כפרי סטודנטים: דיור מוזל לצד עשייה חברתית

איך מסתדרים עם העול הכלכלי שכרוך בלהיות סטודנט ומצליחים ליהנות מהשנים הכי יפות? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על המודל החדש שיסדר לכם את החיים

 

 

השתחררתם מהצבא, עשיתם את הטיול הגדול שחלמתם עליו, ואפילו הספקתם להירשם ללימודים בשנה הבאה. אבל אבל אחד לא הכין אתכם לחיים הסטודנטיאליים, שרחוקים שנות אור ממה שמציירים לנו בקומדיות אמריקאיות. ההוצאות החודשיות של סטודנט הן גבוהות וכמעט בלתי ניתנות לכיסויי, בהתחשב בשעות העבודה המצומצמות בין תקופת מבחנים אחת לשנייה. במקום להקדיש את הזמן ללמידה, התפתחות אישית, חיי חברה, ובניית תשתית לקריירה מקצועית –  יותר ויותר סטודנטים מוצאים את עצמם עובדים סביב השעון בעבודות מזדמנות ומוצפים במחשבות טורדניות. אז איך מצליחים לממן את התקופה הזאת ועדיין ליהנות מהשנים הכי יפות בצורה משמעותית? כפרי סטודנטים! הכירו, קהילות סטודנטים המאפשרות לצעירים להשתלב ולטפח את הפעילות הקהילתית ביישובים מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל, בתמורה לכך זוכים הסטודנטים למגורים במחירים שפויים ולמלגות. ריכזנו עבורכם שלושה כפרי סטודנטים מובילים, וכל שנותר לכם הוא להגיש מועמדות לשנה הקרובה ולהיות חלק מקהילה תוססת, צעירה ומלאת מוטיבציה לעשייה חברתית.

 

 

הכפרים של עמותת איילים

עמותת איילים עוסקת מאז 2002 בפיתוח של כפרי סטודנטים במודל התיישבותי ביישובים הסמוכים למוסדות לימוד בנגב, בגליל ובלוד. מטרת הכפרים היא יצירת קרקע להכרות עם האזור והפוטנציאל הטמון בו, עידוד חיי, קהילה והתפתחות חברתית .כיום קיימים כבר 22 מתחמי צעירים מיסודה של העמותה ברחבי הארץ. הסטודנטים הקובעים את מגוריהם בכפרים נחשפים לערכי יזמות צעירה, ציונות, יהדות, חלוציות, התיישבות, עבודה עברית, דרך השתלבות בפרויקטים שונים בהתאם לצרכי האזור.

מה נותנים: 4 שעות התנדבות שבועיות שמוקדשות לעשייה חברתית בתחומים שונים כגון העצמה אזרחית, עבודה עם ילדים, נוער וקשישים, ותרבות בעיר. במהלך השנה נערכים בכפר ערבים שמטרתם לחבר בין הכפר לקהילה; ערבי כפר, ערבי תרבות, חצר תרבות, שבתות כפר, ועוד. שני אירועים עיקריים בהם נפגשים כלל הכפרים בעמותה אליו מחויב הסטודנט להגיע הם כנס איילים בתחילת שנת הלימודים וימי בנייה במהלך חופשת הפסח (חוה"מ),  – ימים אלה כוללים ימי עבודה כגון שיפוץ בתי קשישים וניצולי שואה או הקמת גינות קהילתיות ומטרתו לגרום לסטודנט להכיר את העמותה ולחבר אותו אל חבריו לכפר.

מה מקבלים בתמורה: בתמורה להתנדבות הצעירים נהנים ממגורים מוזלים וממלגות לימודים שנתיות בסך 10,000 ₪. בנוסף, מקבלים הסטודנט החזרי נסיעות או הסעות יומיות לקמפוס ובחזרה בהתאם למרחק אליו הוא נוסע. והכי חשוב חיי קהילה, עשייה חברתית משמעותית, אורח חיים ברמה גבוהה וחבר'ה לכל החיים!

 

 

כפר הסטודנטים הדר הכרמל

 כפר הסטודנטים נוסד בשנת 2007 כשיתוף פעולה בין הסוכנות היהודית, אוניברסיטת חיפה ועיריית חיפה. כיום הוא פועל בשיתוף עיריית חיפה, אוניברסיטת חיפה, הטכניון, המרכז האקדמי ויצו, החממה הקהילתית ופר"ח. במסגרת הפרויקט, חברי כפר הסטודנטים שמגיעים ממגוון מוסדות אקדמיים בעיר עוברים לשכונת הדר, ולוקחים חלק בחיי הקהילה של כפר הסטודנטים ושל השכונה; במצוקה החברתית; ובשיפור איכות החיים מבחינה חברתית ותרבותית דרך מגוון פרויקטים.

מה נותנים: העשייה בכפר הסטודנטים הדר הכרמל בחיפה, מורכבת משלושה היבטים מרכזיים; טיפוח השכונה, עשייה חברתית חינוכית וקהילתית בשכונה, ופעילות חברתית פנים כפרית.

מה מקבלים בתמורה: מלגה שנתית שנעה בין 10,000-23,000 ₪ בהתאם למסלולים השונים.

 

 

כפרי הסטודנטים של קדמה

כפר הסטודנטים הראשון של ארגון קדמה הוקם בשנת 2014 ביישוב מעלה אפרים על ידי הסטודנטים החלוצים, במטרה להחזיר את ערך ההתיישבות הציונית במאה ה-21 בבקעה, בשומרון וביהודה. לאור הצלחתו של הכפר הראשון, הוקמו בארבע השנים האחרונות 6 כפרים נוספים ביישובים הסמוכים למוסדות אקדמיים; רימונים, משגב עם, פני קדם, מכורה, שמעה, מעלה אפרים. הסטודנטים בונים ומעצבים בעצמם את מקום מגוריהם ביישובים מרוחקים, ומטפחים פעילות קהילתית ערכית במקומות שהתרוקנו מצעירים או שהפעילות הקהילתית בהם מדולדלת. בנוסף, הסטודנטים מסייעים בתחומי החינוך, הרווחה, והתרבות. הסטודנטים מתפעלים פאבים חברתיים שהקימו הסטודנטים החלוצים בכפרים השונים, המהווה מקום מפגש לצעירי האזור, ובו מתקיימים שלל הופעות וערבי קונספט. לאורך כל השנה יוזמים הסטודנטים עשרות אירועים בשיתוף התושבים, ומזרימים דם צעיר ליישובים. כפרי הסטודנטים ממוקמים בסמוך לאוניברסיטאות ומכללות שונות,

מה נותנים: 300 שעות התנדבות שנתיות המוקדשות לעשייה חברתית קהילתית.

מה מקבלים בתמורה: מגורים בשכר דירה מסובסד של 550 שקלים, מלגה על סך 10,000 ₪ שמאפשרת לסטודנטים לנתב את האנרגיות והזמן הפנוי שלכם ללימודים ולעשייה משמעותית. בנוסף, זוכים הסטודנטים בחיי חברה הייחודים לאופי הכפר, נוף פראי, ובפתח להתיישבות קבע.

 

 

אל תתמהמהו, הצטרפו לאחד מכפרי הסטודנטים ותהפכו את תקופת הלימודים לחווייתית, משמעותית, ורגועה יותר.