צ'ק או מזומן?

בחורה על הדשא מתלבטת - צ'ק או מזומן

צ'ק או מזומן: באיזה אמצעי תשלום כדאי להשתמש?

באדיבות ארגון 'פעמונים', ארגון חברתי אשר מטרתו הינה לסייע לאנשים להגיע להתנהלות כלכלית נכונה.

האם ידעת כי קיימים הבדלים גדולים בין אמצעי התשלום השונים? בחירה באמצעי תשלום נכון יכולה לחסוך לך כסף, אבל בשביל זה צריך לדעת מה משמעות התשלום באמצעים השונים. ריכזנו עבורכם מידע בנושא, כדי שתדעו באיזה אמצעי תשלום כדאי להשתמש ולאיזו מטרה.

שימוש בכרטיס אשראי

היתרונות בכרטיס אשראי הם שהוא חוסך לכם את ההזדקקות לכסף מוזמן, שיכול להיגנב או להיעלם, הוא פשוט ונוח לתפעול, וכל ההוצאות נרשמות בו במסודר.

מצד שני, לכרטיס אשראי יש נטייה להראות כמקור תשלום בלתי נגמר, ואנשים רבים מתקשים לשים לעצמם גבול ברכישות. חשוב מאד שתבדקו ביניכם לבין עצמכם האם כתוצאה מהשימוש באשראי רכישותיכם והוצאותיכם גדלות משמעותית. אם התשובה לכך היא חיובית, כרטיס אשראי הוא לא בשבילכם.

מתי להשתמש בכרטיס אשראי?

 • אם החשבון שלכם לא נמצא ביתרת זכות כדאי לשלם באשראי. בתשלום בכרטיס אשראי כל חיוביכם במהלך אותו החודש ירדו במועד חיוב קבוע, ללא תלות במועד בו ביצעתם את הרכישה באשראי. כך, תוכלו לתזמן את מועד חיוב האשראי לתאריך בו חשבון הבנק שלכם יהיה ביתרת זכות.
 • אם אתם מסוג האנשים שדווקא נתרמים מהשימוש באשראי ומאופן המעקב והבקרה שהוא מאפשר על ההוצאות החודשיות. חשוב לשמור ולתייק את מסמכי פירוט החיובים באשראי הנשלחים אליכם בדואר מדי חודש.

תשלום בצ'ק

התשלום בצ'ק (המחאה) משמש בעיקר לתשלמים כמו וועד בית, שכירות ומתנות חתונה. היתרונות של השימוש בצ'קים הוא היכולת לרשום תאריך דחוי, שבו תיגבה העסקה, וכן התשלום מול חברות שלא מקבלות כרטיס אשראי.

מתי להשתמש בצ'ק?

ככלל עדיף שלא להשתמש רבות בצ'קים. יש להם עלויות, והשימוש בהם הולך ופוחת. כל רכישה בצ'ק מחויבת בעמלת רישום שורה אחת +עמלת הדפסת צ'קים. אם בכל זאת השתמשתם בצ'ק כאמצעי תשלום חשוב שתשימו לב לדברים הבאים:

 • למוטב בלבד. צ'ק הינו אמצעי תשלום אשר ניתן להעברה מיד ליד. על מנת למנוע זאת, חשוב ביותר לציין על גבי הצ'ק למעלה "למוטב בלבד". אפשרות נוספת היא להזמין את פנקס הצ'קים מראש כאשר מודפס עליהם הכיתוב "למוטב בלבד".
 • נמען. הוסיפו את המילה "בלבד" לשם הנמען אליו מופנה הצ'ק. אף פעם אל תשאירו צ'ק פתוח (ללא נמען), גם אם מדובר בבני משפחה או חברים קרובים. הצ'ק תמיד יכול ללכת לאיבוד, וליפול לידיים הלא נכונות.
 • קרוס. המשמעות של קרוס על גבי הצ'ק היא שגביית הצ'ק יכולה להתבצע רק דרך חשבון בנק.
 • צ'קים דחויים. במידה ואתם משתמשים בצ'ק לצורך תשלום עבור מוצר שתקבלו שלא במועד הרכישה, מומלץ להשתמש בצ'ק דחוי, על מנת שתוכלו לבטל אותו במידה והמוצר לא יגיע או שמא יהיה לא תקין.
 • חשבון משותף. במידה ואתם חולקים חשבון בנק, חשוב שתדעו ששותפכם לחשבון יכול לחייב אתכם בכך שיחתמו על צ'קים, גם אם ללא ידיעתכם.
 • רישום נכון ומדויק. הקפידו על רישום נכון ומדויק על גבי הצ'ק, של כל הפרטים, במיוחד שימו לב כי אין הבדל בין הסכום במילים לסכום בספרות. על כל טעות או פרט שגוי הצ'ק יוחזר אליכם ותשלמו עמלה. במקרה של ספק הוסיפו את חתימתכם לצד הפרט השנוי במחלוקת, עודף זהירות יכול לחסוך לכם הרבה עמלות וטרדות של החזרות צ'קים.
 • פרטי הצ'ק. שימו לב לפרטים אשר מתקבלים בצ'ק וכן לפרטים בצ'קים המתקבלים לפקודתכם. במקרה של הפקדת צ'ק שגוי עדיין תחויבו בעמלה על ידי הבנק שלכם.
 • משיכת כספים בצ'ק עצמי. פחות משתלם למשוך כספים במזומן בצ'ק עצמי, עקב העמלות הכרוכות בכך. לכן עדיף לשמור את הצ'קים לתשלומים אחרים ולבצע את משיכת המזומן באמצעות כרטיס האשראי.
 • הפקדת צ'ק דחוי. הפקדה שלא במועד גוררת אחריה עמלה לא קטנה, לכן הימנעו מהפקדת צ'ק דחוי לפני המועד הרשום עליו. הפקידו צ'קים במרוכז על מנת לחסוך את עמלת השורה.
 • ביטול צ'ק. אין לבטל צ'קים ללא ייעוץ וללא סיבה מוצדקת. מתן צ'ק כמוהו כתשלום במזומן וביטול שלא כדין יכול לגרור פניה לערכאות משפטיות ולחיוב בהוצאות שלא לצורך. את הבדיקות והבקרות יש לערוך טרם החתימה על הצ'ק ולא לאחריו.
 • קבלת צ'ק. כאשר מקבלים צ'קים רצוי לבדוק ולוודא את תעודת הזהות של מושך הצ'ק, לוודא כי כתובתו היא אכן הכתובת הרשומה בצ'ק, כדי לצמצם את הסיכון בחזרת הצ'ק. כדאי גם לבדוק שהצ'ק מוצא מתוך פנקס ולא תלוש כבר וכי הוא נראה אמיתי ולא מזויף.
 • גניבה ואובדן. במקרה של גניבה ו/או אובדן צ'ק יש להודיע על כך באופן מיידי לבנק ולכל מי שיכול להיפגע מגניבת/אובדן השיק. במקרה ואבד פנקס אחד או יותר, מומלץ גם לפרסם הודעה בתקשורת המזהירה את הציבור מפני קבלת צ'קים אלו.
 • צ'ק חוזר. במקרה וצ'ק שרשמתם חזר מסיבות טכניות ו/או העדר כיסוי מספיק יש לפעול במהירות להסדרת פירעון הצ'ק ולהקפיד כי לאחר הפירעון יתקבל הצ'ק לידיכם בחזרה. מהירות התגובה לטיפול בצ'קים חוזרים היא חשובה מאד. אם נותן הצ'ק נקלע לקשיים, נותר לא פעם מרוץ בין הנושים והעיקרון המשפטי בדרך כלל הוא שכל הקודם זוכה.

תשלום במזומן

תשלום בכסף מזומן הוא אמצעי התשלום הרצוי. אמנם יש סכנה באחזקתו, כיוון שבמקרה של אובדן או גניבה אין אפשרות להגנה עליו כבכרטיס אשראי, אשר ניתן לביטול, אבל יתרונותיו של התשלום המזומן הוא בניהול תקציב אישי חכם ומאוזן.

בתשלום במזומן תאלצו לקנות רק בכסף שיש לכם. התחושה של ההיפרדות מהכסף, כמו גם המוחשיות שלו, תורמים לכך שההוצאות קטנות, והחיסכון גדל.