מי אנחנו

 

מומנטום למשתחררים: מי אנחנו?

עמותת מומנטום למשתחררים הוקמה בירושלים בשנת 2008, במטרה לתמוך, לסייע ולכוון את דור הצעירים בשלב המעבר מהשירות הצבאי לאזרחות.

מומנטום למשתחררים מייצרת תהליך המגשר בין השירות הצבאי לחיי האזרחות, תוך חיזוק הזהות האישית של הצעיר. באמצעות הענקת כלים וידע, עובר החייל לחיי האזרחות בהצלחה, מתוך  תחושת שייכות, מסוגלות פיתוח קריירה והעצמה אישית.

מומנטום למשתחררים פועלת באמצעות מסגרות שונות, הכוללות סדנאות הכנה לקראת השחרור מצה"ל, מערך סדנאות, מנטורינג וקורסים מתקדמים למשוחררים באזרחות, ומערך מדיה לייעוץ והכוונה למשוחררים בנושאי תעסוקה, לימודים באקדמיה, זכויות משוחררים, תהליך הבחירה לעתיד ועוד.  בנוסף, מומנטום למשתחררים פועלת לקדם את חזונה ולהעלותו על סדר היום במגזר הפרטי, העסקי והציבורי.

מומנטום למשתחררים פועלת בשיתוף עם צה"ל , ומובילה את סדנאות ההכנה לאזרחות לכל המערך הלוחם. בנוסף, אנו פועלים בשיתוף גורמים עסקיים, ממשלתיים ופילנתרופיים, על מנת להעניק למשוחררים את הכלים להשתלבות מיטבית בחברה.

הרציונל: חלון הזדמנויות ייחודי במעבר בין הצבא לאזרחות

עשרות אלפי צעירים וצעירות משתחררים מצה"ל מדי שנה, כשרבים מהם אינם ערוכים לחיי האזרחות. לצעירים שלנו משקל מכריע בחוסנה של החברה הישראלית. ככל שאלה יקדימו להשתלב באופן פעיל בחברה ובשוק העבודה, מתוך תחושת ערך עצמי, מסוגלות ורצון להצליח – תרוויח החברה כולה.

מומנטום זיהתה כי תקופת המעבר מהצבא לאזרחות הינה מכרעת על חייהם של הצעירים הישראלים. זהו חלון הזדמנויות ייחודי, שבאמצעות כלים, ידע וליווי, ניתן להשפיע על חיי הצעירים, לסייע להם לצלוח את המעבר מהשירות הצבאי באופן האפקטיבי ביותר ובכך להשפיע על האופן שבו ישתלבו בחברה הישראלית לאחר השחרור.

איך עוזרים לתכנן את העתיד?

האסטרטגיה של מומנטום למשתחררים מתבססת על העיקרון לפיו השירות הצבאי מהווה נדבך חשוב בבניית האישיות הצעיר הישראלי, אשר עשוי לתרום להתפתחותו האישית והמקצועית בהמשך חייו. כך, באמצעות שימוש בכלי הדרכה וחניכה ממוקדים, יחד עם אלמנטים פסיכולוגיים הכוללים הוקרת תודה והערכה, ניתן להשפיע על הצלחת ההשתלבות בחיי האזרחות של אלפי צעירים המשתחררים מדי שנה – לצמצם את תקופת הבלבול וההתלבטות, לעודד עשייה, תעסוקה, לימודים והשכלה גבוהה וקבלת החלטות רציונליות ונכונות.

רציונל הפעילות של מומנטום מתבסס על 3 נדבכים מרכזיים אשר פותחו על ידי גורמי המקצוע המובילים בישראל:

  • שינוי ומעבר – הכנה מנטאלית להתמודדות עם המעבר מהשירות הצבאי לחיי האזרחות. הקניית כלים להתמודדות עם אתגרים בחיים, הרצאות ידע (זכויות ובירוקרטיה) והתמודדות עם המעבר בהיבט הכלכלי.
  • תכנון עתיד– הקניית כלים לתכנון עתיד (תמונת עתיד, קבלת החלטות), ייעוץ תעסוקתי ראשוני, כתיבת קורות חיים והכנה לראיון עבודה, הקניית ידע בנושאי עבודה לימודים, בניית תכנית ראשונית לתקופת השחרור, הפנייה למקורות סיוע למשוחררים.
  • פסיכולוגיה חיובית – התאמת כישורים שנרכשו בצבא ותרגומם לחיי האזרחות, הקניית נקודת מבט אפקטיבית על חווית השירות, שיחות השראה לראיית חיים חיובית.

ליבת הפעילות: סדנאות ומערך דיגיטל

עד היום, התקיימו אלפי סדנאות 'מומנטום לאזרחות' בבסיסי צה"ל, בהן השתתפו עשרות אלפי חיילים וחיילות ממגוון יחידות צה"ל. גם לאחר השחרור השתתפו אלפי משוחררים בתכניות ההמשך שלנו. באמצעות הדיגיטלאנו שומרים על קשר עם כ-70,000 משוחררים.
בזכות מומנטום למשתחררים, אלפי חיילים יוצאים מדי שנה לחיי האזרחות כשהם חשים מוערכים על שירותם הצבאי, ממוקדים, מלאים בידע וכלים ומגשימים את המטרות והיעדים שהציבו לעצמם.