דמי אבטלה

כל מה שצריך לדעת על דמי אבטלה לחיילים משוחררים

דמי אבטלה הם סכומי כסף שמדינת רווחה משלמת לאזרחים שאינם מתפרנסים מעבודה במשך תקופה מסוימת, זאת כדי לאפשר להם להתפרנס בזמן שהם מחפשים עבודה חדשה.

חיילים משוחררים זכאים לדמי אבטלה, כהוקרה על שירותם הצבאי. כדי לקבל את דמי האבטלה תצטרכו לעמוד בתנאי של סיום תקופת האכשרה הנדרשת.

מה זו תקופת אכשרה?

תקופת האכשרה משמעה כמה זמן עבדתם, ולכן הייתם מבוטחים מטעם הביטוח הלאומי, בתקופה שקדמה לזו בה אתם מבקשים דמי אבטלה. תקופת האכשרה עבור חיילים משוחררים משמעה:

  • עבדתם 12 חודשי עבודה לפחות מתוך 18 החודשים שקדמו לתקופת האבטלה.
  • 6 חודשים מתוך ה-12 יכולים להילקח מתוך השירות הצבאי, לכן אם אתם עובדים 6 חודשים לאחר השחרור – תהיו זכאים לדמי אבטלה.
  • חייל משוחרר שהחל ללמוד להכשרה מקצועית בשנה שמיד אחרי השחרור פטור מתקופת האכשרה ויוכל לחתום אבטלה מיד.

 

דמי אבטלה: כמה תקבלו ולכמה זמן?

חיילים משוחררים שצברו את תקופת ההכשרה הנדרשת, זכאים לדמי אבטלה בשנת שחרורם הראשונה לתקופה של עד 70 ימים.

דמי אבטלה ליום לחייל משוחרר, שהתחיל את תקופת האבטלה שלו בשנה הראשונה לשחרור – יחושבו לפי השכר שקדם לתחילת תקופת האבטלה, ובכל מקרה לא יפחתו מהסכום המזערי הקבוע בחוק לחייל: 127.13 ₪. ללומדים בהכשרה מקצועית, דמי האבטלה לא יפחתו מ-70% מהסכום המזערי לחייל: 85.95 ₪ .

 

מימוש הזכות לדמי אבטלה

כדי לקבל את דמי האבטלה בפעם הראשונה, יש להתייצב בלשכת התעסוקה הקרובה למקום מגוריכם. במקביל, יש להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה. ניתן להגיש את התביעה גם באופן מקוון.

שימו לב שאחרי שנה הזכות לדמי אבטלה לחיילים משוחררים נגמרת, והתנאים לקבל דמי אבטלה הופכים להיות כמו כל אזרח אחר. לכן, אם ברצונכם לקבל את דמי האבטלה, כדאי לכם לממש זו בשנה הראשונה לשחרור.

 

 

יש לכם עוד שאלות? נשמח לעזור

בכתבות הבאות ננסה לתת לכם מידע נוסף בנוגע לדמי האבטלה ולזכויות הנוספות המגיעות לכם, בתור חיילים משוחררים. אם יש לכם עוד שאלות אתם מוזמנים לכתוב לנו כאן ונציגנו יחזרו אליכם למייל עם תשובה מקצועית ואישית.