10 דברים שאתם חייבים לדעת אחרי השחרור

רוצים להישאר מעודכנים? הירשמו לניוזלטר שלנו

המומלצים שלנו

דף הבית > טיול > 10 דברים שאתם חייבים לדעת אחרי השחרור
בנות משוחררות מצה"ל - 10 דברים שצריך לדעת אחרי השחרור

השתחררתם? מזל טוב. אחרי שנתיים או שלוש אתם יוצאים לאזרחות, להתחלה חדשה ולעתיד שמחכה לכם. יש בטח המון דברים שאתם מצפים כבר לעשות, מצד שני אתם בטח גם מבולבלים בנוגע ליציאה מהאזרחות: מה צריך לעשות? ומה צריך לדעת?

ריכזנו עבורכם 10 דברים שכדאי שתדעו עם היציאה לאזרחות. אם יש לכם עוד שאלות אנחנו במומנטום למשתחררים כמובן כאן לצידכם, ללוות ולסייע.

 1. אתם זכאים למענק שחרור

  כל חייל שמשתחרר זכאי למענק שחרור – סכום כסף בגובה עשרות אלפי שקלים, בו תוכלו להשתמש באופן מיידי לכל העולה על רוחכם. המתנה הזו ניתנת לכם על ידי המדינה כדי להוקיר לכם תודה על השירות הצבאי  ולסייע לכם בתחילת הדרך האזרחית. מענק השחרור הוא הטבה הניתנת על ידי האגף והקרן לחיילים משוחררים ונתונה לשינויים. כדי להתעדכן בסכומים המדויקים יש לפנות לאתר האגף והקרן. כשבוע לאחר השחרור ניתן להירשם לאזור האישי באתר האגף והקרן לחיילים משוחררים, ושם יופיעו הפרטים האישיים המדויקים לגבי המענק והפיקדון.

 2. יש לכם חודשיים פטור מתשלום ביטוח לאומי

  בזמן שירותכם בצה”ל משלם משרד הביטחון את דמי הביטוח הלאומי עבורכם. לאחר השחרור תצטרכו להתחיל ולהפריש דמי ביטוח לאומי, שיגנו עליכם במקרה של פציעה, תאונה או אבטלה. אם אתם שכירים – דמי הביטוח ינוכו משכרכם, אם אתם עצמאיים או לא עובדים  (אך לא מקבלים דמי אבטלה) – תצטרכו להירשם בסניף הביטוח הלאומי ולשלם את דמי הביטוח בעצמכם. המדינה מעניקה לחיילים המשוחררים פטור של חודשיים מתשלום ביטוח לאומי. זאת כדי שתוכלו להתארגן על עצמכם, ולא לצבור חובות וקנסות.

 3. לפני שאתם טסים לטיול ארוך תסדירו את התשלומים

  אחרי שירות כל כך אינטנסיבי ברור שאתם רוצים לנקות את הראש ולצאת לטיול ארוך בעולם. סעו לשלום ותחזרו בשלום. אבל כדי שלא תחזרו לארץ ותגלו שנצבר לכם חובות וקנסות בגובה אלפי שקלים – חשוב שתסדירו לפני היציאה לחו”ל את התשלום העתידי לביטוח לאומי. כי כאמור, יש לכם בתור חיילים משוחררים חודשיים של פטור, אחריהם אתם מחויבים בתשלום חודשי. במהלך שהותכם בחו”ל אתם מחויבים בתשלום דמי הביטוח.

 4. מגיע לכם ייעוץ תעסוקתי בחצי המחיר

  עוד הטבה לחיילים משוחררים היא ייעוץ תעסוקתי במחיר מוזל. ההחלטה באיזה מקצוע לבחור ובאיזו עבודה לעסוק היא מבלבלת ומהותית. מכוני האבחון התעסוקתיים יסייעו לכם לבחור את כיוון הקריירה שלכם בצורה נבונה ומושכלת. תהליך הייעוץ כולל שיחה מקדימה, מבחני אישיות וכישורים ומבחנים נוספים שבסופם שיחה להצגת ממצאי האבחון ויגובש דוח המלצות מסכם עבורכם. את כל זה תוכלו לקבל דרך האגף והקרן להכוונת חיילים משוחררים רק בכמה מאות שקלים, במקום אלפי שקלים.

 5. את הטפסים מהרשויות שמרו במשך 7 שנים

  אחרי השחרור תתחילו לקבל המון מסמכים וטפסים: מביטוח לאומי, ממס הכנסה, מקופות החולים, תלוש משכורת, תלושי זכאות מהצבא (מענק, פיקדון וכדומה) ועוד. חשוב שתארגנו לעצמכם את כל המסמכים באופן מסודר כבר מההתחלה – מה שדרוש זה בסה”כ קלסר עם חוצצים שכוללים את הנושאים הבאים: ביטוח לאומי, תלושי משכורת, חשבונות סלולארי, צבא, בנק ועוד חוצצים שרלוונטיים עבורכם. את הטפסים, בעיקר אלו מביטוח לאומי ומס הכנסה אתם צריכים לשמור במשך 7 שנים. הם ישמשו אתכם בהמשך הדרך לבקשות החזרים, או לקבלת מלגות.

 6. עבודה מועדפת מקנה לכם מענק של אלפי שקלים

  אם תבחרו לעבוד בעבודה מועדפת, סדרת מקצועות שהמדינה הגדירה כנדרשים, תוכלו לקבל מענק בשיעור של כ-9,550 ש”ח. מהם התנאים לזכאות? צריך לעבוד 150 יום בלפחות 6 חודשים באחת מהעבודות שהוכרו כעבודה נדרשת, ובעבודה בחקלאות יספיקו לכם 4 חודשים. צריך להתחיל בשנה הראשונה לשחרור ולסיים תוך שנתיים מהשחרור.  כמו כן העבודה צריכה להיות במשרה מלאה. אם אתם רוצים לשלב עבודה מועדפת עם חיי חברה ולימודים משמעותיים אתם יכולים להצטרף לאחת ממגוון התכניות הקיימות ברחבי הארץ. אם הציעו לכם עבודה, ולא ברור לכם אם היא נחשבת כ’מועדפת’, מומלץ לפנות לסניף ביטוח לאומי הקרוב אליכם ולברר.

 7. המדינה מעניקה לכם עשרות אלפי שקלים למטרות לימודים ועוד

  מעבר למענק השחרור, המדינה, באמצעות האגף והקרן לחיילים משוחררים, מעניקה לכם פיקדון אישי, שהוא כסף שנשמר עבורכם וניתן למימוש עבור שש מטרות מוגדרות: לימודים, הכשרה מקצועית, נישואים, רכישת דירה, הקמת עסק ורשיון נהיגה. מטרת הפיקדון היא לאפשר למשוחררים לייצר את עתידם בצורה הטובה ביותר ולקבל את הכלים כדי להצליח. באם עברו 5 שנים מיום השחרור ולא ניצלתם את הפיקדון, או ניצלתם רק את חלקו – אתם רשאים לפדות את הכסף לכל מטרה. הפיקדון האישי הוא הטבה הניתנת על ידי האגף והקרן לחיילים משוחררים ונתונה לשינויים. כדי להתעדכן בסכומים המדויקים יש לפנות לאתר האגף והקרן. כשבוע לאחר השחרור ניתן להירשם לאזור האישי ושם יופיעו הפרטים האישיים המדויקים לגבי המענק והפיקדון.

 8. כולם מבולבלים כמוכם

  אתם בטח חושבים לעצמכם: מה יש לי? חיכיתי לשחרור כל כך הרבה זמן, למה אני לא מאושר? למה אני בהלם כמו בבקו”ם? אז קודם כל חשוב שתדעו שאם אתם מבולבלים אתם בחברה טובה. כמעט כל המשוחררים יוצאים לאזרחות בתחושת בלבול, פחד ואפילו חוסר אונים. זו פעם ראשונה בחיים שלכם שאתם אחראים על החיים שלכם לגמרי. יכולים לעשות ממש הכל, וזה מבלבל ואפילו מפחיד. אז מה אפשר לעשות? קודם כל להירגע, ולדעת שזה טבעי. תוכלו לקרוא סיפורים של חיילים משוחררים שמרגישים בדיוק כמוכם. בנוסף, אנחנו במומנטום למשתחררים מציעים סדנאות הכנה לאזרחות, בדיוק בשביל ההתמודדות הזו.

 9. יש מי שיסייע

  נכון. יש המון בחירות לעשות והמון דברים לדעת, אבל בשביל זה אנחנו כאן. מומנטום למשתחררים הוקמה כדי לסייע לחיילים משוחררים בשלב היציאה לאזרחות ולתת להם כלים כדי לעבור את הגשר הזה הכי טוב שאפשר. אנחנו מעבירים סדנאות לחיילים לפני שחרור להכנה לאזרחות, מפעילים אתר אינטרנט מתעדכן, מציעים שירות שדרוג קורות חיים ועונים על שאלות שלכם, די להנגיש לכם את כל המידע שאפשר. בכל שאלה או בעיה אתם תמיד מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לסייע. גופים נוספים רבים כמו האגף והקרן לחיילים משוחררים גם עומדים לרשותכם – אל תהססו להשתמש ולהיעזר.

 10. עכשיו מתחילים החיים האמיתיים

  אתם נמצאים עכשיו באחד השלבים הכי מדהימים של החיים: עברתם דברים, סיימתם את לימודי התיכון, עברתם את גיל ההתבגרות, חוויתם הרבה חוויו משמעותיות בצבא, אתם כבר לא ילדים, ומצד שני הכל עוד טרי, ראשוני, עוד לא מעוצב ואתם ממש כמו אצן על קו הזינוק: אתם יכולים עכשיו להיות מי שתרצו ומה שתרצו, כל העתיד פרוש לפניכם. אתם יכולים לנצל את הכשרונות שלכם באלף ואחת דרכים, להנהיג, להוביל ולהשפיע, זה הגיל שבו הדברים קורים. אז קחו אוויר ותפרסו כנפיים. אל תפחדו לחשוב הכי בגדול כי עכשיו מתחילים החיים האמיתיים.

 
 
 

רוצים לדעת עוד?

אולי יעניין אתכם גם..

מומנטום בדיגיטל

מומנטום בדיגיטל

אנחנו במומנטום למשתחררים, בנוסף לפעילות בסדנאות – מלווים את החיילים המשוחררים, אלו שעברו את המסעות  וסדנאות ההכנה לאזרחות שלנו, וגם כאלו שלא וזאת בכמה דרכים: קבוצת וואטספ – אוהבים לקבל עדכונים קצר ומהר? יש לנו

עמותות

השותפים שלנו

לנו, בעמותת מומנטום למשתחררים, שותפים מיחידות צה”ל השונות, עמותות, קרנות וחברות מהמגזר העסקי, אשר נרתמו לטובת הפעילות החשובה למען החיילים המשוחררים. בזכות השותפים אנו יכולים לקיים את חזוננו ולסייע למשוחררים לעבור את הגשר אל האזרחות

לא נמצאו פוסטים נוספים
דילוג לתוכן