סיוע במימון התואר ללוחמים משוחררים ולאוכלוסיות מיוחדות

תואר ראשון חינם ללוחמים
קרדיט תמונה: עלמה מטר, ויקיפדיה

 

ממדים ללימודים: תואר ראשון חינם ללוחמים משוחררים

חדשות טובות למשוחררים הקרביים: תכנית חדשה של צה"ל ומשרד הביטחון מעניקה ללוחמים המשוחררים ולאוכלוסיות מיוחדות סיוע במימון של התואר האקדמאי באוניברסיטה או במכללה. התכנית, "ממדים ללימודים", נוסדה בכדי להוקיר את החיילים המשוחררים על תרומתם למדינה ובכדי לעודד לימודים אקדמאיים, אשר צפויים לקדם את החיילים להשתלבות טובה יותר בחיים האזרחיים.

מימון התואר יחולק ל-2/3 שיינתנו במתנה באמצעות התכנית, ואת ה-1/3 הנותר יידרשו המשוחררים לממן באמצעות הפיקדון הצבאי, שניתן אף הוא לחיילים עם שחרורם. חיילים משוחררים שילמדו הנדסה או רפואה יזכו ל- 4 שנות לימוד בחינם. התכנית תקפה אך ורק ללימודים בישראל.

התכנית החדשה מיועדת כיום ללוחמים, כאמור, ולחיילים מאוכלוסיות מיוחדות, בתוכן חיילים בודדים, עולים חדשים, בני מיעוטים וזכאים לתשמ"ש הורים, אשר התגייסו החל מיולי 2013 ושירתו שירות מלא. בהמשך עתידה תכנית 'ממדים ללימודים' להתרחב גם לתומכי לחימה וחיילים עורפיים.

ההטבה החדשה תמומש באמצעות האגף והקרן לחיילים משוחררים במשרד הביטחון. חייל שישתתף בתכנית לא יוכל לקבל מלגת לימודים נוספת במקביל, אך יוכל להיות זכאי למלגת קיום.

עשרות אלפי משוחררים שיזכו להטבה

כבר משנת הלימודים הנוכחית עתידים חיילים משוחררים רבים לקבל את המימון. בשנה הבאה מעריכים בצה"ל שכ-40,000 חיילים משוחררים, קרביים ומאוכלוסיות מיוחדות יוכלו לקבל את הלימודים האקדמאים בחינם. בחזון המלא של התכנית יוענק המימון לכל החיילים המשוחררים. הטבה זו מצטרפת להטבות נוספות רבות שניתנות לחיילים המשוחררים, ביניהן הטבות מס, פטור מתשלום ביטוח לאומי למשך חודשיים, מענק שחרור, הכוונה תעסוקתית בחצי המחיר ועוד.

"התכנית מבטאת ההערכה וההצדעה של החברה בישראל לבניה ולבנותיה הלוחמים". אמר הרטמכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט. "זוהי ההזדמנות שלנו להוקיר את פועלכם, החיילים והחיילות המשוחררים, וחובתנו להבטיח שכל אחד מכם יקבל הזדמנות שווה עם שחרורו מהצבא״.

אז איך מקבלים את ההטבה?

כל חייל שהתגייס החל מה-1.7.2013 ומשתייך לאחת האוכלוסיות הבאות: לוחם, זכאי תשמ"ש-הורים, חייל בודד, עולה חדש, ובן מיעוטים, זכאי למימון של שני שליש משכר הלימוד השנתי, לפי עלות שנת לימודים אקדמית. השליש הנותר ישולם מדמי הפיקדון האישי.
ההטבה תינתן בכל שנה, עבור שלוש שנות לימוד. הלומדים רפואה או הנדסה יהיו זכאים ל-4 שנות לימוד בחינם. הלומדים תואר שני יהיו זכאים לשנתיים לימוד במימון מלא.

מי שכבר התחיל ללמוד באקדמיה, וזכאי להטבה, קיבל הודעת טקסט מהאגף והקרן לחיילים משוחררים של משרד הביטחון על זכאותו להטבה.

אם אתם עומדים בקריטריונים, אך לא קיבלתם הודעה, וכן לבירורים נוספים יש לפנות לצוות "ממדים ללימודים" הפועל באגף והקרן לחיילים משוחררים במשרד הביטחון, באמצעות כתובת המייל mml@mod.gov.il