בחירת מסלול לימוד

איך לבחור מה ללמוד?

בחירת מסלול לימודים אקדמיים ורכישת השכלה הם צעדים חשובים ביותר לאחר השחרור. עם זאת, כיוון שזהו תהליך ארוך (לרוב 3 שנים ומעלה), משמעותי ולא זול – לפני שאתם משקיעים את זמנכם וכספכם במימון הלימודים, כדאי שתקדישו זמן לבחור מה אתם רוצים ללמוד.
לפני שאתם מחליטים איזה מסלול ללמוד ואיפה, שבו עם עצמכם ועברו על התחומים הבאים על מנת לקבל החלטה.

נושאים שחייב לבחון לפני ההחלטה:

במה אני חולם לעבוד בעוד 10 או 20 שנה? איזה תחומים מעניינים אתכם? מה מצב שוק העבודה בתחום הזה? האם אני טיפוס יותר ריאלי או יותר הומני? איזה מקצועות לימוד אהבתי בתיכון? שאלות אלו יסייעו לכם למקד את עצמכם ואת בחירתכם.

לכל מוסד לימודים ולכל מקצוע יש תנאי קבלה שונים. לעתים תצטרכו להקדיש זמן ומאמצים כדי ללמוד את מה שאתם באמת רוצים, או ללכת למכינה קדם אקדמית, כדי לעמוד בדרישות הסף. בדקו האם תנאי הקבלה ראליים עבורכם, אם אתם מוכנים להשקעה הנדרשת ומה היא תדרוש מכם.

 מימון לימודים בישראל הוא סוגיה בפני עצמה, שכן מדובר בעשרות אלפי שקלים לכל הפחות. לכן, כדאי לבדוק את זכאותכם למלגות לימודים. בישראל יש מגוון שלל מלגות הקשורות ללימודים: החל ממימון חלק משכר הלימוד וכלה בדמי קיום חודשיים במהלך הלימודים. חלק מהמלגות נועדו רק לחיילים משוחררים, אחרות נותנות עדיפות לחיילים משוחררים כחלק מקהלי היעד, וחלק מהמלגות נועדו לכלל הצעירים בישראל. בכל מקרה כדאי לבדוק את זכאותכם לכל מלגת לימודים רלוונטית.

מי יכול לסייע לי בתהליך הבחירה?

יש מגוון גופים שמסייעים לחיילים משוחררים בתהליך בחירת מסלול הלימודים בהשכלה הגבוהה. אם אתם מרגישים מבולבלים אתם יכולים להיעזר בשירותי הייעוץ השונים לדוגמא: בקרן וביחידה להכוונת חיילים משוחררים, שם הייעוץ ניתן חינם החל מ-6 חודשים לפני תום השירות ועד 5 שנים לאחריו.

כמו כן ניתן להיעזר במכוני אבחון מקצועיים המסייעים בבחירת כיוון מקצועי, חלק מהם מעניקים את הייעוץ בהטבה מיוחדת לחיילים משוחררים.

שאלון לבחירת תחום לימודים

לפני שאתם ניגשים לחפש אפיק לימודי שיתאים לכם, בואו לגלות מאילו סיבות אתם שוקלים להירשם ללימודים אקדמיים ומהן הציפיות שלכם מהלימודים. 

שאלון האישיות של ניב רווח מאפשר לך לראות אילו תחומי לימוד מתאימים לך לפי תכונות האישיות הבולטות שלך. השאלון מבוסס על תיאוריית טיפוסי האישיות של ג’ון הולנד, ובכל שנה נעזרים בו עשרות אלפי משתמשים. 

היתרון שלו שהוא אינו מוכוון רק ללימודי תואר ראשון אלא גם לקורסים שונים, להנדסאים ועוד. 

ענו על השאלון הקצר של אתר ‘ניב רווח’ ובסיומו יוצג לכם משוב שישקף את משמעות התואר האקדמי עבורכם. בהצלחה!

אנחנו במומנטום למשתחררים עומדים לרשותכם ובעזרת הצוות שלנו, והכוונה לגופים מקצועיים, נשמח לסייע לך בבחירת תחום הלימודים המתאים עבורך.