‘בחזרה לעתיד’: מסע שחרור מצה”ל ללוחמים

רוצים להישאר מעודכנים? הירשמו לניוזלטר שלנו

המומלצים שלנו

דף הבית > כיוון לחיים > התכניות שלנו > 'בחזרה לעתיד': מסע שחרור מצה"ל ללוחמים

בחזרה לעתיד’ הוא מסע ייחודי בן חמישה ימים להכנת לוחמים לקראת האזרחות. המסע, שיצא לדרך בזכות שיתוף פעולה של צה”ל, הFIDF ומומנטום, נערך בסוף השירות, כחלק מההכנה לשחרור, ובמהלכו יוצאים הלוחמים לטיול מחלקתי משותף שמטרתו להציף יחד חוויות מהשירות, מהפעילות המבצעית ומהלחימה. מסע בחזרה לעתיד מאפשר סגירה של תקופת השירות הצבאי הסדיר באמצעות: סיכום, עיבוד ומסגור מחדש של התנסויות ומצבים משמעותיים במהלכו.

מסע ‘בחזרה לעתיד’ הוא מתנה, שמטרתה להוקיר תודה לחיילים על שירותם בצה”ל. זאת מתוך ההבנה כי שלב המעבר מהצבא לאזרחות הוא מרכזי וחשוב, וכי כדי לצלוח אותו בצורה מיטבית יש לבצע הכנה מוקדמת.
המסע מורכב משילוב תכנים של חוסן, פסיכולוגיה חיובית, שינוי ומעבר, גיבוש כלים פרקטים להתמודדות עם המערכת האזרחית: זכויות וחובות, בחירת מסלול לימודים, עקרונות להתנהלות כלכלית נכונה ותחום הייעוץ התעסוקתי. בנוסף המסע עוסק בהתמודדות עם אירועים מורכבים מהשירות הצבאי – סגירה מנטלית של חוויות השירות, עיבוד מחדש של חוויות מורכבות ומציאת החוסן ודרכי ההתמודדות לקראת האזרחות.
מבנה המסע מתבסס על הצורך בקבלת האחריות של החיילים על עצמם, והמסע מחייב את החיילים המשוחררים בפרו-אקטיביות.

מסעות ‘בחזרה לעתיד’ מתקיימים הודות לשיתוף פעולה פורה בין צה”ל לעמותת ‘מומנטום למשתחררים’ וה-FIDF והאגף והקרן להכוונת החיילים המשוחררים במשרד הביטחון.

     

יעדי המסע:

· חיזוק החוסן של הפרט ומתן הכלים להתמודדות אפקטיבית עם אירועים מורכבים מהשירות הסדיר ואלו הצפויים בעתיד.
· לסייע ללוחמים המסיימים את שירותם הצבאי להשתלב מבחינה מנטאלית באופן מהיר ומיטבי באזרחות.
· להעביר ללוחמים מסר של הוקרה על שירותם הקרבי והכרה בקשיים הכרוכים בו.
· לסייע ללוחמים ולמסגרות להגיע בצורה מחוסנת יותר כמחלקה לשירות המילואים.
· בניית מנגנון למימוש האחריות של צה”ל על חוסנם של חייליו ויחידותיו בסדיר ובמילואים.
· עיבוד השלב בו נמצא החייל, לקראת שחרורו ולפני המעבר לאזרחות, מבחינה מנטאלית ומבחינת משאבים.
· הבנת משמעות השירות הצבאי וחשיבותו לחיי האזרחות.
· העצמת הפרט לקראת השינוי והמעבר באמצעות הקניית כלים של: מסגור מחדש, חשיבה חיובית, מיקוד שליטה פנימי, ויצירת מודעות לחשיבותם.
· פיתוח מודעות למשמעותה של חשיבה ארוכת טווח והקניית מיומנויות תכנון ופעולות הקשורות בכך.
· פיתוח יכולת ותחושת מסוגלות לחיפוש ואיתור מידע ומקורות מידע הרלוונטיים לחיים האזרחיים.

“מסע משמעותי שכל לוחם צריך לעבור לפני השחרור”

“המסע היה משמעותי ואיפס אותי לקראת ההמשך”. מספר אחד הלוחמים שהשתתף במסע.  “הוא נתן לי הסתכלות חדשה על האזרחות ועזר לי לתכנן את העתיד והחיים. פתאום הבנתי כמה האנשים בשירות שלי תרמו לי להבנה כמה אני שווה וכמה כיף זה לעבוד בצוות. הרגשתי שהמסע עוזר לי לסכם את השירות הצבאי ולהבין מהן כמה זה חשוב לעבד את החוויות שעברנו. גם פרקטית למדתי המון דברים לאזרחות. עכשיו אני מכיר את הזכויות שלי, ומה מגיע לי לאחר שחרור, הבנתי איך להסתדר עם הבירוקרטיה. נתנו לי כלים לקורות חיים וראיון עבודה, ופתאום אני מבין איזה כישורים הרווחתי מהשירות שלי כלוחם. לדעתי זה מסע משמעותי שכל לוחם צריך לעבור לפני השחרור”.

המסע סגר מבחינתי קצוות לא סגורים מבחינה רגשית ונפשית”, תיאר משוחרר  אחר. “הרבה דברים ישבו לי על הנפש שלא שיתפתי בהם כמעט איש מהצוות, ועכשיו הצלחתי להוציא אותם ולשתף את החברים יחד איתי בחוויות. זה ביחד עם הכוונה לעתיד עזר לי לעבד את השירות ולסיים אותו בצורה חלקה, כשהיציאה שלי לאזרחות היא בטוחה יותר ועם פחות חששות”.

אולי יעניין אתכם גם..

מומנטום בדיגיטל

מומנטום בדיגיטל

אנחנו במומנטום למשתחררים, בנוסף לפעילות בסדנאות – מלווים את החיילים המשוחררים, אלו שעברו את המסעות  וסדנאות ההכנה לאזרחות שלנו, וגם כאלו שלא וזאת בכמה דרכים: קבוצת וואטספ – אוהבים לקבל עדכונים קצר ומהר? יש לנו

עמותות

השותפים שלנו

לנו, בעמותת מומנטום למשתחררים, שותפים מיחידות צה”ל השונות, עמותות, קרנות וחברות מהמגזר העסקי, אשר נרתמו לטובת הפעילות החשובה למען החיילים המשוחררים. בזכות השותפים אנו יכולים לקיים את חזוננו ולסייע למשוחררים לעבור את הגשר אל האזרחות

לא נמצאו פוסטים נוספים
דילוג לתוכן