משוחררים והקורונה: שאלות ותשובות

בלבול וחוסר וודאות הם חלק מרכזי מהתחושות שמשבר הקורונה מייצרת. בשבועות האחרונים אנחנו מקבלים מכם הרבה פניות ומנסים לעזור במה שאפשר. ריכזנו כאן שאלות ותשובות בנוגע למצב, שיוכלו לעזור לכם בתקופה הזו.

 

 

השתחררתי מהצבא בדצמבר, והתחלתי מיד לעבוד. הספקתי לעבוד 3 חודשים ועכשיו מוציאים אותי לחל"ת (חופשה ללא תשלום) בגלל הקורונה. האם אני אהיה זכאי לדמי אבטלה למרות שאין לי 6 חודשי עבודה רצופים?

כרגע יש אי וודאות לגבי הנושא. בעיקרון למשוחרר שעבד פחות מ-6 חודשי עבודה רצופים אין זכאות לדמי אבטלה. עם זאת, לאור המשבר ייתכן שהנהלים ישתנו. הפנינו את השאלה לביטוח לאומי ולרשות התעסוקה וברגע שנקבל תשובה מוסמכת נפרסם אותה באתר שלנו. במקביל אנחנו מציעים לך לבדוק בעצמך מול הביטוח הלאומי בשאלה באתר שלהם.

 

הייתי אמורה להשתתף בסדנת הכנה לאזרחות של מומנטום בבסיס, ועכשיו היא התבטלה. איך אני משלימה את כל הדברים שמלמדים? איפה אני יכולה לקבל את כל המידע לקראת השחרור?

בעקבות ההנחיות של משרד הבריאות אכן התבטלו כל הסדנאות, בתוך הבסיסים ומחוצה להם. עם זאת, חשוב לנו שאת, וכל המשוחררים, יקבלו את כל המידע שמגיע להם על זכויות משוחררים, התנהלות כלכלית, הכנה לשוק העבודה ובחירת לימודים, התמודדות עם שינויים ועוד. לכן פתחנו את מומנטוםTV – שידורי לייב ביוטיוב, ואנחנו משדרים כל יום בשידור חי הרצאות על כל אחד מהתחומים האלה, ואת יכולה לשמוע וגם לשאול בלייב שאלות ונענה לך עליהם בשידור.

 

אני באמצע הטיול הגדול ותקוע בארגנטינה. איך יוצאים מכאן? מי יכול לעזור לי?

משבר הקורונה לא דילג על אף אחד ופגש הרבה מאוד ישראלים במהלך הטיול בצד השני של העולם, עם מחסור בידע והרבה בלבול בעקבות המצב. בעמותת ישראליז הקימו חמ"ל מיוחד עבור המטיילים הישראלים, כדי לתת תשובות ולעזור. אתה מוזמן לפנות אליהם בעמוד הפייסבוק שלהם לעזרה.

 

נכנסתי לבידוד, אז אני תקוע בבית ואסור לי לראות אף אחד, אבל אני רוצה להתנדב ולעזור איכשהו בכל המצב הזה. אבל יש דרך שאני יכול לעזור למבודדים אחרים או לאנשים גם בלי לצאת מהבית?

כל הכבוד שגם מהבידוד אתה חושב על האחרים שבחוץ. אכן אתה יכול להתנדב ולעזור לאחרים, גם מתוך החדר. יש הרבה ארגונים שהקימו מערך עזרה ויוזמות חברתיות כאלה, ואתה מוזמן לחבור אליהם ולהתנדב בשיחות טלפוניות למבודדים אחרים, בשיחות עידוד לקשישים, בהעברת תכנים מקוונים ועוד. אגב, יש גם אנשים שישמחו להתנדב עבורך אם תזדקק למשלוח של אוכל או תרופות. איזה כיף לראות את הערבות ההדדית והקהילתיות במדינה הזו.

 

אני צפויה להשתחרר ב7 באפריל, ונמסר לנו שמרגע החפש"ש לא נחזור כדי לגזור חוגר ולעשות טופס טיולים. יש שמועות שלא נקבל תעודת שחרור ואת כל המסמכים. זה נכון?

מדובר בתקופה בה יש הרבה חוסר וודאות, ככל שיעבור הזמן תהיה יותר וודאות – גם לגבי המצב הכללי וגם לגבי בירוקרטיה שונה. לגבי שאלתך – לנו אין את התשובה. מכיוון שאת חלק מעוד אלפי משתחררים בתקופה הקרובה את יכולה להיות בטוחה שהצבא ימצא את הדרך לדאוג לכם לטפסים הרלוונטים. הרבה מהדברים היום ניתן לעשות און-ליין. לא ישאירו אתכם תלויים באוויר. ברגע שנדע נעדכן כאן באתר.

אני צריכה לדבר עם הקרן והאגף לחיילים משוחררים בגלל הפיקדון. המשרדים שלהם סגורים. מה עושים?
אכן, בעקבות הנהלים החדשים, אין קבלת קהל בסניפי האגף והקרן לחיילים משוחררים. עם זאת, תוכלי לכתוב להם מייל או לדבר איתם בטלפון .03-7776770 הם זמינים בימים א-ה בין השעות 8:00-16:00.

 

יש לכם עוד שאלות? נשמח לעזור. כתבו לנו כאן ומבטיחים לחזור.