עם מי ולאן לטוס לטיול הגדול אחרי צבא?

איך בוחרים עם מי ולאן לטוס לטיול הגדול?

איזה כיף! השתחררת, מזל טוב! היית בבקו”ם, גזרו לך את החוגר, היו כמה דיבורים על מילואים ועשית כן כן עם הראש, אבל תכלס ברקע רק התנגן לך בראש השיר: “זה הזמן , זה היום, זה הרגע- החופש קורא לי מכל הכבישים החופש קורא לי לצאת לחיים חדשים”.

פינגווינים ואירופה

יש לך בראש כל כך הרבה רעיונות וכיוונים של מה עושים עכשיו, ואתה כל שנייה מקבל כיוון אחר. אתה נזכר איך בשירות היית יושב ומפנטז עם החבר’ה על מסיבות בתאילנד, על החוף, רוקדים לאור ירח מלא ואתה ממש יכול כמעט להרגיש את הטעם של השייק בננה-אננס הזה שדמיינת כל פעם שהיה קשה בשירות.

אבל גם בדיוק אתמול היית אצל דוד שלך ויש לו מלא חוברות של “מסע אחר” וחשבת על זה איך מאז שאתה ילד אתה מת לראות פינגווינים בסביבתם הטבעית ולעשות טרקים בדרום אמריקה.

חברה שלך רוצה לנסוע לאירופה לבקר משפחה שיש לה שם יחד איתך  ולעשות טיול בין הבירות של אירופה, וחבר ילדות שלך חופר לך לבוא ולעשות איתו ‘שביל ישראל’.כל העולם נפתח בפנייך, כל כך הרבה הצעות וחלומות שאפשר להגשים אבל  איך בוחרים עכשיו??? איך עושים סדר בבלגן הנהדר הזה?

 

הקשב לעצמך

זה אחלה שחבר שלך רוצה לעשות איתך את הטרק באנאפורנה אבל אתה נשבעת עוד במסע כומתה שאתה יותר לא סוחב שום משקלים בחיים שלך ולא הולך יותר מקילומטר לשום מקום, אז אולי טיול כזה פחות מתאים לך. אם כבר הרבה זמן אתה מתעניין בסדנאות ויפאסאנה ויוגה וחושב על חוויה רוחנית באשראם עם מורה זקן וחכם, לא בטוח שמסיבות בתאילנד זה הכיוון המתאים לך.

מסביבך יש מלא אנשים וגם מלא דעות ועצות, חלקם נהדרות וחלקם אולי נהדרות אבל לא ממש בשבילך. הדבר היחיד שאתה יכול באמת לסמוך עליו כרגע הוא אתה ותחושות הבטן שלך בתוך כל הרעש והגירויים מבחוץ.

נסה להקשיב לעצמך ולשאול את עצמך – מה באמת מעניין אותי? מה החלום שלי? ומשם להתחיל.

 

תכנן סדרי עדיפות

אם התכנון שלך הוא לטייל שנתיים בחו”ל וגם להירשם ללימודים באוקטובר הקרוב, זה לא תמיד הולך יחד (ובטח אם אתה צריך לעשות קורס פסיכומטרי 4 חודשים). יכול להיות שתהיה בעיה לעשות את מה שאתה רוצה וגם לענות על הציפיות של החברה, החברים או ההורים ולכן אתה חייב לעשות לעצמך סדרי עדיפויות

אם לא באמת משנה לך איפה לטייל העיקר לראות עולם ולהיות בחברה טובה אולי כדאי לזרום עם החברה או החברים שלך. אבל אם יש משהו שאתה מרגיש שאתה ממש חייב לעצמך ואתה יודע שאולי תשלם על כך מחיר- אז אתה חייב לתעדף ולבחור מה בא קודם כרגע. המשפחה? זוגיות? עבודה? חופש? עצמאות? לימודים? התפתחות אישית? מה שלא תבחר, יבוא על חשבון דבר אחר, אבל כמו בכל בחירה בחיים יש מחירים אולם יש גם רווחים. אז מה מכריע את המשקל?

 

לטוס עם חברים

אם החלטת לצאת לטיול עם חברים/חברות קח בחשבון שהיכולת שלך ‘להמציא את עצמך מחדש’ ולהתנסות בחוויות חדשות, השונות מחיי היומיום שלך עלולה להיות יותר מוגבלת, עם חברים שמכירים צדדים אחרים שלך. היתרונות הבולטים של לטייל עם חברים הם הביטחון שהם מספקים, הכיף הגדול שיכול להיות איתם (אחרי הכול הם חברים שלך..) והחוויות המשותפות שיישארו חקוקות לנצח.

חבר’ה שמטיילים עם חברים לרוב מדווחים על קשיים במערכות היחסים עקב הצורך להתאים את עצמם ולקבל החלטות משותפת מצד אחד, ורצון לעשות בדיוק את מה שהם רוצים מהצד שני. ועל כן המלצתנו היא כי גם אם החלטתם לטייל עם חברים, תגדירו מראש כי חלק מהזמן יועבר בנפרד על מנת ליצור ‘מרחב אישי’ במהלך הטיול המשותף. ועוד עצה קטנה: גם אם אתם מטיילים אם חברים, תפתחו את הראש ותכירו אנשים ומטיילים מכל העולם. למה. זה ירחיב את השקפת עולמכם, ייצור לכם חוויות חדשות ויהפוך את הטיול שלכם למשמעותי הרבה יותר.

שותפים למסע

אם החלטת שלא לצאת לטייל עם חברים אבל אינך רוצה לצאת למסע לבדך, ישנן כל מיני דרכים למצוא שותפים למסע. דרך פופולארית ביותר היא דרך הפורום של למטייל. לאחר שביררת עם עצמך לאן ומתי אתה רוצה לנסוע, אתה יכול לחפש מישהו שפרסם מודעה בפורום או לפרסם מודעה משל עצמך. עצתנו היא לפגוש את האדם שאיתו/ה אתה חושב לנסוע, ולברר היטב אם אתם מחפשים את אותו הדבר במסע שלכם. מה מעניין אתכם, סטנדרטים של ‘איכות חיים’ וכדומה. היתרון של לצאת עם שותף/ה למסע הוא שמצד אחד יש את הביטחון של לא להיות לבד, ומצד שני רמת הציפיות היא לא כ”כ גבוהה, כך שאם רוצים לחתוך זה בד”כ קל  ונעים יותר.

לטוס לבד

סביר להניח שעד שלב זה בחייך לא ממש עשית משהו ממש לבד. פה יש הזדמנות טובה לעשות זאת כחלק מהטיול או במהלך הטיול. היתרון הגדול הוא כל האפשרויות שנפתחות בפניך, החיסרון הגדול  הוא כל מיני תרחישים שעשויים לקרות. אם את מחליטה, כבחורה, לטייל לבד, דעי לך שאת חשופה לסוג של עניין מבני המין השני. המלצתנו היא לא להימנע מכך אלא להתכונן בהתאם: לוודא שיש לך דרך ליצור קשר, שיש איתך איזשהם אמצעי הגנה מינימאליים, ובעיקר מודעות למה שאת משדרת. כמו כן, לבני שני המינים, ייתכן וניתן לשקול, דווקא במקומות שיש בהם יותר סיכוי להטרדות או לגניבות (נסיעות ארוכות, מקומות הומי אדם), להשתדל  למצוא פרטנרים. בכל מקרה אם מחליטים לטייל לבד צריך לעשות זאת בחוכמה ובאחריות ולא להיכנס מראש להרפתקאות שעלול להיות מסובך לצאת מהן.

ההחלטה האם לטייל לבד או לא קשורה גם למקום אליו נוסעים. בעוד במזרח, בדרום אמריקה ולרוב באוסטרליה וניו-זילנד אין ספק כי תמצא שותפים למסע, ככל העולה על רוחך וסגנונך, הרי שביעדים מתויירים פחות או שסגנון התיירות בהם שונה, למצוא שותפים למסע עלול להיות טיפה יותר מורכב, וייתכן כי תידרש להתפשר בנוגע לסגנון השותפים.