מקצועות העולם החדש: לימודי שיווק דיגיטלי

מקצועות השיווק הדיגיטלי ממשיכים לצבור תאוצה, ובכל שנה נפתחים תפקידים חדשים בתחום, בחברות הפרסום וההייטק. אז מה זה קידום אורגני וקידום ממומן? מה ההבדל בין מנהל PPC לאיש SEO? ואיפה לומדים את המקצועות הללו?

באדיבות: Seperia College

תחום השיווק הדיגיטלי הולך ומתרחב עם השנים, וכיום הפך לתחום מבוקש הכולל בתוכו כמה וכמה מקצועות. מקצועות אלו נולדו במשך הזמן והם מתפתחים והופכים ליותר ויותר ממוקדים. הפלטפורמות המרובות ברשת, כמו אתרים, רשתות חברתיות ואפליקציות מצריכות מספר רב של פונקציות מקצועיות. נפח הפרסום בפלטפורמות אלו הולך וגדל כל הזמן, ונדרשים אנשי מקצועי מיומנים, שמכירים את רזי המערכת ויודעים לשלוט בה באופן מיטבי.

כיום, כשרשת האינטרנט היא זירת מסחר ופרסום ענקית, נוצרו שני תחומים עיקריים בתוך עולם השיווק הדיגיטלי: SEO – קידום אורגני, הכוונה לעבודה לשיווק וקידום תכנים בפלטפורמות הקיימות (אתרי אינטרנט, רשתות חברתיות) לא על ידי פרסום בתשלום אלא באופן 'אורגני'. השיווק כולל עבודה באמצעות תוכן וקריאייטיב, הבנה במילות מפתח, קידום על ידי קוד ועוד.
התחום השני הוא PPC, המתייחס לכל הקשור בקידום ממומן, כלומר לפרסום בתשלום למערכות הקידום של גוגל או פייסבוק.

אם בעבר, אנשי השיווק הדיגיטלי עסקו גם בקידום ממומן וגם בקידום אורגני- כיום לרוב מדובר במקצועות נפרדים בתעשייה והביקוש למומחיות מקצועית בכל אחד מהם עולה.

מה זה PPC ?

תחום ה- PPC נחשב לאחד מכלי הפרסום היעילים ביותר, עם אחוז חשיפה הולך וגדל. ישנן מספר פלטפורמות עיקריות שבהן ניתן לפרסם בתשלום, כאשר הפלטפורמות הגדולות יותר הן Google AdWords ו – Facebook.
התפתחות עולם האונליין שינתה את תחום השיווק במספר רב של היבטים. אם נבחן את כלי הפרסום המסורתיים בעולם האופליין, כגון שלטי חוצות, פרסומות בטלוויזיה, מודעות בעיתונים ומגזינים שונים, נוכל לראות שכמעט ולא היו אפשרויות למדידה של תוצאות. אין דרך מדויקת לדעת כמה אנשים צפו בפרסומת בעיתון או קראו את שלט החוצות. לעומת זאת, בעולם האונליין ניתן למדוד בדיוק רב כל תוצאה, ובכך לחדד את רמת הדיוק בהתאמת המודעות השונות.
בנוסף, דרך השיווק הדיגיטלי ניתן להתאים את הפרסום בדיוק רב לקהל. ניתן ליצור מודעות שונות לגברים או לנשים, לצערים ולמבוגרים, ולכל אחד מהם להתאים את המסר השיווקי שמדבר אליהם. בזכות הפלטפורמות הדיגיטליות ניתן להגיע לרמת דיוק גבוהה מאוד בקהל היעד שייחשף למודעה, וכך המפרסם לא מבזבז כסף על מודעה שלא מגיעה לקהל היעד שלה.

האם PPC מתאים לי?

עולם הPPC על כל גווניו, דורש יכולות מסוימות כמו בכל מקצוע. בתחום הPPC ישנה דרישה למשל למסוגלות לעבודה מרובה מול מחשב, לעיסוק במספרים וניתוח נתונים ויכולת להסיק מסקנות.
הצד הפרסומי דורש הבנת עקרונות שיווקיים, הבנת עולם האינטרנט, יצירת מודעות פרסומיות, התעסקות עם פסיכולוגית המשתמש וכדומה.
הצד האנליטי דורש הבנה של נתונים מספריים, הבנה של מדדים השייכים לתחום, התמקדות בנתונים הרלוונטיים, ויכולת הסקה גבוהה. יחד, שני הצדדים הללו חייבים להיות מלווים בביצועיסטיות. PPC זהו תחום של Performance, שכל הזמן מצריך התאמה ברמה יומית, לעולם לא עוצר ותמיד מוביל לעוד ועוד גילויים ותובנות, ומשם לביצועים המניבים בסופו של דבר תוצאות פרסום מוחשיות .

איפה עובדים לאחר הלימודים?

לימודי הPPC נערכים במספר רב של מכללות, כאשר חלק גדול מהקורסים הללו מוכרים כהכשרות שניתן לשלם עליהן מהפיקדון הצבאי. בתום הלימודים, ישנם שלושה סוגים של מסלולים בהם ניתן להשתלב:

סוכנויות דיגיטל: חברות שמפנות את פעילות ה-PPC שלהן למיקור חוץ. היתרון העיקרי בעבודה בסוכנות דיגיטל היא כמות הידע שצוברים בזמן יחסית קצר. החיסרון הוא שבדרך כלל, מדובר במשכורות נמוכות באופן יחסי. למתחילים כדאי להשתלב במשרדי הפרסום וסוכנויות הדיגיטל הללו, כיוון שניתן לצבור בהם כמות גדולה של ידע בזמן קצר, ולהתנסות בתחומי שיווק רבים.

חברות INHOUSE (חברות תעשייתיות ובינלאומיות, בתי השקעות ופיננסים ועוד)- חברות אלו מנהלות פעילות PPC משל עצמן ומעסיקות אנשי PPC אשר מקדמים את המוצר/שירות שלהן. היתרון בכניסה לחברות כאלו, הוא שהשכר לרוב יהיה יותר גבוה. החיסרון הוא שברוב החברות הללו מדובר במספר מצומצם של מוצרים/שירותים שאותם מקדמים, ולכן הידע שצוברים מכוון בעיקר לקידום של אלו.

עצמאי/ת: במידה ובוחרים לספק שירותי קידום ממומן לעסקים באופן עצמאי, יש לקחת בחשבון שלרוב לקוחות יהססו להעסיק אנשי PPC ללא ניסיון, ובנוסף ההצלחה מותנית ביכולת שיווק עצמי גבוהה ויכולת ניהול לקוחות, מעבר להבנה ולידע ב-PPC. בתחומים עצמאיים כגון E-commerce, נדרשת השקעה כספית ראשונית. לכן, כאשר אין עוד ניסיון ממשי בשטח לאחר הקורס וישנה תקופה התחלתית שרוויה בניסוי וטעיה- קיים סיכון כספי מסוים כאשר בוחרים באפשרות זו.

אם התחום מעניין אתכם, אתם יכולים להיות בטוחים שהביקוש אליו יילך ויגבר עם הזמן, ועל כן כדאי להשקיע בכיוון. עם זאת, כמובן שאם אתם מתלבטים, כדאי לפני ההחלטה על הלימודים להיעזר בייעוץ תעסוקתי, כדי לוודא שבחרתם את המקצוע הנכון.