מי אנחנו

מומנטום למשתחררים

אודות מומנטום למשתחררים

עמותת מומנטום למשתחררים הוקמה בירושלים בשנת 2008, במטרה לתמוך, לסייע ולכוון את דור הצעירים בשלב המעבר מהשירות הצבאי לאזרחות.

מומנטום למשתחררים מייצרת תהליך המגשר בין השירות הצבאי לחיי האזרחות, תוך חיזוק הזהות האישית של הצעיר. באמצעות הענקת כלים וידע, עובר החייל לחיי האזרחות בהצלחה, מתוך  תחושת שייכות, מסוגלות פיתוח קריירה והעצמה אישית.

מומנטום למשתחררים פועלת באמצעות מסגרות שונות, הכוללות קורסי העצמה לקראת האזרחות, מערך סדנאות מתקדמות לחיילים משוחררים, ייעוץ והכוונה בנושאי תעסוקה, לימודים באקדמיה, זכויות משוחררים, תהליך הבחירה לעתיד ועוד.  בנוסף, מומנטום למשתחררים פועלת לקדם את חזונה ולהעלותו על סדר היום במגזר הפרטי, העסקי והציבורי.

המעבר מהצבא לאזרחות – חלון הזדמנויות ייחודי

עשרות אלפי צעירים וצעירות משתחררים מצה"ל מדי שנה. רבים מהם אינם ערוכים לחיי האזרחות, ללא כיוון להמשך וללא יכולת לקבל החלטות נכונות להמשך חייהם. בנוסף, אינטנסיביות השירות הצבאי והחוויות השונות שהחייל והחיילת צוברים במהלך השירות, עשויים להשפיע על אופן התפתחותם בהמשך חיי באזרחות.  לצעירים שלנו משקל מכריע בחוסנה של החברה הישראלית. ככל שאלה יקדימו להשתלב באופן פעיל בחברה ובשוק העבודה, מתוך תחושת ערך עצמי, מסוגלות ורצון להצליח – תרוויח החברה כולה.

מומנטום זיהתה כי תקופת המעבר מהצבא לאזרחות הינה מכרעת על חייהם של הצעירים הישראלים. זהו חלון הזדמנויות ייחודי, שיחד עם המסגרת הצבאית ניתן להעניק לחיילים את הכלים והידע אשר יסייעו להם לצלוח את המעבר מהשירות הצבאי באופן האפקטיבי ביותר ובכך להשפיע על האופן שבו ישתלבו בחברה הישראלית לאחר השחרור.

איך עוזרים לתכנן את העתיד?

הרציונל האסטרטגי של מומנטום מתבסס על העיקרון לפיו השירות הצבאי מהווה נדבך חשוב בבניית האישיות הצעיר הישראלי, אשר עשוי לתרום להתפתחותו האישית והמקצועית בהמשך חייו. כך, באמצעות שימוש בכלי הדרכה וחניכה ממוקדים, יחד עם אלמנטים פסיכולוגיים הכוללים הוקרת תודה והערכה, ניתן להשפיע על הצלחת ההשתלבות בחיי האזרחות של אלפי צעירים המשתחררים מדי שנה – לצמצם את תקופת הבלבול וההתלבטות, לעודד עשייה, תעסוקה, לימודים והשכלה גבוהה וקבלת החלטות רציונליות ונכונות.

רציונל הפעילות של מומנטום מתבסס על 3 נדבכים מרכזיים אשר פותחו על ידי גורמי המקצוע המובילים בישראל:

  • שינוי ומעבר – הכנה מנטאלית להתמודדות עם המעבר מהשירות הצבאי לחיי האזרחות. הקניית כלים להתמודדות עם אתגרים בחיים, הרצאות ידע (זכויות ובירוקרטיה) והתמודדות עם המעבר בהיבט הכלכלי.
  • תכנון עתיד– הקניית כלים לתכנון עתיד (תמונת עתיד, קבלת החלטות), ייעוץ תעסוקתי ראשוני, כתיבת קורות חיים והכנה לראיון עבודה, הקניית ידע בנושאי עבודה לימודים, בניית תכנית ראשונית לתקופת השחרור, הפנייה למקורות סיוע למשוחררים.
  • פסיכולוגיה חיובית – התאמת כישורים שנרכשו בצבא ותרגומם לחיי האזרחות, הקניית נקודת מבט אפקטיבית על חווית השירות, שיחות השראה לראיית חיים חיובית.

ליבת הפעילות: סדנאות הכנה לאזרחות

ליבת הפעילות של העמותה  עד היום היא תכנית 'מומנטום לאזרחות' – סדנאות הכנה לאזרחות לאלפי חיילים וחיילות מידי שנה. עד היום, התקיימו למעלה מ-400 סדנאות 'מומנטום לאזרחות' בהן השתתפו מעל 24,000 חיילים וחיילות ממגוון יחידות צה"ל.

בזכות מומנטום למשתחררים, אלפי חיילים יוצאים מדי שנה לחיי האזרחות כשהם חשים מוערכים על שירותם הצבאי, ממוקדים, מלאים בידע וכלים ומגשימים את המטרות והיעדים שהציבו לעצמם.