כך תלמדו לתואר באוניברסיטה בלי פסיכומטרי

אוניברסיטאות רבות הרימו את הכפפה, והן מציעות קבלה ללימודים במגוון תחומים על בסיס ציוני הבגרות בלבד. אז לפני שאתם רצים להשקיע זמן וכסף בפסיכומטרי – כדאי לכם להציץ בכתבה הבאה.

בנות שמחות שהם עשו תואר בלי פסיכומטרי

 

הבחינה הפסיכומטרית היא שלב של כמעט כל משוחרר בדרך לתואר. יש לה משמעויות לא קטנות: של זמן – יותר מ-3 חודשים של קורס והכנה, של כסף – עשרות אלפי שקלים על קורסי הכנה לבחינה הפסיכומטרית, וכמובן השקעה רבה. ועדיין, כמעט כל המשוחררים שרוצים ללמוד תואר באוניברסיטה ניגשים לפסיכומטרי. ניסיתם לחשוב אם אולי יש דרך אחרת? אז מסתבר שיש!

לא הרבה יודעים, אבל בהרבה מקצועות לימוד שתרצו ללמוד באוניברסיטה אין כלל צורך בבחינה הפסיכומטרית. הקבלה היא בכלל על פי ציוני הבגרות  שלכם. כך שאם השקעתם בתיכון והציונים שלכם מספקים, ייתכן שתוכלו לחסוך את אלפי השקלים של ההשקעה בפסיכומטרי וללמוד תואר באוניברסיטה בלי פסיכומטרי כלל.

לאיזה מסלולים תוכלו להתקבל רק על בסיס ציוני בגרות?

אוניברסיטאות רבות מציעות תכניות לימוד לתואר, אליהם ניתן להתקבל בהסתמך על ציוני הבגרות בלבד. בחלק מהאוניברסיטאות תצטרכו לעשות מבחן אמי"ר – מבחן ידע באנגלית, ועדיין זה הרבה יותר משתלם לכם.

אז קבלו את רשימת המקצועות בהם תוכלו ללמוד תואר ראשון בלי פסיכומטרי.

שימו לב: הרשימה שלהלן מעודכנת על פי אתרי האוניברסיטאות ומציידת אתכם במידע ראשוני. עם זאת, ייתכן שמוסדות הלימודים שינו או עדכנו את הרשימות, ולכן, כמובן, תצטרכו גם להיכנס לאתר האוניברסיטה בה אתם מעוניינים ללמוד ולבדוק את תנאי הקבלה למסלול בו אתם מעוניינים.

  • אוניברסיטת תל אביב : 18 תכניות לימוד לתואר בלי פסיכומטרי, ביניהן מדעי הרוח, אמנויות, תולדות האמנות, תיאטרון, קולנוע וטלוויזיה, מוזיקה, סטטיסטיקה, מתמטיקה, פיזיקה, גיאו-פיזיקה, גיאוגרפיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, מדעי המדינה, פסיכולוגיה, כלכלה, ביולוגיה והנדסה מכנית.
  • אוניברסיטת בר אילן: 24 תכניות לימוד בלי פסיכומטרי. בין החוגים: מדעי החברה, מדעי המדינה, תקשורת, סוציולוגיה, רב תחומי במדעי הרוח, גאוגרפיה, רב תחומי במדעי היהדות, היסטוריה, חינוך, כלכלה, ארץ-ישראל וארכיאולוגיה, לימודי המזרח התיכון, לשון, מוזיקה, מחשבת ישראל, מתמטיקה, ספרות, פילוסופיה, פיזיקה, קרימינולוגיה, תנ"ך, תקשורת.
  • האוניברסיטה העברית: 63 תכניות לימוד לתואר בלי פסיכומטרי למצטייני תעודת בגדות. בין החוגים אליהם ניתן להתקבל: חשבונאות, כימיה, כלכלה, מנהל עסקים, תזונה, גרואקולוגיה ובריאות הצמח; גאוגרפיה, חינוך, כלכלת סביבה וניהול, מדעי המדינה, מדעי הסביבה, מדעי הצמח בחקלאות, מדעי הקרקע והמים, מדעי כדור הארץ, ניהול מלונאות, משאבי מזון ותיירות, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, סטטיסטיקה, קרימינולוגיה, יחסים בין-לאומיים, מדעי בעלי החיים, מתמטיקה, פיסיקה, תקשורת ועיתונאות, מדעי המחשב ופסיכולוגיה, ביו רפואה.
  • אוניברסיטת בן גוריון בנגב: 33 תכניות, ביניהן ניהול, פיזיקה, כימיה, הנדסה, תעשייה וניהול , מדעי החיים, הנדסה כימית, פילוסופיה, מחשבת ישראל, מקרא, אמנויות, היסטוריה כללית, היסטוריה של עם ישראל, לשון עברית, ספרות עברית, רב תחומי במדעי הרוח, גאוגרפיה ופיתוח סביבתי, לימודי המזרח התיכון, רב תחומי במדעי החברה, סוציולוגיה אנתרופולוגיה, חינוך, ארכיאולוגיה, פוליטיקה וממשל, כלכלה, פסיכולוגיה, תקשורת, מדעי הטבע.
  • אוניברסיטת חיפה: 20 תכניות, ביניהן ארכיאולוגיה, היסטוריה, לימודי ארץ ישראל, מחשבת ישראל, מקרא, לימודים רב תחומיים.
  • הטכניון: 6 תכניות, אשר רובן מספר מקומות מצומצם באפיק הזה. מתמטיקה, כימיה, הנדסה כימית והנדסת אווירונאוטיקה, ביולוגיה.