האור בקצה הקורונה: המקצועות שבזינוק בשוק העבודה

הקורונה הרעידה את העולם ואת שוק העבודה, אבל בזכותה יש כמה מקצועות שדווקא בצמיחה. אתר myrole, הכלי החברתי למיפוי   המקצועות בשוק העבודה הישראלי נותן לנו את 5 המקצועות החמים, שכאן כדי להישאר.

 

 

הטיול הגדול חוזל"ש והרבה משוחררים ניצלו את הזמן שהתפנה להרשמה ללימודים. מה שהקורנה לימדה אותנו בעיקר (חוץ מלימונים ולימונדה) זה שהדברים מתפתחים ומשתנים בקצב מסחרר, ומה שהיה רלוונטי לינואר 2020 נראה פתאום כמו זיכרון מעומעם של עולם אחר. אם התחלתם לגשש על מקצועות לימוד שונים, ואתם בוחנים מה ללמוד ובמה לעבוד בטח גם לכם הקורונה טרפה את הקלפים. הקורונה היא בהרבה מובנים זרז למגמות שכבר החלו מזמן ועכשיו מתחזקות. לכן לפני שמקבלים החלטה על תחום הלימודים כדאי לדעת איזה מקצועות הולכים להתחזק ומה התחומים בהם יהיה ביקוש גבוה במיוחד בעתיד.

ריכזנו עבורכם מידע מפורט על חמישה מקצועות חמים בעזרת הכלי החברתי MyRole, אתר שהוקם במטרה למפות את המקצועות במשק העבודה הישראלי. המידע באתר מתבסס על חכמת ההמונים באמצעות הנתונים המוזנים על ידי משתמשי האתר על כל תפקיד, כמו גם על נתונים סטטיסטיים ממקורות שונים. זאת על מנת לספק מידע מקיף לציבור על מגוון רחב של מקצועות ומסלולי קריירה אפשריים. האתר נותן הצצה אל מאחורי הקלעים של המקצועות השונים, והופך את הבחירה לפשוטה יותר כשהוא מספק מידע על הדברים המעניינים באמת: עד כמה המקצוע שבחרתם באמת נדרש בשוק? כמה תרוויחו איך אפשר להתקדם?
עד כמה אנשים שעובדים במקצוע באמת מרוצים? ומה תעשו ביום-יום? וכמובן אם אתם מתלבטים – לפני שאת קופצים למים אתם מוזמנים להצטרף למומנטום לקריירה – סדרת מפגשים ללא עלות לחיילים משוחררים של ייעוץ תעסוקתי בקבוצות קטנות. 

אז קבלו את המקצועות שהולכים להיות בצמיחה גדולה בשנים הקרובות.


מנהלי רשתות (IT)

איש IT – או מנהל הרשת, הוא המפקח על הרכבת הרשת וציוד החומרה של הארגון ובאבטחתה של הרשת. אחראי על תחזוקה שוטפת של הציוד, עדכון וביצוע התקנות ותחזור של תוכנות. תפקיד במחלקת IT או כאיש IT יחיד מתאים למי שאוהב טכנולוגיה, אך רוצה לשלב זאת עם שירות אנשים. מסוגל לחשוב בצורה אנליטית , לעמוד בלוחות זמנים, לפתור בעיות באופן יסודי ורוצה ללמוד ולהתפתח.

שעות עבודה: 08:00-18:00

ביקוש התפקיד בשוק העבודה: 6.5

כמה מרוויחים? שכר התחלתי 15000 ₪ – 10000 ₪ , שכר בכירים:33000 ₪ – 28000 ₪

איפה לומדים? ג'ון ברייס, המכללה למנהל, מכללת צפת, מככלת נס, המכללה האקדמית כנרת.

 

מנהלי מדיה חברתית

מנהל מדיה חברתית אחראי על גיוס לקוחות ברשתות החברתיות, זו מטרת תפקידו. לרוב עובד במחלקת הדיגיטל של חברות גדולות (מחלקה שמשויכת לשיווק ו/או לשירות לקוחות בדרך כלל), או במשרדי פרסום חיצוניים. במסגרת זו מומחה מדיה חברתית מנהל עמודים עסקיים ברשתות הן ברמת התוכן והן ברמת ההפצה (כולל קידום ממומן), כותב תוכן שיווקי, ומנטר שיח של גולשים במטרה לתת מענה ושירות ללקוחות קיימים ולנסות לרכוש לקוחות חדשים – הכל תוך השתתפות בשיח ברשת. חברות רבות היום משתדלות לתת מענה מהיר בערוץ הדיגיטלי, ולכן התפקיד הולך וצובר תאוצה גם ברמת הפרסום והמודעות למותג, וגם ברמת שירות הלקוחות. בחלק מהארגונים התפקיד מוגדר כ- SMO – social media optimization.

שעות עבודה: 09:00-19:00

ביקוש התפקיד בשוק העבודה: 9.5

כמה מרוויחים? מתחילים: 11000 ₪ – 6500 ₪, בכירים: 20000 ₪ – 15000 ₪

איפה לומדים? המכללה למנהל, ניו מדיה, רמת גן, בצפר, make, האוניברסיטה הפתוחה.

מהנדסי ביורפואה

מהנדסים ביורפואיים עוסקים בתכנון ופיתוח מכשור רפואי ומנסים לספק פתרונות לבעיות רפואיות מהצד ההנדסי. מכשור רפואי מתקדם יכול לסייע באבחון מוקדם של מחלות ובטיפול יעיל יותר, כמו גם בקידום המחקר הרפואי ככלל. פיתוח מכשור רפואי הוא אחד התחומים המובילים של ההיי-טק הישראלי. בישראל כ-180 חברות יצרניות בתחום, ועוד מאות חברות סטארטאפ. הנדסה ביורפואית מתאימה לאנשים מתודיים, יסודיים ואנליטיים שלא מתייאשים מהר או מוותרים בקלות, מדובר במערכות מאוד מורכבות ולכן יצירתיות בפתרון בעיות נדרשת כל הזמן.

שעות עבודה: 08:00-218:00

ביקוש התפקיד בשוק העבודה: 6.5

כמה מרוויחים? שכר התחלתי: 12,0000 ₪ – 10,000 ₪, בכירים: 19000 ₪ – 17000 ₪

איפה לומדים?: אוניברסיטת תל אביב, הטכניון, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב ובבית הספר הגבוה לטכנולוגיה בירושלים (מכון לב), אוניברסיטת בר אילן, מכללת אפקה, המרכז האקדמי רופין.

 

Data Analyst

אנליסט דאטה או BI אחראי על אפיון, ניתוח ועיבוד נתונים ממקורות מגוונים, כמו גם תחקורם במטרה לאפשר לארגון להגיע לתובנות התומכות בהחלטות עסקיות. העבודה כוללת אפיון דוחות והגשת מידע למנהלים בכירים, וגם הרבה מאוד שימוש בכלי BI מתקדמים. התפקיד שונה מתפקיד של מתכנת BI או מתפקיד של מדען נתונים שעוסקים בצד הטכנולוגי של האלגוריתמים לניתוח הנתונים, ובכל זאת  בחלק מהמשרות נדרשת יכולת תכנות בסיסית. התפקיד גם שונה מתפקיד אנליסט כלכלי שעובד בעיקר עם אקסל ומסתכל על נתונים אחרים, אך דומה לו במובן שהדגש בשרשרת הנתונים הוא על הצד העסקי. יש מגוון כלי BI, לרוב נדרש ניסיון ב  Power BI, Microsoft BI, SQL, Tableau  ויכולת להתאים את הכלי הרלוונטי לדרישות והשאלות העסקיות. אנליסט BI ו data analyst עובדים במטה חברות גדולות, במחלקות תפעול, בחברות יעוץ שנותנות שירותי ניתוח נתונים חיצוניים או בסטארטאפים שמפתחים מערכות נתונים. 

שעות עבודה: 08:00-19:00

ביקוש התפקיד בשוק העבודה: 8.5

כמה מרוויחים? שכר התחלתי 15000 ₪ – 11000 ₪ , שכר בכירים:23000 ₪ – 18000 ₪

איפה לומדים? ג'ון ברייס, המכללה לניו מדיה, נאיה קולג', אלביישן אקדמי.

 

מומחי אבטחת מידע 

מומחה אבטחת מידע הוא שם כולל לגורם האחראי על הגנת המידע הארגוני על כל סוגיו מפני גישה, שימוש, חשיפה, שיבוש, העתקה או השמדה על ידי גורמים זרים ו/או לא מורשים. מנהל אבטחת מידע בארגון אחראי על הגישור בין הצרכים העסקיים של הארגון ודרישות ההנהלה לבין צוות ה system וכל מערך אבטחת המידע הכולל תחומים רבים (הערכת סיכונים, סקרים, בדיקות חדירות, סייבר ועוד). מומחי אבטחת מידע לרוב מתמחים בתחום מסויים בתוך עולם אבטחת המידע, ועובדים בארגונים או בחברות יעוץ חיצוניות המספקות שירותי אבטחת מידע לחברות.

שעות עבודה: 09:00-19:00

ביקוש התפקיד בשוק העבודה: 6.59

כמה מרוויחים? שכר התחלתי 18000 ₪ – 12000 ₪ , שכר בכירים:36,000 ₪ – 30,000 ₪

איפה לומדים? ג'ון ברייס, האקר יו, מכללת כנרת, מכללת עזריאלי, מכללת תל חי, לימודי המשך הטכניון