלך

אם ברור לך מה אתה רוצה לעשות ומה הכיוון שלך – מצבך מצוין, וואתה אמור לדעת, לפחות באופן עקרוני, האם אתה הולך לכיוון של חיסכון (עבודה) או הוצאות (לימודים או טיול לדוגמא). אם, לעומת זאת, אתה מבולבל והעתיד נראה אמורפי ובלתי ברור, אתה לא יודע מה תרצה ללמוד ובמה כדאי לעבוד – יש גופים שיוכלו לעזור לך למצוא את הדרך. היחידה להכוונת חיילים משוחררים של משרד הביטחון, מכוני אבחון והכוונה מקצועית או סדנאות התפתחות אישית למיניהן יוכלו לעזור לך לפזר את הערפל, ולסמן נתיב ברור.

בחר בבילויים חינמיים

כצעיר שזה עתה השתחרר, זה מובן שאתה רוצה לפרוץ גבולות, ליהנות ולבלות,  אך כשמדובר בהוצאות כספיות שאינך יכולים להרשות לעצמך, הנזק עולה על התועלת. אפשר לעצמכם לפרוק עול במידת הצורך, בדרכים שאינן כרוכות בהוצאה כספית: צא לרקוד, לטייל, לשחות, קח לכם שבוע חופש משגרת היומיום וצא לקמפינג או למסע בין חברים – האפשרויות רבות ומגוונות. הרשה לעצמך להיות יצירתיים בנוגע לבילויים ולשינוי השגרה שלך בלי להתפתות לפתרון הקל של הוצאה כספית גדולה ומיותרת.

פתח חיסכון

זה אולי נשמע אנכרוניסטי או "זקן", אבל חיסכון קטן היום יוכל להיות מתנה גדולה לעצמך בעתיד. אין הכוונה שתצמצם את הוצאותיך עד לדוחק, אלא להיפך: אפשר לעצמך לחיות ברווחה מירבית, והפקד סכום קטן בכל חודש לפיקדון שאת מועד פירעונו תקבע בעצמך. כך, מצד אחד לא תחיה היום בדוחק או במחסור, ומצד שני – תאפשר לעצמך מימון שכר לימוד, קניית רכב או טיול גדול בעתיד. חשוב כמה נחמד זה יהיה, כשתחליט שאתה רוצה ללכת ללמוד, שיהיה ברשותך הסכום הדרוש למימון שנת הלימודים הראשונה, או שברגע שתחליט לטייל בדרום אמריקה – תוכל לרכוש את הכרטיסים ואת הציוד הדרוש ולצאת לדרך.