למה העבודה הראשונה אחרי התואר תקבע את עתידכם?

גם אתם חשבתם לעבוד קצת באבטחה או מלצרות אחרי התואר? תחשבו שוב. כתבה שפורסמה בגלובס, בעקבות מחקר שערכה חברת Burning Glass  מצא שלבחירה לעבוד בעבודות שלא מותאמות לרמתכם האקדמאית יש השלכות גדולה מאוד על הקריירה שלכם.

 

מזל טוב. סיימתם את התואר הראשון. ברוכים הבאים לעולם התעסוקה האמיתי. אולי זה מפחיד רבים ממסיימי התארים, אולי אחרי תואר אינטרנסיבי בא לכם לעבוד בעבודת 'ראש קטן' ולחסוך כסף עד שתחליטו מה באמת תרצו לעשות שתהיו גדולים, ואולי זה בגלל שהרבה תארים לא מכוונים למקצוע מוגדר כמו רופא או מהנדס. כך או כך, בסיכומו של דבר מסיימי תואר רבים לא מתחילים לעבוד במקצוע שלהם, אלא פונים לעבודות כמו אבטחה, מלצרות, ברמנים בפאב או מכירה בחנות.

אז מה הבעיה?

מסתבר שלהחלטה על העבודה הראשונה אחרי התואר יש הרבה יותר השפעה ממה שאתם חושבים, ויכולה להשפיע על כל מסלול הקריירה שלכם בהמשך החיים. לפי המחקר של Burning Glass בארה"ב 40% מבוגרי התארים בוחרים בעבודה בה לא נדרשת השכלה כעבודה ראשונה.
המחקר של Burning Glass מצא כי 87% מהאקדמאיים שכבר בעבודה הראשונה שלהם מצאו תפקיד שתאם את ההשכלה שלהם ואת יכולותיהם היו בתפקיד מסוג זה גם לאחר 5 שנים, ו-91% היו בתפקיד כזה אחרי 10 שנים. מהצד השני, מי שהתחיל בתפקיד שנמוך מרמתו ולא מותאם ללימודים האקדמאיים מצא את עצמו בירידה מתמשכת. 33% מבוגרי התארים שבחרו בעבודה ראשונה שלא נדרשת בה השכלה גבוהה מצאו את עצמם באותה פוזיציה גם אחרי 5 שנים. 75% מהם נשארו בסוג עבודה שכזה גם אחרי עשור.

תת תעסוקה: שכר נמוך וקריירה תקועה

תת תעסוקה זה מצב שבו אדם, הכשיר לעבודה ברמה מסוימת, מועסק בעבודה שדורשת כשירות נמוכה יותר. המחיר של בחירה במקצוע כמו מלצר, מאבטח או מוכר הוא הוא שכר נמוך לאורך זמן וקריירה מדשדשת.
אם אתן נשים, מסתבר שאתן בסכנה גדולה יותר, כי כמעט 50% מהנשים, לפחות אלו שהשתתפו במחקר, התחילו בעבודה שלא תואמת את השכלתן וכישוריהן. כיוון שעם השנים הפערים רק מתרחבים הרי שיותר נשים נמצאות בתת תעסוקה ומרוויחות שכר נמוך לאורך כל הקריירה.

האמת, שמצב התעסוקה בשוק לא קל. אם אתם בוגרים של מדעי הרוח והחברה באמת קשה למצוא משרה מתאימה, שגם מרוויחים בה טוב וגם קשורה למה שלמדתם. וזה אכן מפתה להתחיל לעבוד אחרי התואר בעבודה זמנית ולא מחייבת, כדי לחסוך בינתיים, כדי לא להתמודד עם ראיונות עבודה כושלים, ועוד אלף סיבות.
אבל אנחנו כן מציעים לכם לעצור ולשקול לפני שאתם נכנסים למסלול הזה, האם זה משתלם לכם. אמנם במלצרות מרוויחים בטווח הקצר יותר, אבל האם זה משרת אתכם לעתיד? בונה לכם את הקריירה שחלמתם עליה? תעצרו ותשקלו , אולי שווה לעשות מאמץ ולהתברג לעבודה טובה יותר, למען המשך הקריירה.