תגובות מהשטח: מה המשתחררים מספרים?

עשרות אלפי חיילים משוחררים עברו את סדנאות מומנטום להכנה לאזרחות, ואלפי משוחררים שומרים על קשר עד היום. ריכזנו כאן קצת מהתגובות על החוויה ועל ההכנה לחיים שאחרי הצבא.

ניב א.

ניב א.

בוגר סדנת מומנטום

"כמה ימים אחרי שהשתחררתי קראתי כתבה של מאור זגורי על חיילים משוחררים והקושי שלהם בהסתגלות לאזרחות. מצאתי עצמי מזדהה עם כל מילה. הוא כתב ש"מומנטום" עוזרים ונותנים פוש לאזרחות. חיפשתי באינטרנט את מומנטום. התברר שמומנטום בדיוק אירגנו כנס משוחררים בעיר שלי והם הזמינו אותי למרות שהכנס כוון ליוצאי יחידה צבאית אחרת.  בצבא לא קיבלתי קורס משתחררים בגלל ששירתתי ביחידה מבצעית ולא היה זמן לשלוח אותי. הקורס של מומנטום מאוד עזר לי, לימד אותי, נתן לי כיוונים וגילה לי איזה כלים יש לי להתמודד איתם באזרחות ועזר לי גם בדברים פרקטים כמו כתיבת קורות חיים, סימולציה של ראיון עבודה ועוד. נהניתי, למדתי, השכלתי ולמרות שעדיין אין לי תשובה ברורה מה אני הולך לעשות עם החיים שלי קיבלתי כלים שיעזרו לי בדרך. אז אני רוצה להודות למומנטום על כך".

הדר כץ

הדר כץ

בוגרת סדנאת קצינים

"שמי הדר כץ, בת 23 ממודיעין. השתחררתי באוגוסט לאחר ששירתתי 4 שנים בתפקיד קצינת מבצעים בחטיבת הגולן ובאוגדת עזה.
השתתפתי בסדנת מומנטום החודש וחשוב לי לשתף אתכם בתחושות שלי. הסדנה תרמה לי בשני הבטים עיקריים.
הראשון, הוא סיוע בהתנהלות הכלכלית. בתחום הזה אני מרגישה שההרצאות בעצם נתנו לי ערימה של שעורי בית של דברים שאני צריכה לבדוק ולוודא, ובלעדי הסדנה קרוב לוודאי שלא הייתי יודעת שקיימים או שהייתי מגלה בשלב מאוחר הרבה יותר.
ההיבט השני הוא המעבר לאזרחות. אני הגעתי לסדנה חמישה חודשים אחרי השחרור בהם חוויתי מצד אחד את השמחה על החופש והשינוי (והשמחה הייתה רבה) ומצד שני את הפער בין מה שעשיתי והדמות שהייתי בתקופת הצבא לתחילתה של האזרחות. השיח שנוצר בקבוצה, כמובן בהכוונת צביקי המנחה, היה שיח שמעודד שיתוף וייעוץ אחד לשני. שמחתי על ההזדמנות לפגוש קצינים במצב דומה לשלי, והרגשתי שהצלחנו לתעל את השיח בנושא למקומות חיוביים ומעצימים.
אני כותבת כי חשוב לי להביע הערכה ותודה. הקורס לא מובן מאליו, לא באיכות שלו ולא בעובדה שהוא בחינם. בנוסף, נראה כי האתר של מומנטום והזמינות של בעלי התפקידים לסייע גם אחרי הקורס (למשל בשדרוג קורות חיים) הם מרכיב חשוב באיכות הסדנה.
מחמם את הלב לראות כמה חשוב לעוסקים במלאכה לעזור ולסייע למשתחררים. אמליץ על הקורס לחבריי".
אורן ב.

אורן ב.

בוגר סדנת מומנטום

"להשתחרר זה מפחיד אפילו יותר מלהתגייס כי אתה לא יודע מה הולך לעבור עליך. הכול פתוח, תעשה מה שבא לך, כמה שבא לך ואיפה שבא לך, אבל כאן גם הפחד הגדול ללכת לאיבוד, להרגיש חוסר טעם לחיים. לכן, הסדנה של מומנטום ממש עוזרת. המדריכים שם מסבירים ועוזרים לך להבין מה קורה באזרחות, מה היא תחושת הנפילה שקורית אחרי השחרור, איך מקבלים את ההחלטות הנכונות בשיקול דעת ואיך לממש את הפוטנציאל שיש בנו לטובה. וזה לא שאומרים לך שם מה לעשות ומתי כמו בצבא. לא, אתה זה שמחליט מה לעשות ומתי לפי מה שטוב לך ולפי השאיפות שלך".

יוסף ג.

יוסף ג.

בוגר סדנת מומנטום

 "הקשיים של חייל משוחרר זה בעיקר ההסתגלות ללשלם על כל דבר, מאוכל ותחבורה ציבורית ועד מיסים ובריאות וגם העובדה שאם בצבא היית דמות משפיעה ומובילה, באזרחות אתה מתחיל מלמטה ומתקדם לאט. אני קיבלתי במומנטום מענה על איך להתחיל את האזרחות בצורה נכונה, איך לגשת לראיון עבודה ואיך למצוא כיוון בחיים. הסדנה מכינה אותך לאזרחות כי חיילים משוחררים צריכים מישהו שיכוון אותם, שלא יבזבזו את הזמן והכסף שלהם על משהו שהם בכלל לא צריכים".

יובל מ.

יובל מ.

בוגר סדנת מומנטום

"המקור העיקרי לחששות שלי היה הרצון ללכת בדרך שלי ולא בדרך שמוכתבת מראש. כי בשחרור אתה מקבל חתיכת כאפה כשאתה מבין שאתה באמת אדון לעצמך פעם ראשונה בחיים. כשאתה משתחרר מהמסגרת הצבאית לאזרחות אתה מגלה שכל המטרות שאתה מציב לעצמך יתממשו רק בזכות עצמך. וההרגשה היא סוג של "אני לא יודע אפילו איך להתחיל". אני מכיר כל כך הרבה חיילים משוחררים שאיבדו את עצמם. הולכים לחסוך כסף ואפילו לא יודעים למה. או שמוותרים על לימודים שהם כל כך רוצים כי זה דורש מהם לשפר ציונים, אבל לוחצים עליהם בסביבה שלהם להתחיל ללמוד משהו, אז מתחילים, וחלק מהם פורשים מהלימודים באמצע או עושים תואר שהם מבואסים ממנו. יש גם כאלה שמשלמים הון תועפות לקורסים, מכינות ולימודים בלי לדעת שיש כל כך הרבה מלגות ותכניות שיכולות לתמוך בהם. זה אבסורד. כשאני מייעץ לחברים שלי ללכת לייעוץ תעסוקתי הם מסתכלים עלי כאילו ייעצתי להם ללכת לטיפול נפשי. אף אחד לא רוצה שיתפסו אותו כאבוד או מבולבל. אבל, במומנטום יש אנשים טובים עם ידע וניסיון שמרגיעים ונותנים הכוונה לתחילת הדרך. כמו חבר שאיתך בשבוע הראשון של הטיול הגדול שנותן קצת תמיכה, כדי להבין שתכלס הכל בסדר".

 חגי ו.

חגי ו.

בוגר סדנת מומנטום

שירתתי ביחידה קרבית. הסדנה של מומנטום חשפה אותי להרבה דברים שלא ידעתי שמחכים לי בחיים באזרחות. הסדנה הציגה בפניי הרבה דברים כמו ענייני בירוקרטיה ואיך להתכונן לראיונות עבודה – דברים שלא התכוננתי אליהם באף מקום אחר. כמה ימים לאחר הסדנה הייתי בראיון עבודה והשתמשתי בכלים שקיבלתי בסדנה כדי להתכונן לראיון כהלכה. עברתי על הדפים, ראיתי מה חשוב להדגיש ומה חשוב להזכיר, וזה ממש עזר".

איתי

איתי

בוגר סדנת מומנטום

בהיבט האישי מומנטום נתנה לי ראיה עצמית יותר רחבה והגדילה את תחושת המסוגלות שלי להצלחה. בהיבט החברתי היא גרמה לי להסתכל על התועלת שלי כלפי החברה ולחשוב על ההשפעה שיש לי על הסביבה. הסדנה תרמה לי המון והיום אני מתכונן ללימודי זואולוגיה, וברור לי שתרומה לקהילה היא חלק מהתוכניות שלי לעתיד".

עדינה

עדינה

בוגר סדנת מומנטום

"במשך היומיים של הסדנה הסתקרנתי, למדתי, החכמתי ושאלתי שאלות. הוצפתי במידע, שאלות למחשבה ובכלים לחיים, ובזכות הסדנה אני יוצאת מוכנה לאזרחות. תמשיכו להעביר את הסדנאות האלו לכול מי שרק אפשר, כדי שתוכלו להעניק לאחרים את מה שהענקתם לי. תודה ענקית".

מ'

מ'

בוגרת סדנת מומנטום

"שירתתי ביחידה מסווגת במודיעין. אני לא יכולה לספר יותר מידי על השירות, אבל אפשר להגיד שהוא היה קשה, מבחינה פיזית ונפשית. הסדנה עזרה לי המון. בין אם זה ללמוד לכתוב קורות חיים, או לעבוד מול ביטוח לאומי או להתעסק עם מיסים. לא לומדים את הדברים האלו בשום מקום אחר, והמון חיילים שמשחררים פשוט יוצאים לאזרחות בלי שום ניסיון או ידע בהתעסקות בבירוקרטיה הזאת. אחרי הסדנה אני באמת מרגישה שאני מגיעה לאזרחות הרבה יותר מוכנה וערוכה, ואני לא יודעת מה היה קורה אם לא הייתי עוברת את הסדנה. מומנטום זו סדנה מדהימה ואני חושבת שזה חובה שכל חייל וחיילת יעברו אותה".

אלירן

אלירן

בוגר סדנת מומנטום

"שירתתי בצנחנים, והסדנה של מומנטום שבגדול היא מעולה והכרחית, אפשרה לי להתאפס על עצמי ולהבין מה אני רוצה. גם הקלסר שקיבלנו בסדנה מאוד שימושי ועד היום אני משתמש בו. טיפ אחד שקיבלתי בסדנה ליווה אותי מאז בתהליכי קבלת ההחלטות והוא – לא לקפוץ על כל עבודה מועדפת שמציעים, אלא לחכות ולחפש משהו שבאמת משתלם. היום אני עובד כמנהל מוצר בבית השקעות ומתכנן להמשיך ללימודים בתחום".

אלמוג

אלמוג

בוגר סדנת מומנטום

"הגעתי לסדנה לאחר שנתיים של התנדבות בצה"ל. מגיל 4 אני מתמודד עם גמגום, שמגביל אותי בתקשורת היומיומית ומקשה עלי למצוא מקום עבודה. כשאני בבית אני לא מגמגם, אבל כשאני פוגש אנשים חדשים אני מתרגש והגמגום חוזר, ויש כאלו שפשוט נרתעים ממני. בסדנה קיבלתי כלים לאזרחות, וגם נוצר חיבור אישי עם אביעד מצוות המטה של מומנטום, שהפנה אותו לאמב"י – ארגון המגמגים בישראל. היום אני מקבל ליווי צמוד מהארגון בתחום החברתי, לימודי, תעסוקתי ועוד. אני שמח שהגעתי לסדנה של מומנטום, מצאתי אנשים שממש אכפת להם, אנשים טובים, בעלי לב רחב, שמקבלים אותי כמו שאני עם המגבלות והקשיים. היום אני יותר שמח והתפקוד שלי השתפר".

דנה יופה

דנה יופה

בוגר סדנת מומנטום

"קודם כל אני אני רוצה להודות לכם . כפי שגם רשמתי לכם במשוב לסדנת מומנטום למשתחררים הסדנה מאוד איכותית, מלמדת ומועברת ברמה טובה. כל העזרה, המידע והסיוע שלכם אינם מובנים מאליו!"