תשלום על שירות מילואים: איך מקבלים אותו?

באתם למילואים, נזכרתם איזה כיף זה חלפס, אבק וארוחת צהרים צה”לית, פשטתם את המדים וחזרתם לעבודה או ללימודים. ועכשיו, רגע – מה צריך לעשות כדי לקבל את הכסף? מסתבר שזה לא יקרה לבד. קבלו את המדריך השלם.

 

קרדיט תמונה: צה”ל, מתוך אתר ויקיפדיה

באדיבות רותם שמוש, מדריך הטרמפיסט לבירוקרטיה

איך מקבלים את כספי המילואים?

אם חשבתם שהתגמול על ימי מילואים יגיע אליכם אוטומטית מהשמיים – תחשבו שוב. יש כיום כמה עשרות מיליוני ש”ח (!) של כספי מילואים שאנשים פשוט לא דרשו לקבל. אז הכנו לכם מדריך שמסביר כל מה שצריך לעשות כדי לקבל את תשלומי המילואים שמגיע לכם.

אם אתם שכירים – מול המעסיק, נכנס לכם לתלוש המשכורת

אם אתם שכירים – כלומר עובדים בעבודה אצל מעסיק עם תלוש משכורת: אתם צריכים להגיש למעסיק את טופס 3010 עם ימי המילואים שבוצעו. איך משיגים את הטופס הזה? באתר המילואים. כנסו והורידו את האישור על כמות הימים שביצעתם.
המעסיק שלכם מעביר את הטופס לביטוח לאומי, והם מעבירים למעסיק כסף על הימים שהפסדתם בעבודה. התשלום נכנס לכם במשכורת בשורה נפרדת בתלוש השכר, אבל שורה תחתונה אתם מקבלים את אותו שכר כאילו עבדתם רגיל.

אבל – מה עם עשיתם מילואים לא על זמן העבודה? למשל בסופ”שים או אם אתם עובדים משרה חלקית? אז שימו לב שהמעסיק צריך לתת לכם תגמול מילואים גם על הימים האלה, כי הכסף הזה עובר אליו מביטוח לאומי. (לדוגמה, יכול לקרות מצב בו אתם עובדים בחצי משרה, עבדתם שבועיים ברצף באותו חודש ואח”כ הייתם במילואים שבועיים ברצף – כך שבאותו חודש תקבלו משכורת כפולה כאילו עבדתם משרה מלאה).

אם אתם לא עובדים, סטודנטים או עצמאיים – מגישים תביעה באתר ביטוח לאומי

אם אתם עצמאיים/ לא עובדים / סטודנטים אתם צריכים להגיש תביעה מקוצרת באזור האישי באתר ביטוח לאומי.
מזינים את תאריכי השירות, המערכת בודקת אוטומטית מול נתוני צה”ל ואם התאריכים תואמים – התביעה מוגשת. שימו לב שבדרך זו, סביר להניח שתקבלו את התגמול המינימלי ליום מילואים (200 ש”ח), שכן אין לכם אפשרות לצרף תלושי שכר (אם אתם עצמאיים יחושב לכם התגמול המתאים).

 
אם אתם עובדים בשתי עבודות או שהפסקתם לעבוד לפני פחות מחודשיים – מגישים טופס אחר באתר ביטוח לאומי

אם אתם שכירים שעובדים ביותר ממקום עבודה אחד, עובד יומי, עצמאי “שאינו עונה להגדרה”, מי שאינו עובד ועברו פחות מ- 60 יום מסיום עבודתו תצטרכו להגיש טופס אחר באתר ביטוח לאומי. טופס 502 מקוון
הטופס קצת ארוך יותר: תצטרכו למלא תאריך הנפקת ת”ז, לצרף טופס 3010 (זוכרים? אמרנו שמשיגים אותם מאתר המילואים), תלושי שכר ותיאום מס אם צריך.