שאלות ותשובות

ליצירת קשר איתנו ושליחת מייל עם שאלה

שאלות נפוצות

חייל משוחרר מוגדר עד 5 שנים מיום סיום השירות. אם היית חייל בודד – כל ההטבות לחייל משוחרר חלות עליך עד 10 שנים מיום השחרור.

הפיקדון האישי (או פיקדון צבאי) הוא סכום שמופקד בשבילך ומיועד ל-6 מטרות בלבד: ללימודים, הכשרה מקצועית, לימודי נהיגה, רכישת דירה, חתונה או פתיחת עסק.
כדי לקבל את הפיקדון צריך להיכנס לאזור האישי באתר האגף והקרן לחיילים משוחררים ולמלא שם בשביל מה תרצה את הפיקדון.
אחרי 5 שנים, אם לא השתמשת בפיקדון – תקבל אותו לחשבון הבנק ותוכל להשתמש בו לכל מטרה.

בעיקרון, התשובה היא חיובית. עם זאת, עליך להציג אישור מהעירייה כי אתה משלם עבור הנכס ארנונה עסקית (עבור עסק), זאת בנוסף לאישור על אישור פתיחת תיק במס הכנסה ואישור תעודות עוסק ממע”מ.

תוכל לברר את סכום זכאותך לפיקדון ולמענק השחרור, באזור האישי של אתר האגף והקרן לחיילים משוחררים

העובדה שאתה כרגע בקבע אינה משפיע על הפיקדון, ותוכל לגשת ולממש אותו במזומן לאחר 5 שנים ממועד השחרור שלך.

אין צורך בהגשת בקשה או השגת אישורים לשם קבלת המענק. את מענק השחרור תקבלו לחשבון הבנק עד 60 יום מיום סיום השירות בצה”ל.  ניתן לברר את סכום הזכאות הן לפיקדון והן למענק השחרור, באזור האישי של אתר האגף והקרן לחיילים משוחררים.

ניתן לפנות למוקד השירות של צה”ל בטלפון 1111 – מוקד מופ”ת בנושא שכר, אשראי, נופש וחיילים בודדים.

כדי לקבל דמי אבטלה אתם נדרשים לעבוד 6 חודשים אחרי השחרור (אפשר גם לא רצופים, אבל לסיים תוך שנה). קצינים שעשו למעלה מחצי שנת קבע זכאים לדמי אבטלה מיד עם השחרור.

שאלות בנושא התנהלות כלכלית

צריך לגשת לסניף הבנק בו מתקיים חשבונך ולברר מה הן ההטבות הניתנות לחייל משוחרר. זו הזדמנות לבדוק עם בנקים אחרים מהם התנאים שהם נותנים לחיילים משוחררים בפתיחת חשבון אצלם.

באתר בנק ישראל יש טבלה מפורטת, כמו כן עוד מידע בהרחבה יש באתר האוצר שלי של משרד האוצר

במקרה שלוקחים הלוואה מהבנק ניתן לבקש מהם לחשב עבורך את התשלומים וכמה תעלה הריבית יש גם מחשבונים שעושים את העבודה הזו במידה ויש לכם את הפרטים של ההלוואה כדאי לשחק איתם על מנת להבין איך משך ההלוואה וגובה הריבית ישפיע על ההחזר הכללי.

דמי ניהול פנסיונים נגבים על ידי קרן הפנסיה המנהלת את החיסכון ומחולקים בגדול לשניים. דמי הפקדה- אחוז מהכסף שמפקידים לחסכון הפנסיה שנלקח כאשר מפקידים כסף מדי חודש. ודמי ניהול שנגזרים מהרווחים שנצברו בחיסכון על ידי הנהלת קרן הפנסיה. כיום לפי החוק כל עובד יכול להחליט איפה להפקיד את כספי הפנסיה שלו, כך שניתן לעשות שופינג בין הקרנות ולבקש את התנאים הטובים ביותר. הנה מחשבון שיגיד לכם אם יצאתם פראיירים ואתם משלמים יותר מדי.

הדרך הטובה ביותר היא להגיש טופס החזר מס למס הכנסה והם מבצעים את החישוב עבורך ואם הם צריכים להחזיר כסף הם יחזירו, חשוב לציין שהם יכולים גם לגבות עוד מס אם מצאו שנגבה פחות מהדרוש.

מומלץ לפנות לסניף ביטוח לאומי ולשאול מה ההסבר עבור כל טופס, יש להם גם מענה טלפוני שיכול לעזור  6050*

שאלות בנושא תעסוקה

עבודה מועדפת מזכה במענק על סך 10,481 ₪ בנוסף לשכר העבודה שמקבלים מהמעסיק, מדובר בתוספת של כ8.2 ₪ לשעה, צריך להוסיף לשכר שתקבלו בעבודה המועדפת לשעה 8.2 ₪ וזה השכר בערך שתקבלו לשעה בעבודה מועדפת. אם העבודה הרגילה נותנת יותר שכר  לשעה מזה היא יותר משתלמת.

העבודה צריכה להיות במשרה מלאה וניתן לצבור עד 25 ימי עבודה בחודש כך שקשה לעבוד בשתי עבודות במקביל.

משלמים מס על הסכום שמעל הפטור לפי מדרגות המס, מדרגות המס והפטורים משתנות בין אדם לאדם לפי התנאים האישיים שלו.

כאשר עובדים בשתי עבודות במקביל יש להודיע על כך לרשות המיסים על מנת שידעו לגבות מס הכנסה מצירוף ההכנסה של שתי העבודות, במידה ולא נודיע יגבה מס הכנסה מקסימלי באחת העבודות.

קשה לדעת, זה תלוי בגורמים רבים מאוד, ישנם כל מיני סוגים של ניכויים והפרשות שיורדים מהשכר ברוטו. צריך לברר גם מה הטבות מס ההכנסה שמגיעות לך כמו לדוגמה הטבה ממס הכנסה ל3 שנים. כלל אצבע בשכר עד ל15,000 זה בערך 25% פחות לדוגמה משכר של 10,000 ₪ ברוטו נקבל כ7000 ₪ נטו. הנה מחשבון שכר (זכרו כי זה לא מדויק).

לציין בטופס 101 את עובדת היותך חייל משוחרר ולצרף לזה את תעודת השחרור.

מצאתם טעות? יש לכם שאלות נוספות? מוזמנים לפנות אלינו בדף “צור קשר” ונענה בהקדם.