בחירת מקצוע

בחירת מקצוע: מה אעשה כשאהיה גדול?

השתחררתם? מתלבטים לאיזה כיוון מקצועי ללכת? מרגישים אבודים? אם כן, אתם שייכים לקבוצה מכובדת של צעירים שמרגישים שלראשונה בחייהם הם צריכים לקבל בעצמם החלטה משמעותית הנוגעת לעתידם המקצועי. לאחר שנים ארוכות של מעברים קבועים במערכת החינוך (גן, יסודי, חטיבת ביניים ותיכון) ובשירות הצבאי (טירונות, קורס/ים, שחרור), אתם נמצאים לראשונה בצומת חשוב בו יש אפשרויות רבות, אך הפעם עליכם להחליט בעצמכם ולהיות אחראיים להחלטה. בסופו של דבר, אתם אלה שתצטרכו לחיות עימה.

בשלב זה, רק לחלק מכם יש תוכניות ברורות לעתיד, לחלקכם יש מספר חלופות מוגדרות, לאחרים יש תוכניות מעורפלות, חלק רוצים “פסק זמן” בלי תוכניות מחייבות (למעשה גם זאת תוכנית), חלקכם כבר שואל את עצמו איזו עבודה מתאימה לי,  וחלק מכם מרגישים בלבול וחוסר אונים.

להתלבט זה טבעי ולהתייעץ זה טוב!

כאשר אתם עומדים לקבל החלטה לגבי בחירת מקצוע וקריירה לעתיד, רצוי מאוד להקדיש זמן להתלבטויות ולבחון באופן אחראי (ולא פזיז) 
מספר שיקולים חשובים:

עליכם לבחון מהן המשמעות של כל מקצוע, מבחינת לימודים ואופק התקדמו, לאסוף מידע על כל מקצוע שמעניין אתכם, ולבדוק עד כמה כל חלופה מתאימה לכם ונותנת מענה למאפיינים שלכם. תהליך זה מלווה לעתים, בהתלבטויות רבות בטרם תגיעו להחלטות.

איסוף המידע על עצמכם מסובך למדי, כי מטבעו האדם מורכב ומשתנה כל הזמן.  איסוף המידע על המקצועות גם הוא לא קל. כמו בשאר התחומים, גם לגבי עולם המקצועות קיימת “הצפת מידע”, בעיקר באינטרנט, ומידע זה מתיישן/מתחדש בכל רגע נתון.  בנוסף, כאשר אנו צריכים לקבל החלטה תעסוקתית בהווה עם השלכות לעתיד, תמיד יהיה מרכיב של אי ודאות בהחלטה, כי המידע הקיים על עצמנו ועל המקצועות בעתיד עדיין אינו קיים.

אנחנו כאן כדי לנסות לסייע. במאמרים הבאים תמצאו מידע על בחירת קריירה: איך לבחור מקצוע, איזה מקצועות נדרשים ומתפתחים ועוד נושאים רבים. אם בכל זאת יש לכם שאלות או התלבטויות –  נשמח לסייע.

באתר ובפייסבוק תוכלו למצוא מידע מקיף, וכן אתם מוזמנים לכתוב לנו את שאלתכם, ונחזור אליכם בהקדם.