איך להתחיל את השנה האקדמית ברגל ימין?

האוניברסיטה זה לא התיכון. הקצב אחר, הציפיות שונות, הכל הרבה יותר ענייני והחומר עמוס וגדוש. אז למה לצפות שמגיעים ליום הראשון ואיך מתמודדים עם הלימודים האינטנסיביים? קבלו 5 טיפים שיעשו לכם סדר.

באדיבות: אתר guideac

מזל טוב. התקבלתם לאוניברסיטה. אתם בטח נרגשים. קניתם את כל הציוד, הכנתם את התיק, ותכף זה מתחיל. אבל רגע, מה הולך להיות? הרבה מהסטודנטים מגיעים ליום הראשון בשנה א’ וממש מופתעים.
למשל כי השיעור הראשון הוא לא שיעור “ברוכים הבאים” כמו בתיכון, שבו כל אחד מספר איך הוא בילה את החופש הגדול. המרצה אומר “שלום” ופשוט מתחיל בחומר. המרצה לא יודעים אם זה השיעור הראשון שלכם וזה גם לא כל כך משנה לו.

עוד הבדל הוא כשבר בשיעור הראשון תלמדו הרבה חומר. מהר מאוד תראו שקצב הלימודים בהשכלה גבוהה מהיר בהרבה מהקצב בתיכון, וברוב המקצועות אין לכם ממש כיתה , אלא אתם עוברים מקורס לקורס.
אז אמנם זה שונה וקצת מבלבל, אבל היי, הלימודים באקדמיה יכולים להיות ממש כיף. קבלו 5 טיפים שיעשו לכם סדר ויעזרו לכם להתחיל את השנה ברגל ימין:

1. תבואו סקרנים

אחד הדברים החשובים ביותר להצלחה בלימודים הוא הרצון ללמוד. הסקרנות היא המניע המרכזי להצלחה. גם אם אינכם חושבים שהסקרנות שבכם פורחת פתחו אותה ונסו ליהנות מהלמידה. גם אם ברור לכם שלא תמשיכו ללימודים מתקדמים ואתם לומדים רק כדי לסיים תואר כדאי לכם לנסות להסתקרן, ואולי תגלו שדווקא יש בכם ניצוץ שתוכלו להצית בעזרתו את המוטיבציה שלכם ללימודים.

2. אל תלמדו עד מאוחר

למידה עד מאוחר היא תופעה שכיחה שמביאה תסכול ואפשר להימנע ממנה. סטודנטים רבים לומדים עד 12 בלילה ואחרי, ולרוב בשעות האלו כבר לא מרוכזים. זה נותן להם תחושה שהם למדו הרבה, אבל בחלק לא מבוטל של הפעמים הלמידה במצב זה לא יעילה. תזכרו שבאוניברסיטה לא תקבלו ציון על שקידה כמו בתיכון. הלמידה אינה סך השעות שהייתם במצב “למידה” אלא מה באמת למדתם בזמן הזה.

3.תעשו את הדרך מהדירה לקמפוס כמה ימים לפני

כדאי לעשות פעם אחת, ולא יותר מפעם אחת, את הנסיעה/ההליכה כפי שתעשו יום יום ממקום מגוריכם בשנה הקרובה למוסד ההשכלה. אפילו מומלץ להגיע כמה ימים לפני תחילת הלימודים ולהסתכל על מקום המגורים. ככה תוכלו להבין איפה נמצאים לפני שכל הלחץ יתחיל. זה יעזור לא פחות מאשר להכיר את הקמפוס.

4. אל תהיו בתחרות – היו ממוקדים בהצלחה של עצמכם

אל תהיו בתחרות מול אנשים אחרים, היו ממוקדים בהצלחה שלכם ובידע שלכם בלבד. השתדלו לעשות עשו את הרוב המחלט של המשימות באופן עצמאי ונסו לא להיעזר מיד בחברים או במקורות חיצוניים.

5. היו סלחניים

היו סלחנים כלפי עצמכם. כמו שאמרנו הציפיות שונות, הכללים שונים, זה הכי לגיטימי שלוקח זמן להתרגל ולהיכנס לעניינים. זכרו שאתם בתחילתה של דרך ארוכה, יש לכם עוד שלוש שנים או ארבע שנים של לימודים, שאין סיבה שלא יהיו חוויה של הנאה והצלחה.