ביטוח לאומי

ביטוח לאומי - כל המידע שחשוב לדעת

למה יש ביטוח לאומי?

הרעיון של הביטוח הלאומי שלכל אזרח חייב להיות ביטוח בסיסי למקרים שונים שבהם הוא לא יכול לעבוד (נכות, אבטלה, לידה, זקנה וכו’). קצת כמו שהמדינה מחייבת אותנו לרכוש ביטוח חובה לרכב: כדי שלא ניתקע במצבים שאין לנו איך לשלם עליהם, כל אחד משלם קצת והביטוח מכסה את זה עבור כולם. הסכום שנגבה מכם קשור לכמה שאתם מרוויחים – ככל שאתם מרוויחים יותר אתם משלמים יותר ביטוח לאומי. חלק מהסכום כאמור יחזור אליכם ביום סגריר, וחלק מועבר לקבוצות חלשות ועניות בחברה. כלומר, חלק מהתפקיד של הביטוח לאומי בישראל הוא לייצר חלוקה שוויונית יותר של ההכנסה הלאומית ולצמצם את העוני.

בתחילת דרכו הביטוח הלאומי באמת תפקד כגוף עצמאי, כחברת ביטוח לכל דבר, אבל עם השנים המעמד הזה נשחק – עד שכיום זה כבר יותר דומה למס שהמדינה גובה מאיתנו.

כל תושב/ת ישראל מגיל 18 ומעלה מבוטח בביטוח הלאומי וחייב לשלם דמי ביטוח לאומי. 

 

חודשיים פטור מתשלום ביטוח לאומי למשוחררים

חיילים משוחררים שלא עובדים פטורים מתשלום דמי ביטוח לאומי לתקופה של חודשיים מתום השירות. להטבות נוספות לחיילים משוחררים לחצו כאן.

 

כמה ביטוח לאומי משלמים?

זה בעצם יורד לכם מהמשכורת. 3.5% מהשכר עד משכורת של 7,122 ש”ח, ו-12% על החלק שמעל (המעסיק משלם עליכם עוד). לדוגמא, על משכורת של 11,000 ש”ח תשלמו 715 ש”ח ביטוח לאומי.

משלמים 6% מהשכר עד משכורת של 6,330 ש”ח, ו-17.83% על החלק שמעל (בהיבט הזה העצמאים באמת “נדפקים” – גם משלמים יותר, וגם זכאים לפחות זכויות מהביטוח הלאומי).

משלם 194 ש”ח לחודש. גם אם אתם שנה בטיול בחו”ל אתם צריכים לשלם. שימו לב – מספיק שעבדתם יום אחד בחודש עם תלוש ואתם פטורים מתשלום ביטוח לאומי, אז זה משתלם.

משלמים 139 ש”ח בחודש.

ומרוויחים בכל אחת פחות מ-7,122 – כדאי שתעשו תיאום ביטוח לאומי, כדי שלא יורידו לכם סתם משתי העבודות.

 

איך משלמים?

כאמור, מי שעובד לא צריך לשלם. זה יורד לו מהשכר. כל השאר, צריך לדאוג לשלם באופן אקטיבי. אפשר לשלם במזומן, בהוראת קבע או באשראי. כאן יש לינק לתשלום באתר של הביטוח הלאומי.

שימו לב – אם אתם לא משלמים בזמן מצטברים לכם קנסות והצמדה- אז חבל.

 

כל המידע על ההתנהלות מול הביטוח הלאומי

אנחנו יודעים שההתנהלות מול רשויות המדינה בפרט, והמוסד לביטוח לאומי, בפרט, יכולה להיות מתסכלת ומבלבלת. לכן אנו עומדים כאן לרשותכם, בכדי להנגיש לכם את הידע באופן נגיש וברור ולסייע לכם במה שניתן. בכתבות הבאות תמצאו מידע נוסף על הזכויות והחובות שלכם מול הביטוח הלאומי. אם יש לכם עוד שאלות אתם מוזמנים לשאול אותנו כאן ונציגנו יחזרו אליכם עם תשובה אישית למייל.

צפו בשאלות ותשובות עם הביטוח הלאומי – כל מה שרציתם לדעת על דמי אבטלה, הנחות בביטוח לאומי או מועדפת: