מי אנחנו

מומנטום למשתחררים: מי אנחנו?

 מומנטום למשתחררים הוקמה בשנת 2008 במטרה לסייע לחיילי צה”ל להשתלב בחיים האזרחיים בצורה מיטבית עם סיום השירות הצבאי. זאת מתוך אמונה כי מחובתינו כחברה להוקיר את החיילים, דור העתיד של מדינת ישראל, על שירותם הצבאי ולסייע להם בצומת המשמעותי אליו הם נכנסים. 

מומנטום למשתחררים מייצרת תהליך המגשר בין השירות הצבאי לחיי האזרחות. באמצעות עבודה מנטלית, הענקת כלים וידע, עובר החייל לחיי האזרחות בהצלחה מתוך תחושת שייכות, מסוגלות, העצמה אישית והכרה בערך האישי שהשירות הצבאי העניק לו.

חיילי צה”ל המשתחררים משירותם הצבאי נתקלים בקשיי התאקלמות. בפעם הראשונה בחייהם הם נטולי מסגרת מוגדרת, ובמקביל הם נדרשים לקבל החלטות קריטיות להמשך עתידם. המענה של מומנטום מספק לחיילים מעטפת סיוע במעבר מהשירות בצה”ל לאזרחות. באמצעות סדנאות לקראת השחרור מצה”ל מקבלים החיילים כלים מנטליים להתמודדות עם המעבר ולקבלת החלטות וידע רלבנטי לאזרחות. החיילים מקבלים את ליווי מתמשך בדיגיטל וקהילת המדיה חברתית. מומנטום ממשיכה ללוות את החיילים המשוחררים גם לאחר היציאה לאזרחות באמצעות סדנאות המשך, קהילת משוחררים ומערך דיגיטל.

ליבת הפעילות: סדנאות הכנה לאזרחות

מומנטום למשתחררים פועלת בשותפות עם צה”ל, לפיתוח וקיום סדנאות המעניקות כלים,ידע וליווי. אלו מסייעים לחיילים לצלוח את המעבר מהשירות הצבאי באופן האפקטיבי ביותר.  באמצעות סדנאות מומנטום עובר הצעיר תהליך, שראשיתו בחציון השני של השירות הצבאי והמשכו עם היציאה לאזרחות.

‘מרימים משקפת’ – סדנה בת שלושה ימים ללוחמים באמצע השירות הצבאי, להגברת המוטיבציה ופתיחת אופק להמשך שירות משמעותי. הסדנה תורמת לפיתוח תחושת משמעות ולבניית חוסן אישי.

מסע ‘בחזרה לעתיד’ – מסע ייחודי בן חמישה ימים להכנת לוחמים לקראת האזרחות בשיתוף פעולה של צה”ל, FIDF ומומנטום. במהלך המסע מקבלים הלוחמים תכנים להעצמת החוסן האישי, עיבוד וסגירה של חוויות מורכבות מהשירות הצבאי, פסיכולוגיה חיובית, שינוי ומעבר, וגיבוש כלים פרקטיים להתמודדות עם האזרחות. לוחמים הזקוקים לכך מופנים להמשך ליווי אישי.

מומנטום לאזרחות – סדנת הכנה לאזרחות ללוחמים ותומכי לחימה מספר חודשים לפני השחרור. הסדנה מתקיימת בבסיסים בתוך יחידות צה”ל וכן ב,zoom ומעניקה ידע וכלים מעשיים בשלושה תחומי ליבה מרכזיים: המעבר לאזרחות, הכנה מנטלית ותכנון עתיד.

מומנטום למנהיגות – סדנת הכנה לשחרור לדרג הקצונה הזוטר. בנוסף לתכני מומנטום לאזרחות, בסדנה זו ניתן דגש על פיתוח המנהיגות של הקצינים וכיצד ניתן לתרגם זאת לעולם האזרחות.

בזכות מומנטום למשתחררים, עשרות אלפי חיילים יוצאים מדי שנה לחיי האזרחות כשהם חשים מוערכים על שירותם הצבאי, ממוקדים, מלאים בידע וכלים ומגשימים את המטרות והיעדים שהציבו לעצמם.

סיוע והכוונה בחיי האזרחות

אנו במומנטום למשתחררים ממשיכים ללוות את הצעירים לאחר השחרור בצמתים מרכזיים, נוכח הבלבול ואי הוודאות. זאת באמצעות מערך דיגיטל רחב היקף, המעניק למשוחררים קהילה, ייעוץ ומידע בתחומי התעסוקה, לימודים, זכויות, התנהלות כלכלית וקבלת החלטות. בנוסף אנו מובילים סדנאות הכוונה לבחירת קריירה, ליזמות והקמת עסק, וכן מייצרים אירועי קהילה ושיתופי פעולה עם גורמים ממשלתיים ופילנתרופיים. זאת על מנת להעניק למשוחררים את הכלים להשתלבות מיטבית בחברה.

עד היום, התקיימו אלפי סדנאות ‘מומנטום לאזרחות’ בבסיסי צה”ל, בהן השתתפו למעלה מ-60,000 חיילים וחיילות ממגוון יחידות צה”ל. באמצעות הדיגיטל אנו שומרים על קשר עם כ-70,000 משוחררים.