עבודה למשוחררים: עצרו רגע לפני שאתם בוחרים

 

"מה זה משנה מה תהיה המשרה הראשונה שלי אחרי הצבא?" הרבה משוחררים לא מייחסים חשיבות למקום העבודה הראשון אחרי הצבא, ולא בצדק. חשוב שתבינו  שלדריסת הרגל הראשונית  בשוק התעסוקה יכול להיות השפעה על כל הקריירה שלכם. אז איך יודעים אם העבודה שבחרתם היא בזבוז זמן או מקפצה לעתיד?

 

באדיבות  ג'וב נינג'ה 

אחרי היציאה לאזרחות, היום המיוחל בו אתם גוזרים את החוגר ויוצאים לעולם האמיתי של חופש בחירה מלא, יש בדרך כלל שלבים קטנים שכל משוחרר עובר. בהתחלה זה מנוחה ובילויים, בניסיון למצות עד תום את הרגשת החופש. אחרי תקופה בדרך כלל אתם כבר מתחילים לשאול את עצמכם: מה הלאה, וכאן נכנס עניין העבודה. צריך להתחיל להרוויח כסף, לחסוך לטיול הגדול או ללימודים, או סתם למלא את הזמן הפנוי. וכאן, רגע לפני שאתם בוחרים את העבודה הראשונה שלכם אחרי השחרור מומלץ לעצור רגע ולחשוב: רגע, מה המטרה העיקרית שלי כרגע? ואיזו משקה מתאימה למטרה?
אז הנה 3 אפשרויות נפוצות למטרות אישיות ואילו עבודות מתאימות להן:

 

חיסכון כסף לטיול הגדול

חיילים משוחררים רבים מעוניינים קודם כל במקום עבודה שבו יוכלו לצבור הון ראשוני לטובת הטיול הגדול של אחרי הצבא. אם התאור הזה עונה על המטרה שלכם, כדאי לכם לחפש תפקידים שלא דורשים מחוייבות כלשהי למקום העבודה או ניסיון מקדים, וגם מאפשרים השתלבות מהירה בתפקיד ושכר מתגמל. דוגמא למשרות כאלה זה עבודות בתחום המכירות, שמאפשרות שכר בסיס ובונוסים, תפקידים בעולם המסעדות כמו מלצרים / צ'קרים / ברמנים ושליחים, או משרות במשמרותשבהן אפשר לקבל שכר גבוה יותר עבור משמרות לילה וסוף שבוע. לרוב אפשר למצוא את המשרות האלה בקלות, ויש ביקוש רב לעובדים בתחום, כך שתוכלו להתחיל בהן במהירות ובקלות.

 

מציאת עבודה לקראת לימודים באקדמיה

אם אתם מעוניינים למצוא מקום עבודה שיאפשר לכם לחסוך כסף לתקופת הלימודים ושיהיה אפשר להמשיך לעבוד בו גם במשך התואר – כדאי שתחפשו עבודה במשמרות.משרות כאלה יאפשרו לכם  להמשיך להתפרנס בתור סטודנטים בתקופת הלימודים ולהתאים את כמות וזמן המשמרות לימי הלימודים, לתקופות המבחנים ולזמני החופשות. עבודה במשמרות יכולה להיות עבודה בחמ"לים (וכאן ניסיון שרכשתם בצבא יכול ממש לעזור לכם), עבודה באבטחה, כמו גם עבודה במשמרות בפנימיות חינוכיות או בהדרכות.

 

בחירת עבודה למטרות קריירה

אם אתם יודעים כבר עכשיו מה הקריירה שאתם רוצים, כדאי שתכוונו את בחירת העבודה הראשונה שלכם למקום שיקדם אתכם במסלול להתפתחות המקצועית. בתחומים רבים כמו ראיית חשבון, משרדי פרסום, בנקים, רשתות בתי מלון, חברות טכנולוגיה והייטק ועוד – תוכלו להתחיל בעבודה בתפקיד זוטר ומשם להתקדם.  ארגונים מסויימים אפילו מציעים מסלולי עתודה ייעודיים וניהוליים למי שמעוניינים להשתלב בתפקידים לטווח ארוך ולהתקדם בחברה. ההשתלבות בעבודה בתחום אותו אתם מעוניינים ללמוד ובו להתקדם, תתרום לכם המון להמשך. גם בהתנסות בתחום, ובחינה של מה אתם אוהבים בו ומה לא, גם כאופק מהיר להתקדמות, ואפילו אם תבחרו לעזוב זה יוסיף שורה משמעותית לקורות החיים שלכם, שבזכותה תתפסו בעיני מעסיקים פוטנציאליים כהרבה יותר אטרקטיביים ואיכותיים.

 

אז כמו שראינו, חשוב להבין שלדריסת הרגל הראשונית בשוק התעסוקה יכולה להיות השפעה רבה על העתיד. חשוב לייחס חשיבות רבה לבחירת מקום העבודה הראשון, לפי המטרות והיעדים שאתם רוצים להשיג. בחירה בתפקידים שלא משרתים את המטרות העתידיות שלכם יכולה לגרום לבזבוז זמן במקום עבודה שאינו תורם לעתיד שלכם, ומצד שני, בחירה בתחום הנכון והמתאים יכולה לתרום רבות לפיתוח הקריירה שלכם, ולקצר לכם לתפקידים בכירים, משכורות גבוהות ותנאי העסקה משופרים.