לחסוך לפנסיה? מעכשיו?

לחסוך לפנסיה מעכשיו

 

רק השתחררנו, כל החיים עוד לפנינו. כבר לדאוג לפנסיה? מסתבר שכן, צריך להתחיל ולהשקיע, ומעכשיו. אז קבלו את המידע החשוב לחיסכון הפנסיוני ותתחילו לחשוב קדימה.

 

פנסיה נשמע מושג מאיים, במיוחד לצעירים שרק עכשיו השתחררו. אבל מסתבר שכדי להצליח לחיות ברמת חיים טובה ולהתפרנס גם כשתהיו מבוגרים צריך להתחיל לחשוב קדימה מעכשיו. אז ריכזנו עבורכם מידע חשוב על החיסכון הפנסיוני ואיך מנהלים אותו מגיל צעיר.

קודם כל: מה זה פנסיה?

פנסיה היא סוג של גמלה המשולמת לזכאים החל מגיל מסוים (בדרך כלל גברים מגיל 67 ונשים מגיל 62) לשארית חייהם. מטרת הפנסיה היא להבטיח לעובדים שגם לאחר שיפרשו הם ימשיכו לקבל סכום קבוע לקיומם. החיסכון לפנסיה נעשה במסגרת ביטוח פנסיוני.

מי מפריש לפנסיה?

החל מ-2008 כולנו מפרישים לפנסיה, כשהיא מחולקת בין העובד למעביד. כדי שלא יימשך המצב בו ליותר מ-45% מתושבי ישראל אין פנסיה, חוקקה המדינה בשנת 2008 חוק על פיו כל עובד, ואפילו עצמאי,מחויב לצבור החל מגיל 20 חיסכון פנסיוני. בכל תלוש משכורת שתקבלו תוכלו לראות את הוצאת הכסף לטובת הפנסיה (עבור חברת הביטוח בה היא מנוהלת). חלק נוסף של חיסכון הפנסיה שלכם מגיע מהמעסיק שלכם, שמחויב גם הוא להפריש לכם כל חודש סכום לחיסכון הפנסיוני שלכם.

קרנות הפנסיה – סיכון מול סיכוי

את הכסף של הפנסיה לא חוסכים בחשבון הבנק אלא בקרנות פנסיה של חברות ביטוח. כיום יש 18 תכניות של קרנות פנסיה, בהן תוכלו לשים את החיסכון הפנסיוני. ההבדל הגדול בין הקרנות הוא סיכון מול תשואה. או במילים פשוטות: כמה אתם מוכנים שהחברה ‘תשחק’ עם הכסף שלכם ותשקיע אותו מול כמה רווח אתם יכולים לקבל. ככל שאתם מוכנים יותר להסתכן רך הסיכוי לרווח גדול יותר – אך כך גם הסיכון להפסד.

 

למה לחסוך כשצעירים?

בחיסכון פנסיוני הריבית עובדת לטובתנו. אנחנו מפרישים כל חודש סכום לפנסיה והוא צובר ריבית, ובגיל הפרישה כל הסכום שהוכפל או הושלש חוזר אלינו. בתור צעירים יש לנו הרבה זמן לחסוך , וגם אם טעינו והייתה תשואה שלילית – אפשר לתקן. כשצעירים אפשר לעשות בקרה על הביטוח הפנסיוני, על דמי הניהול ועל הכסף שנצבר לכם.

 

רוצים להישאר מעודכנים? הירשמו לניוזלטר שלנו

המומלצים שלנו

דילוג לתוכן