מושגי יסוד בהתנהלות כלכלית

מחשבון וכסף - התנהלות כלכלית

מושגי יסוד בהתנהלות כלכלית: כל מה שצריך לדעת

סיימתם את שירותכם הצבאי, ואתם עומדים להשתחרר ולהפוך לאזרחים מן השורה. על מנת שתוכלו לנווט את דרככם הכלכלית בדרך הטובה ביותר, להלן כמה מושגי יסוד הקשורים בהתנהלות כלכלית:

ריבית

במשפט אחד ניתן לומר כי ריבית היא מחירו של הכסף. הכוונה היא שריבית היא התשלום שאדם נדרש לשלם בעתיד עבור שימוש בכסף שניתן לו היום. כאשר אנו מפקידים כסף בחשבון חיסכון, כספנו צובר ריבית. אם הריבית השנתית היא 2.5% למשל, והפקדת 1,000 ₪, בתום השנה תקבל 1,025 ₪. על אותו עיקרון, אם לווית 1,000 ₪ לתקופה של שנה בריבית של 2.5%, בתום השנה תידרש להחזיר 1,025 ₪ .

פריים

הפריים הוא שיעור הריבית הבסיסית בשוק. את הפריים קובע בנק ישראל, וריבית הפריים המוצגת לנו היא הפריים שנקבע על ידי בנק ישראל, בתוספת 1.5%. כאשר לוקחים הלוואה בריבית פריים, ריבית הפריים משמשת כבסיס לקביעת ההחזר החודשי, בתוספת או בהפחתה של כך וכך אחוזי ריבית – בהתאם לתנאי השוק וליכולת המשא ומתן שלך. בנק ישראל מפרסם בכל חודש את ריבית הפריים הרלוונטית, ולכן ריביות בהלוואות צמודות פריים אינן קבועות, ריבית ההחזר החודשי שלך משתנה בהתאם לפריים, שערכו עלול לזנק או לצנוח בפתאומיות. בדומה לכך, פיקדונות בריבית פריים צפויים לתנודות.

 מדד

המדד, או בשמו המלא – מדד המחירים לצרכן, מסכם את ממוצע המחירים במשק בחודש האחרון, ואת יחסו לממוצע המחירים בחודש הקודם. כך למשל, אם המדד הוא 0.5%, משמעו שממוצע המחירים בשוק עלה בחודש האחרון בחצי אחוז. בהלוואה צמודת מדד, הריבית קבועה, אך ערך הסכום עליו מושתת הריבית מוצמד למדד. בדומה לכך, פיקדון בריבית צמודת מדד הוא בעל ריבית קבועה, אך סכום הכסף שעליו מחושבת הריבית משתנה בהתאם למדד.

דמי ניהול

דמי ניהול הם הכסף שגובה מכם הבנק, או מוסד פיננסי אחר, עבור ניהול החשבונות, ההפקדות והחסכונות שלכם. דמי הניהול, מסתבר, נתונים למשא ומתן, ועמידה על המקח יכולה להניב חסכון עבור הלקוח.

חשבון עו"ש

חשבון עו"ש הוא חשבון שמאפשר משיכה של כספים והפקדתם, ביצוע תשלומים, הנפקת צ'קים וכרטיסי אשראי, משיכת כסף באמצעות כספומט וכיוצא בזה. חשבון עו"ש מאפשר לך לנהל את ענייניך הכספיים, לבצע עסקאות ותשלומים ולהפקיד כספים בכל מועד שמתאים לך.

פיקדון

קיימים סוגי פיקדונות שונים, שתקצר היריעה מלפרטם כאן, אך בקצרה ניתן לומר, שפיקדון מאפשר לך להניח סכום כסף למשמרת לזמן קצוב, בו הכסף צובר ריבית. המועדים לפירעון הכסף או להפקדת סכומים נוספים בפיקדון תלויים בהגדרות שנקבעו מראש. קיימים פיקדונות שבועיים, חודשיים ואף רב שנתיים.

ניהול כלכלי – הבחירה בידכם

בתור חיילים משוחררים, זכרו כי אתם יכולים להשפיע על עתידכם באמצעות פתיחת חיסכון היום. אתם בהחלט יכולים להתמקח עם הבנק בנוגע לדמי ניהול, לעמלות ולריביות, ואתם חופשיים להחליט היכן תרצו לנהל את ענייניכם הכספיים, וכיצד תעשו זאת. אל תתביישו לשאול ולבקש הסברים לגבי דברים שאינם ברורים לכם. העיקר – שתהיה לכם כניסה מוצלחת לאזרחות.

 

צפו: התנהלות כלכלית באזרחות: איך לשמור על הכסף שלכם?