אחריי לאזרחות: 11 תכניות מנהיגות למשוחררים

למרות השירות האינטנסיבי, משוחררים רבים לא רצים לעשות כסף או לסיים תואר, אלא פונים לתכניות ופרויקטים למנהיגות. אם אתם רוצים ללמוד על עצמכם לפני הלימודים באקדמיה, ואם אתם רוצים לעשות משהו טוב לחברה, עשו טובה לעצמכם ותקראו.

 

עין פרת המדרשה באלון:

בית מדרש ישראלי לחילונים ודתיים

אחרי הצבא מגיעים מאות צעירים, דתיים וחילונים למדרשה בעין פרת, ללימוד אינטנסיבי של 4 חודשים בנושאי חברה, חברה והנהגה. סדר היום הלימודי כולל העמקה בתנ"ך ובתלמוד, לימוד יצירת תרבות, העמקה בנושאי ציונות וחברה ישראלית, והצד החברתי-חווייתי כולל תרגולי יוגה, טיולים, סדנאות וחיי חברה שוקקים עד לשעות הקטנות של הלילה.
הקמפוס מוקם במרחק קצר מירושלים בישוב אלון המשותף לדתיים ולחילונים.
לעין פרת קהילת בוגרים חזקה, שמקיימת מפגשים בירושלים, תל אביב ובאר שבע ומובילה יזמויות קהילתיות וחברתיות.
איפה? בישוב אלון, בפאתי מדבר יהודה, סמוך לירושלים
כמה זמן? 16 שבועות
איך מתקבלים? הגעה ליום היכרות וראיון אישי
לפרטים ולהרשמה: 02-6566209/10

המדרשה בעין פרת

 

 

זרעי קיץ:

תכנית לצעירים בעמק יזרעאל

זרעי קיץ היא תכנית בית מדרש חילוני-חברתי המציעה חמישה שבועות של לימוד המקורות היהדות, הציונות, סוגיות מרכזיות בחברה הישראלית, תוך מפגש עם מורים, אנשי רוח ואנשי מעשה. התכנית האינטנסיבית נוגעת בשאלות של זהות, רב תרבותיות, פוליטיקה, מגדר, מנהיגות ואקטיביזם. התכנית כוללת סיורים, הרצאות, טיולים, יוגה בבוקר וגיטרה אל תוך הלילה.
המגורים הם בקמפוס אורנים שבטבעון, כשאת ההפסקות מנצלים לקפיצה למעיינות באזור.
איפה? בקמפוס מכללת אורנים שבעמק יזרעאל
כמה זמן? 5 שבועות
איך מתקבלים? נרשמים ומגיעים לראיון אישי
לפרטים ולהרשמה: עמית  0502333425 | נועם  0524627073

דתיים וחילונים אחרי צבא

 

 

המיניבוס:
סמינר מנהיגות נודד

המיניבוס מבית מכינת תבור הוא מסע ייחודי בן שבועיים, המרכז בצורה קצרה ותמציתית תכנים המביאים לידי מיצוי את הכישורים המנהיגותיים של אלו המעוניינים לקחת חלק בעיצוב עתידה של החברה הישראלית. במהלך התכנית המשתתפים מטיילים ברחבי הארץ, נפגשים עם אנשי מפתח, הולכים לסיורים, עוסקים בהעמקת הזהות האישית ונחשפים לאתגרים המרכיבים את החברה ויוצאים עם כלים פרקטיים להתמודדות ועשייה משמעותית בחברה הישראלית.
איפה? ברחבי הארץ
למי מיועד? צעירים וצעירות בוגרי צבא/שירות לאומי עד 3 שנים מהשחרור
כמה זמן? שבועיים במהלך הקיץ
איך מתקבלים? נרשמים ומגיעים לכנס מיון
לפרטים ולהרשמה: נטע – רכזת התכנית 0544926052 | עמיר – רכז הגיוס 0585494888

 

 

רוח הארץ:
תוכנית בוגרי צבא לרוח חברה וסביבה

ארבע חודשים של עשיה לימוד ומעורבות קהילתית מחברת קצוות בליבה של ישראל. התוכנית מויעדת לצעירות וצעירים בוגרי צבא, מכל רחבי הארץ המבקשים להתחבר לארץ, להכיר את חלקי החברה הישראלית במפגש בלתי אמצעי, להעמיק את עולם הרוח והדעת, לרכוש כלים, ולחולל שינוי בחברה בישראל ממקום עמוק ומחובר יותר. הקבוצה מורכבת מדתיים וחילונים מימין ומשמאל אשר יוצאים למסע מעמיק ואינטנסיבי הכולל: חודש מגורים ביישוב הערבי אבו גוש – לימוד ערבית, היכרות מעמיקה עם החברה והתרבות הערבית. שלושה חודשים של מעורבות חברתית ביישוב המעורב תקוע – , פעילות בין דתית (יהודית – פלסטינית) עיסוק בקידום חיים משותפים לדתיים וחילונים, מעורבות בחיי התרבות והאמנות של כפר האמנים בתקוע.
אקטיביזם ירושלמי – לימודי יזמות חדשנות וניו -מדיה חברתית, היכרות עם ארגונים חברתיים מובילים בירושלים. רוח וקיימות – עבודה חקלאית ובניה בבוץ, לצד לימודי יהדות , קבלה, פילוסופיה, ספרות, ושירה,

איפה? חודש מגורים באבו גוש, 3 חודשים בישוב תקוע
למי מיועד? צעירים וצעירות בוגרי צבא/שירות לאומי
כמה זמן? 4 חודשים
איך מתקבלים? שיחת הכרות, טופס מועמדות וראיון אישי
לפרטים ולהרשמה: רכז התוכנית , אורי לוי 050-4636737

 

 

תכנית יסוד:
התברגות בתפקידי מפתח במדינה

תכנית "יסוד – اساس" היא תכנית להכשרה לקראת תפקידים משמעותיים במגזר הציבורי. התכנית מיועדת לצעירים וצעירות בגילאי 22-30, ובמיוחד לאוכלוסיות פריפריאליות.
במסגרת התכנית מקבלים המשתתפים הכשרה להשתלבות בתפקידים משמעותיים בשירות הציבורי, המקומי או הארצי. זאת באמצעות שילוב במסלולי עתודה כמו צוערים לשלטון המקומי, צוערים לשירות המדינה ועוד.
איפה? קמפוס הנמל, חיפה
כמה זמן? שלושה חודשים במתכונת של יומיים מלאים בשבוע
איך מתקבלים? מילוי טופס ההרשמה, מרכז הערכה וראיון אישי.
לפרטים ולהרשמה: תמר 054-427-4854, yesod@rashi.org.il

 

 

 

דרך הנגב:

עבודה בחינוך וחיי קבוצה בנגב

דרך הנגב היא תכנית המיועדת לצעירים המעוניינים לשלב עבודה חינוכית משמעותית עם חיי קבוצה צעירה ותוססת, יחד עם לימודי העשרה מגוונים. התכנית היא יוזמה משותפת של עמותת דרך ארץ, מכינת הנגב והמועצה האזורית רמת הנגב.  המשתתפים בתכנית עובדים בשלל עבודות בתחום החינוך ברחבי המועצה האזורית רמת הנגב, ומקבלים בתמורה, בנוסף לשכר מלא, מגורים בעלות סמלית במתחם משותף ותוכנית לימודי העשרה בשלל תחומים כמו חינוך, כלכלה, פילוסופיה, יהדות, ציונות, ממשל וחברה.
איפה? ברחבי מועצה אזורית רמת הנגב
כמה זמן? שנה
איך מתקבלים? נרשמים, מגיעים לראיון, קובעים ראיון עם מעסיק בתחום החינוך, מתקבלים לעבודה ומתקבלים לתכנית.
לפרטים ולהרשמה: derechnegev@gmail.com

מתנת שחרור: טיול אחרי צבא

 

 

 

שליחות בסמינרים הציוניים:

להיות הפנים של ישראל

זו אמנם לא תכנית מנהיגות מוגדרת, אבל זו בהחלט תכנית שתבנה אצלכם מנהיגות. שליחות בסמינרים הציוניים היא שליחות מטעם הסוכנות היהודית, המיועדת לבני 22-27, ובה תעבירו בבתי הספר ובקהילה היהודית סמינרים מרוכזים בנושאי יהדות וציונות, תבנו את התכנים בעצמכם, תיצרו קשר עם הצעירים בקהילה, ותהוו דמות חינוכית ישראלית מייצגת.
איפה? אוסטרליה, דרום אפריקה, ארה"ב, בריטניה ודרום אמריקה
איך מתקבלים? התהליך כולל שיחה טלפונית, יום מיונים וראיונות
לפרטים ולהרשמה: zionsem@jafi.org / 02-6216455

 

התנדבות בהודו

 


מסע שחרור:
להכיר את עצמך בשבילי הגולן

התכנית 'מסע שחרור' של המדרשה למנהיגות ואחריות חברתית במיצר היא מסע בן שבוע ימים בשביל הגולן. ב'מסע שחרור' תקבלו הזדמנות לערוך את המסע הפנימי שלכם כאן, בישראל. התכנית מתחילה במסיבת טבע בחרמון ומשם היישר לשישה ימי טיול בשביל הגולן. במהלך המסע תפגשו מטיילים ישראלים שעושים את זה אחרת, תעברו סדנת קבלת החלטות וסדנת חוזקות, תחוו מדיטציה בהליכה ותסיימו במסע ליילי.
איפה? בשביל הגולן
כמה זמן? שבוע
איך מתקבלים? ראיון אישי
לפרטים ולהרשמה:  04-6763760 I יעל – 054-6242452

קרדיט תמונה: אמיר אפל, מתוך ויקיפדיה

 

מיזם חריש – גליל עליון:
צעירים מובילים לחינוך

מיזם חריש הוא תוכנית ייחודית המשלבת לימודים לתואר ראשון בחינוך במימון מלא, עבודה בחינוך חברתי-קהילתי וחיים בקהילות קיבוציות צומחות. משתתפי המיזם זוכים להטבות בשכר דירה, ליווי והכשרה מקצועיים, טיולים בגליל ולהכיר חבר'ה מכל הארץ. וכל זה- בגליל העליון
איפה? מועצה אזורית הגליל העליון
כמה זמן? תואר ראשון בחינוך – 3 שנים
איך מתקבלים? התהליך כולל שיחת היכרות, יום מיונים וראיון (מותנה בקבלה למכללה האקדמית תל-חי)
לפרטים ולהרשמה:  meizamharish@gmail.com

 

נפגשים בשביל ישראל:

לא רק לצעירים

בפרויקט 'נפגשים בשביל ישראל' משתתפים חיילים משוחררים רבים אך לא רק: גם פנסיונרים, צעירים ובעלי משפחות מגיעים לחלק מהמסע או לכולו.
המסע, אשר הוקם לזכרו של סמ"ר אבי אפנר, שנפל באסון המסוקים, מקיף את כל שביל ישראל. במהלכו עוברים המשתתפים בכל השביל, אך בעיקר עוברים מסע פנימי של זיכרון התחדשות, וחיבור, תוך מפגש ודיאלוג בין אנשים שונים בחברה ישראלית.
כל יום נפתח בטקס בוקר ולימוד יומי משותף ובמהלך היום מתקיים מפגש יומי עם דמות ציבורי או איש מפתח וכן חוגגים אירועים ושבתות יחד.
איפה? לאורך שביל ישראל
כמה זמן? כחודשיים
איך מתקבלים? נרשמים באתר המסע
לפרטים ולהרשמה: http://www.avi-beshvil-israel.org.il/contact.php

 

נפגשים בשביל ישראל אחרי צבא

 

הישיבה החילונית בירושלים:
כשתרבות ויהדות נפגשים

הישיבה החילונית בירושלים היא בית יוצר לתרבות עברית, ישראלית ויהודית, המבקש להצמיח את דור המחר של אנשי החינוך, העשייה והיצירה. לישיבה שתי תכניות: המעיין והבוסתן.
תוכנית המעין היא תכנית לצעירים בעין כרם, הכוללת מסע ירושלמי בנופי התרבות הישראלית ובהרים שסביב לה. ארבעה חודשים של חוויה אישית וחברתית, באווירה כפרית מלאה רוח והשראה בעין כרם, כחלק מחבורה לומדת ויוצרת החיה יחדיו. נלמד יחד מהיצירה היהודית והעברית לדורותיה, ונכיר את הדתות השונות ממזרח וממערב. דרך טיולים, סיורים ומפגשים חוויתיים, נלמד ונחווה את ירושלים ואת עצמנו מזוויות שונות.שער כניסה לקהילה פועלת ומחדשת. 

תכנית 'הבוסתן'  בשיתוף ההאביטוס היא תכנית קיץ בגן הבוטני, העוסקת בלימודי יהדות וסביבה. התוכנית משלבת לימודי קיימות וסביבה לצד לימודי רוח והגות, במבט ובהקשר עירוני ירושלמי. התכנית מתקיימת במהלך הקיץ ומציעה מסגרת לימודים, מגורים וכלכלה מלאה. במהלך התוכנית נלמד שעורים מגוונים, סדנאות, סיורים וערבי תרבות, ונשלב בין רוח ואדמה, ירושליים וקיימות בקיץ הירושלמי.

איפה? בעין כרם ובגן הבוטני, ירושלים
כמה זמן? תכנית מעיין היא 4 חודשים ותכנית הבוסתן אורכת חודש
איך מתקבלים? נרשמים ומגיעים לראיון אישי
לפרטים ולהרשמה: יעל: 054-4952426 | תמר: 054-7507616