לימודי תואר ראשון

לימודי תואר ראשון: כרטיס הכניסה לעולם התעסוקה

תואר ראשון הוא תואר אקדמי הניתן לאדם אשר סיים לימודי ‘בוגר’ (Bachelor of Arts, כלומר B.A) במוסד אקדמי המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה. זהו הראשון בסדרה של התארים האקדמיים שאדם יכול לרכוש.

הלימודים לרוב התארים הראשונים נמשכים 3 שנים.

תואר ראשון כיום נחשב לחובה בתהליך מיון וקליטת עובדים ברוב המקצועות. מה שבעבר הייתה תעודת הבגרות, הפך כיום לתארים הראשון והשני. 

התואר הראשון חשוב בעיני מעסיקים, והוא דרישת סף כמעט בכל עבודה מקצועית שתנסו להתקבל אליה.

בעבודה במגזר הראשון – רשויות מקומיות, משרדי ממשלה ומוסדות מדינה, בהן הקבלה היא בשיטת מכרז, אין כלל אפשרות להתמודד למשרה אם אינך בעל תואר ראשון.

התואר הוא גורם משפיע בעולם התעסוקה, שכן הוא מעיד על כך שיש לכם את המשמעת, את היכולת להתמיד ולהתפתח מקצועית, מעבר לידע המקצועי והניסיון שצברתם, אשר הינו בלתי מבוטל.

אפשר גם בלי תואר?

חשוב שתדעו כי קיימים מקצועות שונים, אשר בהם הניסיון חשוב יותר מהלימודים, ואם תצברו מספיק ניסיון, התואר הוא לא מה שיעכב אתכם בדרך למשרה.

תחום הפקות הטלוויזיה, התרבות והקולנוע הוא דוגמא לכך, כמו גם מקצועות טכניים, בהם הניסיון והידע הם אלו שיקבעו אם תתקבלו.

אם אתה רוצה להיות יזם ולהקים עסק, כדאי אמנם שתרכוש ידע ותרחיב את הכלים לקראת הקמת העסק, אך אין זה בהכרח אומר כי עליך ללמוד לתואר ראשון במוסד אוניברסיטאי.

לכן חשוב שלפני התחלת הלימודים תבחן עם עצמך מה מטרות הלימוד, במה תרצה לעסוק ולשם מה אתה הולך ללמוד את התואר הראשון.

 

מבנה הלימודים בתואר הראשון

התואר הראשון בנוי על מספר נקודות זכות אותן על הסטודנט לצבור, כשכל קורס שווה  כל קורס מספר נקודות זכות מסוים (לרוב בין 2-4 נקודות זכות).

התואר בנוי:

  • קורסי תשתית (יסוד)
  • קורסי חובה
  • קורסי בחירה

אשר על התלמיד להשלימם במהלך אותן 3 שנים.

הקורסים בנויים על פי סדר מסוים, כאשר לרוב קורסי הלימוד לשנה א’ הינם קורסים כלליים יותר (מבואות, קורסי בסיס) וקורסי ההמשך הינם קורסים מעמיקים וממוקדים יותר.

ישנם מוסדות אשר מאפשרים לסטודנט לתמרן יותר בין הקורסים ולהתאים את מסגרת הלימודים לעבודה.

בפני הרוצים ללמוד במסגרת מוסד אקדמי לצורך קבלת תואר ראשון עומדת האפשרות ללמוד במגוון רב של מקומות-                      8 אוניברסיטאות וכ-80 מכללות הפרוסות ברחבי הארץ.

 

כמה זה עולה?

עלות שנת לימודים ממוצעת בשכר אוניברסיטאי היא כ- 11,296 ₪ לשנה. כלומר, עלות תואר ראשון ממוצע נאמדת                      בכ- 35,000 ₪. במכללות אקדמיות שכר הלימוד הינו זהה לשכר הלימוד באוניברסיטאות.

עם זאת במכללות פרטיות עלות התואר עשויה להגיע לכ-100,000 ₪ לתואר.

ברוב מוסדות הלימוד לא יהיה באפשרותכם לשלב את התואר עם עבודה במשרה מלאה, כך שמדובר באובדן הכנסה זמני.

 

מה אפשר ללמוד?

יש עשרות מקצועות אותם תוכלו ללמוד. במאמרים הבאים ננסה לפרוס עבורכם אפשרויות לימוד לתואר ראשון ולתת לכם עוד מידע חשוב לפני ההחלטה על הלימודים. כמובן שאם יש לכם שאלות פרטניות נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה או התייעצות.