ביטוח לאומי

בסרטון: שאלות ותשובות עם הביטוח הלאומי – כל מה שרציתם לדעת על דמי אבטלה, הנחות בביטוח לאומי או מועדפת.

 

מה זה ביטוח לאומי ומי חייב בו?

ביטוח לאומי הוא ביטוח לפרנסה שלכם למקרה שנבצר מכם לעבוד במקרים כמו אבטלה, נכות, פציעה, מחלה, לידה, זקנה, ועוד. ביטוח לאומי גובה מכל אזרח דמי בריאות שהם ביטוח בריאות ממלכתי בסיסי לקבלת טיפול במקרה הצורך.

שיעור דמי הביטוח הלאומי שיש לשלם נכון לשנת 2016 הוא 3.5% על משכורת של עד 5,678 ₪, ו-12% בגין כל שקל מעל סכום זה.

בזמן השירות הצבאי, המדינה משלמת עבור החייל את דמי הביטוח. לאחר השחרור מוטלת חובת התשלום על המשתחרר, ואופן התשלום נקבע בהתאם למצבו התעסוקתי: שכיר, עצמאי או לא עובד. התשלום לביטוח לאומי הוא חודשי חובה והוא מושפע ממדרגות השכר. הסיוע של המדינה במקרה שתזדקק לה יהיה כגובה תשלום הביטוח הלאומי שנאלצת לשלם כל חודש. שילמת יותר – גם תקבל יותר.

חשוב שתדעו שגם אם אתם טסים לטיול בחו"ל או שוהים למטרה אחרת מחוץ לגבולות המדינה – אתם עדיין חייבים בתשלום ביטוח לאומי. אם לא תשלמו בזמן – יצטברו לכם ריביות וקנסות, אז זכרו לטפל בתשלומים הללו גם אם אתם לא כאן.

איך משלמים את הביטוח הלאומי?

אם אתה שכיר – אינך צריך לעשות דבר. מקום העבודה משלם עבורך ביטוח לאומי, ואת סכום ההורדה תראה בתלוש המשכורת במשבצת "ניכויי חובה" (ודא שאתה מקבל תלוש ולא מועסק ב"שחור").

אם אתה עצמאי – עליך להגיש טופס 6101  בסניף הביטוח הלאומי הקרוב למקום מגוריך על מנת להירשם כעצמאי. לאחר מכן תקבל לביתך פנקס מקדמות לתשלום שאותו עליך לשלם מדי חודש.

אם אתה לא עובד –  אם אינך עובד לא כשכיר ולא כעצמאי, לא הגשת תביעה לדמי אבטלה או אינך זכאי להם, עליך להירשם בסניף הקרוב למקום מגוריך ולשלם את דמי הביטוח בעצמך. התשלום הוא בגובה כ-170 ש"ח בחודש.

אם אתה סטודנט- אם הנך סטודנט במוסד להשכלה גבוהה, מקום הלימודים מעדכן את הביטוח הלאומי ובהתאם לכך יישלח אליך פנקס שוברים לתשלום אותם עליך לשלם. הסכום לתשלום הוא 124 ש"ח בחודש. חשוב: אם הנך עובד כשכיר בתקופת לימודיך- אין צורך לשלם את השוברים שכן מקום העבודה משלם את הביטוח הלאומי.

ביטוח לאומי - מחשבון ודפים

 

פטור זמני מתשלום דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות

חיילים משוחררים שאינם עובדים או משתכרים פחות מ-473 ₪ לחודש (5% מהשכר הממוצע במשק – נכון לשנת 2016) , פטורים מתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות, המשולמים אף הם למוסד לביטוח לאומי, לתקופה של חודשיים מתום השירות.
הפטור ניתן לחיילים ששירתו בשירות חובה לפחות 2/3 מתקופת השירות הנדרשת על פי חוק, ולא שוחררו מסיבות של אי התאמה בשל התנהגות רעה אלא מסיבות בריאותיות.

כל המידע על ההתנהלות מול הביטוח הלאומי

אנחנו יודעים שההתנהלות מול רשויות המדינה בפרט, והמוסד לביטוח לאומי, בפרט, יכולה להיות מתסכלת ומבלבלת. לכן אנו עומדים כאן לרשותכם, בכדי להנגיש לכם את הידע באופן נגיש וברור ולסייע לכם במה שניתן. בכתבות הבאות תמצאו מידע נוסף על הזכויות והחובות שלכם מול הביטוח הלאומי. אם יש לכם עוד שאלות אתם מוזמנים לשאול אותנו כאן ונציגנו יחזרו אליכם עם תשובה אישית למייל.

 

צפו בשאלות ותשובות עם הביטוח הלאומי – כל מה שרציתם לדעת על דמי אבטלה, הנחות בביטוח לאומי או מועפת: